• |
ide | kryesore

Putin kalon çdo kufi në çensurë, vendos të bllokojë Facebook-un në Rusi

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Rusia merr masën ekstreme të çensurimit, njësoj si Kina, vendos të bllokojë rrjetin gjigant Facebook.


Agjencia ruse e komunikimit Roskomnadzor njoftoi të premten se po bllokon aksesin në Facebook në Rusi. Agjencia përmendi 26 raste të “diskriminimit ndaj mediave ruse dhe burimeve të informacionit nga Facebook” që nga tetori 2020, përveç kufizimeve më të fundit që Facebook ka vendosur në mediat shtetërore ruse.


Në përgjigje, presidenti i Meta-s për çështjet globale, Nick Clegg, shkroi në Twitter në përgjigje të masës, duke thënë se “Së shpejti miliona rusë të zakonshëm do ta gjejnë veten të shkëputur nga informacioni i besueshëm, të privuar nga mënyrat e tyre të përditshme të lidhjes me familjen dhe miqtë dhe të heshtur nga të folurit. Ne do të vazhdojmë të bëjmë gjithçka që mundemi për të rivendosur shërbimet tona në mënyrë që ato të mbeten të disponueshme për njerëzit për t’u shprehur në mënyrë të sigurtë dhe të sigurt dhe për t’u organizuar për veprim.”

Bllokimi vjen pas rritjes së protestave të brendshme për pushtimin e vazhdueshëm të vendit në Ukrainë. Rusët kanë dalë në rrugë në një numër masiv për të protestuar kundër pushtimit të vazhdueshëm, duke provokuar mijëra arrestime. Regjimi ka mohuar çdo plan për të vendosur ligjin ushtarak, por ka lëshuar kërcënime të vazhdueshme për mediat që publikojnë informacione kritike për përpjekjet e vazhdueshme të luftës, duke përfshirë Wikipedia.

Më herët të premten, legjislatura ruse avancoi një ligj të ri kundër përhapjes së “lajmeve të rreme” për forcat e armatosura të vendit, i dënueshëm me deri në 15 vjet burg. Menjëherë pasi projektligji u miratua, BBC njoftoi se do të pezullonte operacionet gazetareske brenda vendit.

Shumë platforma teknologjike tashmë kanë filluar të kufizojnë shërbimet në Rusi. YouTube në pronësi të Google ka bllokuar kanalet ruse të lajmeve RT dhe Sputnik në Evropë, për shembull, ndërsa Facebook ka bllokuar RT dhe Sputnik në BE dhe ka ndaluar së rekomanduari mediat shtetërore ruse globalisht. Apple gjithashtu ka ndalur shitjet e produkteve në vend.

Më shumë se 1 milion ukrainas janë larguar nga vendi si rezultat i pushtimit, sipas një vlerësimi të fundit nga agjencia e refugjatëve e Kombeve të Bashkuara. ©LAPSI.AL 

2 Comments

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.