• |
ide | kryesore

JAy Z dhe Kanye West, artistët më të paguar për vitin 2021

-Instant, Paparazzi, Slider

Sipas një liste nga ish-redaktori i Forbes, Zack O’Malley Greenberg, Jay-Z dhe Kanye West ishin muzikantët më të paguar të hip-hop-it të vitit 2021.


Jay-Z kryesoi listën me 470 milionë dollarë pasi shiti pjesë të shërbimit të tij të transmetimit muzikor Tidal dhe shampanjës Armand de Brignac vitin e kaluar, duke e çuar pasurinë e tij neto në 1.5 miliardë dollarë.Këngëtarishiti 80% të Tidal te Jack Dorsey’s Square për 350 milionë dollarë të raportuara majin e kaluar.Përpjekjet e biznesit jashtë muzikës u shpaguan për miliarderin tjetër Ye, i njohur më parë si Kanye West, i cili doli i dyti me 250 milionë dollarë për vitin. Pasuria e Ye erdhi pothuajse tërësisht nga perandoria e tij e atleteve Yeezy.Vitin e kaluar,kompania e tij e këpucëve dhe veshjeve Yeezy bëri që reperi të bëhej  një multimiliarder, me një vlerë neto prej 3.7 miliardë dollarësh.Sean “Diddy” Combs doli i treti në listë, ndërsa në vendin e katërt dhe pesë, Diddy dhe Drake me 75 milionë dollarë dhe 50 milionë dollarë, , të ndjekur nga Wiz Khalifa, me 45 milionë dollarë.Doja Cat, e vetmja grua e paraqitur në listë, u rendit në vendin e dhjetë me Tech dhe Birdman, falë partneriteteve me Pepsi dhe CandyCrush .


 

Lista e plotë e fituesve më të mirë të hip-hop-it:

1. Jay-Z – 470 milionë dollarë

2. Kanye West – 250 milionë dollarë

3. Diddy – 75 milionë dollarë

4. Drake – 50 milionë dollarë

5. Wiz Khalifa – 45 milionë dollarë

6. Travis Scott – 38 milionë dollarë

7. DJ Khaled – 35 milionë dollarë

8. Eminem – 28 milionë dollarë

9. J Cole – 27 milionë dollarë

10 .Birdman – 25 milionë dollarë

Doja Cat – 25 milionë dollarë

Tech N9ne – 25 milionë dollarë/ Lapsi.al

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.