• |
ide | kryesore

Danimarka është vendi i parë që lejon vullnetarët të shkojnë në Ukrainë

-Instant, Lajme, Planet

Danimarka është vendi i parë europian që ka lejuar vullnetarët t’i bashkohen luftimeve në Ukrainë. Shumë qytetarë të veshur me uniformat ushtarake janë nisur nga aeroporti i Koepnhagenit drejt Ukrainës. Thirrja e një dite më parë presidenti Zelenski është përqafuar nga shumë qytetarë të Europës, ndërkohë që edhe krerët e shumë shteteve janë shprehur se do të mbështesin të gjithë vullnetarët që do t’i bashkohen rezistencës së popullit ukrainas.


Më herët gjatë të dielës sekretarja e jashtme e Britanisë konfirmoi se ajo do të mbështeste çdo vullnetar që do të luftonte për Lirinë dhe Demokracinë, jo vetëm të Ukrainës, por edhe të Europës.2 Comments

  1. Danimarka ka grupe neonaziste, sikurse edhe ne Ukraine dhe keshtu lufta do te merrte me pas nje drejtim tjeter, ndaj mendoj se duhet kujdes me “vullnetaret” dhe Legjionet e huaja atje, te cilat futen edhe per qellimet e tyre.
    Nje fryme e tille si antisemitizmi po ndihet ne Universitetet Europiane qe debojne tashme studentet ruse duke i quajtur armiq.
    Ky qendrim te kujton fashizmin e nazizmin, cka duhet te jete nje alarm i madh per politikanet Europiane.
    Mos valle me Ukrainen fillon beteja qe me nje gur te vrasim shume zogj?

  2. Cfare thoni ?! e paska fituar luften ZHELJA e SORROSIT se gjithe europianet do vriten per bythen e karagjozit president!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.