• |
ide | kryesore

Video/ Tuchel shpërthen në konferencë: “Nuk jam politikan, mjaft më pyetët për luftën e për Abramovich”

-Instant, Sport, Video

Ajër i tensionuar në shtëpinë e Chelsea dhe sigurisht jo për shkak të humbjes me penallti në Carabao Cup. Thomas Tuchel ka shpërthyer në konferencë për shtyp pasi një gazetar i bëri një pyetje për luftën në Ukrainë. “Dëgjo, dëgjo, dëgjo, duhet të ndalosh, unë nuk jam politikan – tha ai – Duhet t’i japësh fund, sinqerisht, unë vetëm mund ta përsëris dhe më vjen keq ta përsëris sepse nuk e kam jetuar kurrë luftën. Nuk jam politikan, nuk di cfarë të bëj e cfarë të them. Jam i privilegjuar, jam ulur në paqe këtu, duhet të reshtni së pyeturi për luftën, nuk kam përgjigje për ju”.


Është vigjilja e FA Cup kundër Luton Town, por padyshim ai që monopolizojë konferencën për shtyp ishte konflikti mes Rusisë dhe Ukrainës dhe hapi mbrapsht i Roman Abramovich, oligarku rus e pronar i Chelsea dhe mik i Vladimir Putinit. Dukshëm i mërzitur, Tuchel eviton edhe komentin ndaj Abramovich. “Situata të tilla si lufta janë shumë më të rëndësishme, por për rolin e Abramovich nuk më takon mua të komentoj sepse nuk dimë sa duhet – shpjegoi tekniku i Chelsea – Për mua si trajner në detyrë nuk ka shumë ndryshim në administrimin e përditshëm, pasi unë kam gjithmonë lidhje me Petr Cech dhe Marina Granovskaian. Nuk e njoh mirë situatën dhe jemi të gjithë dakord që ka situata që janë shumë më të rëndësishme se futbolli dhe kjo nuk do të ndryshojë kurrë”.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.