• |
ide | kryesore

Shpërthimi në centralin bërthamor, Ukraina deklaron jetë të humbura

-Instant, Arkiva, Lajme, Planet, Të fundit


Ministria e Jashtme e Ukrainës ka raportuar për viktima dhe të plagosur si pasojë e zjarrit në centralin bërthamor, por pa deklaruar një numër të saktë.

Punëtorët janë duke vëzhguar centralin bërthamor në Zaporizhja, për t’u siguruar se ai është duke punuar në mënyrë të sigurt dhe që nivelet e rrezatimit janë normale, ka thënë Ministria përmes një postimi në Facebook.

Nëse procesi i ftohjes së naftës bërthamore çrregullohet, mund të ketë dëm radioaktiv të shkallës së gjerë.

Njësoj si Zelensky edhe ministria e Jashtme tha se katastrofa bërthamore në Zaporizhzhia mund të ishte më e keqe sesa Çernobili apo Fukushima.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *