• |
ide | kryesore

Rikthimi i luftës së ftohtë/ Rusia i përgjigjet Perëndimit duke bllokuar fluturimet për 36 shtete

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Rusia iu përgjigj flakë për flakë vendeve të BE, që i vendosën sanksione fluturimi pas nisjes së luftës në Ukrainë.


“BBC” raporton se Rusia ka ndaluar sot fluturimet e linjave ajrore të 36 vendeve, duke përfshirë Mbretërinë e Bashkuar, Gjermaninë, Spanjën, Italinë dhe Kanadanë.


Ky vendim i Rusisë vjen pas vendimit të BE-së për të bllokuar hapësirën ajrore për avionët rusë.

Në fjalët e Autoritetit të aviacionit civil të Rusisë, kufizimet po vihen “si një masë hakmarrëse për ndalimin nga shtetet evropiane të fluturimeve nga aviacioni civil të operuar nga linjat ajrore ruse ose të regjistruara në Rusi”. ©Lapsi.al 

3 Comments

  1. Këto vënde që përmend Putini i kanë ndaluar vetë fluturimet e avionëv të tyre në drejtim të Rusisë.
    E çfarë “hakmarje”paskej bërë Putini ?

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.