• |
ide | kryesore

Zbulohet strategjia/ Si po lufton “Foltorja” Bashën ditët e fundit para 6 marsit

-Instant, Arkiva, Kryesore

“Një pallaskë me vrimë”, “një kovë e çpuar”, “një biçikletë me goma katrore”, pra shkurt një objekt që nuk vlen për asgjë. Kjo do të jetë strategjia e fushatës së përkrahësve të Berishës kundër Bashës, në ditët e fundit përpara votimeve të 6 marsit.


Këto zgjedhje që do të zhvillohen në 6 bashki të vendit, por ku do të votojë gati 2o % e popullsisë, janë parë nga përkraëhësit e “Shtëpisë së lirisë” edhe si një test për të treguar se PD-ja e vulës ka uzurpuar selinë dhe logon e të gjithë opozitarëve demokratë. Pikërisht për këtë fushata e tyre po bazohet në një pikë, në atë se vota për kandidatët e Lulzim Bashës është një votë e çuar dëm.


Lexo me tej:

Andi Bushati: Si mund ta shpëtojnë amerikanët ushtarin Basha

Lapsi.al ka mundur të shohë paraprakisht spotet që po përgatiten nga berishistët dhe që tentojnë ti japin goditjen fatale vëllezërve të tyre armiq. Në njërin prej tyre, i cili ngrihet mbi batutën e Bashës tashëm të kthyer në anekdodë: “beteja sapo ka filluar”, pasardhësi i Berishës përshkruhet si një humbës kronik që ka dështuar në të gjitha aksionet që ka ndërmarrë. “Kjo strategji u vendos pas një pune të imtësishme me fokus grupe, dhe duke tërhequr mendimin që popullata ka për ish liderin e PD -tha për Lapsi.al një nga konceptuesit e këtyre spoteve-. Në to, më shumë sesa tradhëtar, apo i kapur nga Rama, Basha përshkruhet si një politikan i paaftë apo si një humbës serial. Prandaj ne vendosëm që fushata të bazohej në këto karakteristika, që e krahasojnë atë me një objekt pa vlerë. Prandaj dhe prej këtjej rrodhi sllogani: “Mos e ço votën dëm” (shiko spotin poshtë).

  

Por përpos këtij versioni të thjeshtëzuar, Lapsi.al ka parë edhe një më politik ku përmenden të gjitha betimet që Basha ka bërë në katër vitet e fundit dhe si është tërhequr prej tyre, njëra pas tjetërës. Aty jepen deklaratat e kreut të kontestuar të PD-së, kur thotë se teatri apo unaza e re janë vija e tij e kuqe, kur deklaron se Fatmir Xhafa futet në ministri vetëm po kaloi mbi trupin e tij, kur deklaron se Rama duhet nxjerrë zvarë nga zyra dhe më pas takohet kokë më kokë me të dhe më e fundit fare pirueta 180 gradëshe në qëndrimin për vettingun. Të gjitha këto shoqërohen me një refren: shprehjen emblematike: “Betja sapo ka filluar”. Pra loja që po luan foltorja është e qarë: çdo votë për Lulzim Bashën dhe kandidatët e tij vetëm sa përçan opozitën dhe e bën më të lehtë fitoren e Ramës. Tendencën që kandidatët e PD-së zyrtare nuk do të kenë asnjë peshë në këtë garë e treguan edhe dy sondazhet e MRB dhe Euronevs në Shkodër dhe në Durrës që i rendisnin ata të fundit mes tre kandidatëve. 

Sondazhi për zgjedhjet e 6 marsit/ Grupimi i Berishës fiton Shkodrën

Prandaj me sa duket grupimi i foltores e ka mbështetur strategjinë e ditëve të fundit në idenë se duke votuar për bashën e çon votën dëm.

©Lapsi.al

Analiza e sondazhit për Durrësin/ Fiton Rama, Berisha shkatëron Bashën

 

 

 


12 Comments

 1. Tani qe maskat kane dhe meqe jane zgjedhje lokale duhet te permendin edhe (mos)menaxhimin e deshtuar qe i beri bashkise se Tiranes.

 2. tani kjo teoria e foltores qe cdo vote per PD eshte vote e humbur se Basha eshte humbes serial, te na rrujne bolen se e njejta gje vlen dhe per foltoren e cdo vote per foltoren eshte vote e cuar dem se eshte e sigurte 100% qe te gjitha Bashkite (po po dhe Shkodren) i humbin e i merr Rama.

 3. Nje humbes kronik thote per Bashen ajo “Shtepia e LIRISE” ?
  Cudi vertet se ka nga 2013 qe ne gjithe fushatat zgjedhore Edi Rama ka fituar me dy fjali ne goje –
  Po ika une do vije Saliu – dhe – Basha eshte kukulla e Saliut (pa harruar gjithmone postulatin ‘Fajin e ka Saliu”)
  Pra me Sali ne goje Rama ka fituar, me Sali ne kurriz Basha ka humbur.
  Kete duhet t’ja kujtojne ca te ajo |”Shtepia e LIRISE” atij Kollovarit plak qe ka brenda.

 4. Ore nje sqarim te thjeshte domethene : Sander Vucic dhe Open Ballkan qe kryeson ku kemi edhe neve fale Timonierit Rama nja 30 % aksionesh, me ke eshte PRO ne kete konfliktin Rusi-Ukraine qe te dijme edhe ne Partonazhistet d.m.th. se ku ti hedhim sharjet e ku te dergojme falenderimet.

 5. Është interesant se të tre brinjët e “trekëndëshit të Bermudës”, kanë të njejtin stil të propogandës elektorale.
  Që të tre përmendin mjete mesjetare të luftës, brava, varre e cfurqe.

 6. Duke votuar per monstrat Berisha, Meta dhe debilin Nard Ndoka jo vetem e con voten dem por eshte fatkeqesi e njejte me qendrimin e Rames akoma ne pushtet. Eshte krim per te ardhmen e ketij vendi.

 7. Ju skllever shpellare te shekullit 21 qe sharjen keni te vetmin diare te trurit qe ju qelbet era mut. Ju kam shkerdhy Ramen e Fugen se bashku me robt e shtepise tuajt ku ti keni dhe pak e keni.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.