• |
ide | kryesore

Bilanci ditor i Covid në Shqipëri: 110 raste të reja, 2 jetë të humbura

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 1,357 testime, 110 qytetarë të infektuar, 2 humbje jete dhe 261 të shëruar në 24 orët e fundit

Ju informojmë për situatën në 24 orët e fundit, si vijon: Janë kryer 1,357 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 110 qytetarë, në këto bashki:


36 në Tiranë, 8 në Fier, 6 në Prrenjas, 5 në Delvinë, Sarandë, 4 në Durrës, Vlorë, Gjirokastër, 3 në Mirditë, Dropull, 2 në Kukës, Kamëz, Kavajë, Mallakastër, Memaliaj, Korçë, Berat, Elbasan, 1 në Shkodër, Lezhë, Krujë, Rroskovec, Lushnje, Divjakë, Selenicë, Konispol, Libohovë, Përmet, Maliq, Pogradec, Devoll, Dimal, Kuçovë, Librazhd.

Janë 1,594 pacientë aktivë me COVID-19 në të gjithë vendin.

Aktualisht në spitalet COVID po marrin trajtim 43 pacientë, nga të cilët 5 janë në gjendje më të rënduar. Në 24 orët e fundit me gjithë përpjekjet e stafit mjekësor ka dy humbje jete me SARS-COV2 pozitiv: një qytetar nga Korça 69- vjeç dhe një qytetar nga Elbasani 93-vjeç.

Janë shëruar 261 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 266,958 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (04 Mars 2022)
Raste të reja ditore 110
Të shëruar në 24 orë 261
Të shtruar në spitale 43
Humbje jete në 24 orë 2
Testime ditore 1,357

Testime totale 1,749,552
Raste pozitive 272,030
Raste të shëruara 266,958
Raste Aktive 1,594
Humbje jete 3,478

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 469
Fier 273
Elbasan 139
Lezhë 185
Kukës 108
Vlorë 103
Berat 100
Shkodër 88
Gjirokastër 58
Korçë 41
Durrës 25
Dibër 5

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.