• |
ide | kryesore

TikTok po përballet me një hetim për ndikimin e tij në shëndetin mendor të të rinjve

-Instant, Paparazzi, Slider

Një koalicion i prokurorëve të përgjithshëm të shtetit nga Kalifornia, Florida dhe Kentaki po hetojnw TikTok dhe efektet e tij të mundshme në shëndetin mendor dhe fizik të të rinjve. Grupi i prokurorwve tw pwrgjithshwm po kërkon të shohë nëse mënyra se si TikTok dizajnon, funksionon dhe tregton platformën ka një efekt negativ në shëndetin e fëmijëve, adoleshentëve dhe të rinjve, sipas një njoftimi për shtyp nga Prokurorja e Përgjithshme Maura Healey e Massachusetts.

Algoritmi i TikTok përcakton përmbajtjen që shohin përdoruesit dhe është dëshmuar jashtëzakonisht efektiv në mbajtjen e përdoruesve të angazhuar në aplikacion. Ndërsa kompania ka ofruar disa njohuri se si funksionon, është e vështirë të kuptosh detajet e sakta jashtë rrjedhjeve dhe supozimeve. Prokurorët e përgjithshëm mund të kërkojnë ta ndryshojnë këtë, megjithëse, hetimi do të përqendrohet në “metodat dhe teknikat” që TikTok përdor për “të rritur angazhimin e përdoruesve të rinj, duke përfshirë rritjen e kohëzgjatjes së kohës së kaluar në platformë”.


TikTok ka luftuar në të kaluarën për të përmbushur nevojat e përdoruesve tw cilit ju desh të paguante 5.7 milionë dollarë në 2019 për të zgjidhur akuzat se paraardhësi, Musical.ly, nuk mori lejen e duhur nga prindërit e fëmijëve të vegjël të cilët regjistroheshin për të përdorur aplikacionin. Marrëveshja kërkon gjithashtu që TikTok të kufizojë rreptësisht mënyrën se si përdoruesit nën 13 vjeç mund të ndërveprojnë me përmbajtjen në aplikacion. Kohët e fundit, disa studiues dhanë alarmin se sa pak studime kishte që shqyrtonin ndikimet e mundshme shëndetësore të TikTok, pavarësisht bazës masive të përdoruesve.

Zëdhënësi i TikTok Ben Rathe tha për The Verge se kompania “vlerëson që prokurorët e përgjithshëm të shtetit po fokusohen në sigurinë e përdoruesve më të rinj” dhe pret të “sigurojë informacion mbi shumë mbrojtje të sigurisë dhe privatësisë” që ka për adoleshentët.

©LAPSI.AL
Burimi: The Verge

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.