• |
ide | kryesore

Covid-19/ Izraeli heq vaksinimin e detyrueshëm për turistët

-Instant, Arkiva, Planet

Njerëzit që nuk janë vaksinuar kundër koronavirusit mund të hyjnë në Izrael si turistë, pa leje speciale, për herë të parë që nga fillimi i pandemisë.


Duke filluar nga sot, të huajt që duan të vizitojnë duhet të kryejnë dy teste të reaksionit zinxhir polimerazë (PCR), një para nisjes dhe një pas hyrjes.


Deri më tani, rregulli kërkonte dëshmi të vaksinimit për hyrje.

Për më tepër, izraelitët e pavaksinuar që kthehen në vend nuk u kërkohet më të hyjnë në një karantinë pesëditore.

Shkalla e infeksionit ka ardhur në rënie në Izrael që nga fundi i janarit.

Dje, ministria e Shëndetësisë raportoi 10 869 raste të reja krahasuar me një ditë më parë.

Edhe numri i të sëmurëve të rëndë ka rënë që nga fillimi i shkurtit.

Një ditë më parë ishin vetëm 534. Rreth 64% e popullsisë izraelite konsiderohet të jetë plotësisht e vaksinuar.Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *