• |
ide | kryesore

Drejtësia si kamzhik në duart e të pandehurit Veliaj

-Instant, 1, Ide

UEFA, organizmi europian i futbollit, ka vendosur ta sanksionojë diktatorin rus Vladimir Putin, menjëherë pas pushtimit të Ukrainës, duke pezulluar mbajtjen e finales së Ligës Kampioneve. Nga Shën Peterburgu kryendeshja e futbollit të klubeve të kontinentit do të zhvendoset këtë vit në Paris, në Stade de France. 

Ndonëse fatmirësisht nuk ka nisur ende një luftë, me të njëjtin kërcënim po përballet Shqipëria e Edi Ramës për ndërhyrjen brutale që politika po bën mbi FSHF-në. Finalja e Konference League, e planifikuar për në fund të majit, në Arenën Kombëtare, mund të mos zhvillohet.


Natyrisht, ky paralelizëm nuk shërbën për të vënë në të njëjtën shkallë regjimin e Moskës, me atë të Tiranës. As për të thirrur në ndihmë UEFA-n si një pasqyrë që do na tregonte batërdinë e shtetit shqiptar. Këto janë gjëra që, kush ka dashur ti kuptojë e ka bërë me kohë, pa pasur nevojën e një finaleje më shumë apo më pak.

Prandaj, parajalmërimi i qeverisë së futbollit kontinental mund të na vlejë si një sy i jashtëm për të parë atë që të huaj të tjerë, ambasadorë apo burokratë, po na e servirin si refren të neveritshëm: “suksesin e reformës në drejtësi”.

Do të mjaftonte vetëm fabula e futbollit, për të vërtetuar se ajo po shërben si letër higjenike për politikën.

Lexo me tej:

Skanimi/ Pesë lajthitjet e Veliajt në betejën për të marrë FSHF

Shembulli është i thjeshtë: gara për president të FSHF-së dhe ndërhyrja harbuto-alabake e kryebashkiakut Veliaj në të.

Të gjithë e mbajnë mend se si me një shkelje syri nga kryeministri, Erioni u hodh në betejë. Ai i priu një kryqëzate me tatimorë, policë, përmbarues, ku i gjithë shteti u mobilizua për të shpëtuar kombin nga djalli Armand Duka.

Përgjimi që të gjithë dëgjuan ishte skandaloz. Për të çliruar “ishullin e fundit” që i ka mbetur jashtë kontrollit rilindjes, politikani “boleçelik” premtonte përndjekjen e armiqve të tij futbollistikë me prokurori dhe gjykata.

Ndodhi fiks kështu.

Nga dita e publikimit të audio përgjimit skandaloz ka kaluar vetëm një muaj. Por me një shpejtësi rrufe gjashtë gjykata të vendit kanë marrë vendime kundër FSHF-së, prokuroria e Tiranës ka bërë sekuestrime dhe ka kërkuar pezullim të zyrtarëve të futbollit dhe sot, më në fund, tre ditë para garës për presidentin, Duka është pezulluar nga detyra bashkë me një grup zyrtarësh të tjerë, vetëm për të bërë të pamundur organizimin e zgjedhjeve. 

Po të shfletosh dokumentat e këtyre vendimeve të marra nga gjykatës dhe prokurorë, që nga pafytyrësia do i kishin zili paramilitarët “Wagner” të Putinit, ato janë skandaloze.

Një gjyqtar i shkarkuar njëherë për shkelje, pikërisht në fillim vitet 2000, kur sistemi i drejtësisë ishte më i korruptuar se kurrë, merr vendim se Erion Veliaj është anëtar i komunitetit të futbollit dhe e quan shoqatën fantazmë të krijuar prej tij, të ligjshme. Një kryeprokurore për vettingun e së cilës lobon kundër ambasadorëve kryebashkiaku dhe një oligark, vë institucionin e saj në shërbim të sekuestrimit të dokumentacionit, për të penguar garën. Dhe në fund, një gjyqtar, i përfolur si pjestar i bandës së Lushnjes, të cilin fati e ka shpëtuar dhe nga një atentat, vendos përfundimisht që zgjedhjet mos zhvillohen.

Por edhe sikur këta bashibozukë të  mos ishin personazhe kaq të errët, qoftë edhe sikur të supozojmë se vendimet e tyre të kenë qenë të drejta, a do ngjante normale e gjitha kjo?

A ka mundësi që të tëra gjykatat dhe prokuroritë e vendit, të cilat janë me staf të përgjysmuar, të sakatuara nga vettingu, të punojnë me këtë efikasitet, fiks sipas udhëzimit që dëgjohet të thotë në përgjim Veliaj?   

A është e mundur që brenda një muaj të angazhohet e gjithë ushtria e drejtësisë, sikur të bëhej fjalë për të ndaluar një grusht shteti dhe jo për një çështje topi futbolli?

A mundet që “heronjtë e rinj të fëmijve tanë” tu nënshtrohen urdhërave me të njëjtin përkushtim si tatimorët e rilindjes apo xhandarët me uniforma blu?

Mjafton vetëm ky zell për të dëshmuar se drejtësia jonë nuk u bë dot kurrë e virgjër, pasi ajo vazhdon të përdhunohet sistematikisht nga njerëzit e pushtetit.

Dhe në këtë rast është e kotë ti hysh debatit se sa zgjedhje të ndershme organizon Armand Duka, sesa demokratike është FSHF-ja, se si e ka përdorur presidenti mandatin, se si ka vënë bast me bluzën e kombëtares dhe se si i’a ka dhuruar atë me ceremoni opozitarëve. 

Të gjitha këto mund të qëndrojnë. Por në këtë debat ato nuk kanë asnjë vlerë. Ato janë një alibi për të mbrojtur abuzimet e pushtetit. Njësoj si fokusimi tek mëkatet e aktorëve që mbronin teatrin, për të mbuluar biznesin e kullave të planifikuara pas tij, njësoj si “zaptimet” e protestuesve te unaza e re, nxitja e urrejtjes ndaj të cilëve rekej të fshihte dërgimin e parave me dokumenta fallco në parajsa fiskale.

Pra në qendër të kësaj historie nuk është kursesi Armand Duka.

Në thelb të saj është Erion Veliaj, njeriu që do të kapë edhe “ishullin e fundit” jashtë kontrollit të rilindjes, sado i bardhë apo i zi, i koruptuar apo jo, demokratik apo aspak i tillë, qoftë ai. 

Historia e betejës me FSHF-në nuk është thjesht një problem loje futbolli. As një bisedë banale çunash në dhomën e zhveshjes para ndeshjes. Ky episod që ka alarmuar UEFA-n, duke kërcënuar me largimin e Konference League nga Shqipëria është shumë më tepër sesa kaq. 

Ajo është dëshmia e qartë sesi edhe një tekë e pushtetit është e mjaftueshme për të vënë nën këmbë drejtësinë. Dhe kjo ndodh pikërisht në kohën, kur komisioni hetimor për inceneratorët na risolli në vëmendje dokumenta që do të bënin çdo prokuror me një fije ndërgjegjje, që ta shihte Erion Velinë si një të pandehur të mundshëm.

Hetimi/ Pas daljes së dokumentit, Veliaj kandidat për SPAK

Në vend të këtij realiteti, ne po përjetojmë një tjetër. Jo atë që na u propogandua, të fundit të pandëshkueshmërisë. Por një më të zymtë dhe më të errët: atë kur njerëzit me pushtet jo vetëm që nuk i tremben organeve të ligjit, por i përdorin ato si kamzhik për të goditur kundërshtarët e tyre.

Pikërisht për dëshmuar këtë, kazusi i përballjes së Veliajt me Dukën është një eveniment i rëndësishëm. Drama e tij nuk është se Shqipëria mund të sanksionohet nga UEFA, njësoj si Rusia e Putinit, as se futbolldashësit mund të mbeten pa finale, por se ndodhi si kjo, i rrallojnë edhe më ata që mund të vazhdojnë të bëjnë tifozllëk për drejtësinë e re të ndërkombëtarëve.

©Lapsi.al

22 Comments

 1. ARRESTOHET YMER GELBAZA JA VJEDHE FOTOT ARMINA MEVLANIT NE RRJETET SOCIALE DHE IK E MASTUBON NE ZYRE TE EDI RAMES DHE LAL DHJERIT-ZAGARI I FRUSTRUAR SEY EDHE KUR MASTUBON NGA KARI I RRJEDH QELBESIRE DHE MUT ME QIME NGA BYTHA E FRROK CUPIT thotë:

  YMER GELBAZA KELLIRA JA FUT KARIN NE BYTH FRROK CUPIT,MET VELIUT,Carlo BOLES BOLINO DHE LAL DHJERIT

 2. YMER GELBAZA NXJERR NGA GOJA QKA NXJERR NGA BYTHA FATOS LUBONJA ,SALI BERISHA,YLLI MANJANI DHE ARMAND SHKULLAKU-DMTH ERE MUTI thotë:

  YMER GELBAZA KELLIRA JA FUT KARIN NE BYTH YLLI PATES DHE DENIS MINGES

 3. Shumë shpejt do e merrni lajmin.
  Pirrati e mori ishullin.
  Finalja transferohet.
  Shqiperia pezullohet per 8 vjet nga te gjitha turnete zyrtare te te gjitha moshave.
  Klubet shqiptare pezullohen per 5 vjet,nga cdo pjesmarrje ne turnete zyrtre.
  Kaq per sonte.
  Te rroje Veliu kryesorja me gjithe ishujt e zaptuara prej tij.

  1. Ai luftoi me mullinjtë e erës, deklaronte se “në gjithë vendin janë mbi 3 milion bunkerë” kur në fakt nuk ishin as 70 mijë, dhe u bëri thirrje shqiptarëve “shkatërroni gjithçka që i përket asaj kohe”. Një makabritet, një tmerr i padëgjuar. Dinamit, matrapik, dhe deri bomba janë përdorur për shkatërrimin e tyre, por ishte e kotë, pasi cilësisht ato ishin perfekte, pikërisht për raste lufte. Por Sali Berisha, kishte një mision, dhe nuk mund të ndalej. Duhej të shkatërronte nga themelet, sistemin e fortifikimit, ushtrinë, bazat, tunelet, duhej shitur armatimi, municioni, duheshin shitur për skrap anijet ushtarake, flota detare, duheshin shitur topat, avionët, (ku disa prej atyre që ne kishim po i përdor akoma Ukraina sot), duheshin shembur pikat fortifikuese në zonat kufitare, dhe gjithçka të kthehej në zero.

 4. GREG KRISTAQ RAMA BABA I ZAHOS-EDI RAMA IMPOTENT NGA PERDORIMI I KOKAINES-info YMER G KELLIRA thotë:

  YMER GELBAZA KELLIRA DO TE PUBLIKOJ NJE DOSJE TE RE PER EDI RAMEN

 5. YMER GELBAZA KELLIRA JA FUTI KARIN NE BYTH SKENDER MINXHOZIT AFWR PALLATIT TE BENIADA NISHANIT,KURSE MET VELIU MASTUBONTE TE CEPI I PALLATIT thotë:

  ARRESTOHEN YMER GELBAZA KELLIRA DHE SKENDER MINXHOZI

 6. Ne jemi mesuar me keto gjera dhe duken te vjetra.
  Sa prokurore dhe gjykatesa hoqi Luli dhe Saliu,cfare nuk shpiken sa dhe Zef Brozi u arratis ne USA
  Jemi njelloj si me pare,asgje e re pervec dates dhe emrit te redaktorit
  Do iki Veli fiku dhe do te vije nje Gjeraqine me pjeshke.
  Biznes te mbare..

  1. O kar Zef Brozi liroi nga nderhyrja e ambasades amerikane 6 minoritaret qe ishin arrestuar per masakren ne repartin ushtarak ne Peshkepi te Gjirokastres , dhe qe atehere greket e hedhin shurren perpjete o injorant!

   1. Kimete qeke pa kismet.
    BROZI iku sepse Saliu coi policine ta arrestonte ne zyre sepse desh te lironte Nanon.
    Deri ne Rinas e shoqeronin ambasada amerikane,biles edhe kur aeroplani do nisej dikush nga Gazidede erdhi dhe bllokoi fluturimin qe ta nxirrte Brozin jashte.
    Nderhyri direct ambasada amerikane qe aeroplani u la I lire.
    Histori komunistash..

 7. Na qenka zemeruar Bushati pasi yllit te tij Putin nuk po i ecin punet mire. Bushati do te gjeje anarshi aty ku nuk ka. Kur dikush denoncon korupsionin, Bushati thote duan ti marin pushtetin. Kur gjykata dhe prokuroria vepron, Bushati thote pse vepron shpejt dhe fillon germon ne oboret e gjykatesve dhe prokuroreve per plehra. Bushati ka informacion te brendshem tek UEFA se finalja e planifikuar ne Tirane do anullohet dhe klubet shqiptare do perjashtohen. Bushati se ka hequr dhe s do ta heqe ndonjehere nga shpatullat xhaketen bolshevike qe ja ka lene amanet gjyshi dhe babai komunist. Si nje opionist i zellshem qe eshte dhe qe mer neper goje gjithe miletin shqiptar, nuk na tha asnjehere se ku i gjeti parate per te blere vilen nga ku shkruan opinionet e tij bajge. A thua fitimet i siguron nga Lapsi?

 8. YMER GELBAZA KELLIRA JA FUT LLAPEN NE BYTH EDI RAMES DHE ALEXANDER VUCIC thotë:

  YMER IK ANDEJ NGA FRROK CUPI SE ESHTE DUKE TE PRITUR PA RROBA FARE -FUTJA KARIN NE BYTH FRROK SURRAT SHEMTUARIT ME FLOKE TE THINJURA DHE TE ….

 9. ME SHUME KA LESH NE HUNDE DHE VESH YMER GELBAZA KELLIRA SE SA KA NE BYTH DHE NE BOLE FATOS LUBONJA DHE ARMAND SHKULLAKU

 10. Para Saliut, Azemi dukej si një gjel i vogël kokorosh. Agjenti “Bisturia” ishte rreshtuar ne strukturat e opozitës, por pa larguar vëmendjen nga shërbimi që e kishte rritur. Në raportet e tij, e cilësonte Azemin me çrregullime psikike, një paranojak dhe me shenjat e delirit të madhështisë, që përbënin dhe stilin e tij komik. Dëshira e tij të shtrinte lidhjet e komunikimit me funksionarë të shërbimit të fshehtë, paraqitej edhe fodull edhe kërcënueshëm. Ai nuk do të linte në harresë faktin që ndaj tij, para vitit ’90, SSH e kishte intervistuar për një problem me “zarar” si dhe që në rrethin e tij të ngushtë kishte informatorë të SSH. Kjo e vinte në siklet të madh, “e ka nga siptomat patologjike” raportonte “Bisturia”.Veliaj e fitoje gjygjin kunder dukes,drejtesia po jep frutet e pritshme

 11. YMER GELBAZA KELLIRA DHE KOL KYCI PO MASTUBOJNE AFER PALLATIT TE ARMINA MEVLANIT TE CEPI I KOSHAVA TE PLEHRAVE thotë:

  YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH FRROK CUPIT SE ESHTE BERE KAPS

 12. Po për ngjarjet që po trondosin botën, asnje koment nga Z. Bushati?Ky qe nuk leni asnjë lajm pa bere një koment l, me ato mimikat e veta qesharake, sidomos tek Eni Vasili, kësaj here asnjë koment për agresionin e Putinit ndaj popullit ukrainas.
  Turp!

 13. YMER IK TE FRROK CUPI E PUTHE SE ESHTE I DEHUR DHE DESHPERUAR

 14. Lalke Erionkes per ato rrenat e tija,
  ja merr hakun vence Ajola ke shpia,

  qesh me te madhe Ajola kur Lalken degjon,
  Briret ne balle vence, ja ka vene gjithmon,

  mburrej Lalka kur Ajola na e beri Baba,
  por kush e ka Atesine, Ajola nuk ja tha,

  kur e pyesin Ajolen – pse keshtu po ja fut?
  ajo te pergjigjet : Keshtu i do Mushka drut!

  Del Lalka dite nate neper TV si Fant Spathi,
  Ajola i ka vene Briret, s’e do as shtepia e tij!

 15. Kështu po ndodh dhe me një pjesë të politikanëve shqiptarë, të cilët janë në “garë” me njëri tjetrin, për të dënuar agresionin rus ndaj Ukrainës, për të kërkuar rezolutë pas rezolute në Kuvendin e Shqipërisë që dënon këtë agresion, anipse qeveria shqiptare i ka përfaqësuar të gjithë teksa ka formuluar, paraqitur, mbrojtur dhe marrë votat maksimale për një rezolutë në OKB.

  Me sa duket kanë ndjerë rezikun e zerimit të këtyre parave të depozituara në bankat ruse apo të lidhura me to, për shkak të sanksioneve por dhe dizbalancimit monetar dhe ekonomik në Moskë

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.