• |
ide | kryesore

Video/ Autogol i Muller, Bayern bllokohet nga Leverkusen: Leipzig arrin Freiburg në minutën e 90’

-Instant, Sport, Video

Përfundon me barazim ndeshja e madhe e javës së 25-të në Bundesligë. Vetëm 1-1 mes Bayern Mynih dhe Bayer Leverkusen: bavarezët kaluan në avantazh me Sulen në të 18′, Aspirinat barazuan falë autogolit të Muller në të 36′. Leipzig shpëton veten në Red Bull Arena vetëm në fund: pas avantazhit të Freiburg me Demiroviç (38′), vendasit gjetën 1-1 në minutën e 90-të me Angelinon. Gjithçka është e lehtë për Eintracht: Hertha Berlin 4-1 në Olympiastadion.


BAYERN MYNIH-BAYER LEVERKUSEN 1-1
Bayern Mynih duhet të kënaqet me një 1-1 në Allianz Arena kundër Leverkusen: Borussia Dortmund mund të shkojë në -6 nga vendi i parë në Bundesligë. Përgjigje e replikë mes minutës së 18 ‘dhe 36’. Kampionët e shumëfishtë të Gjermanisë kaluan në epërsi falë Sules, i cili përfitoi nga një sërë gabimesh flagrante të kundërshtarëve, për të shënuar me të djathtën golin e 1-0. Aspirinat arritën të barazojnë në një keqkuptim të bujshëm mes Ulreich dhe Muller, me këtë të fundit që parapriu daljen e portierit dhe shtyu krosin e Demirbay në portën e tij, në zhvillimet e një goditje dënimi. Në minutën e 42′ Adli ndërpreu pasimin e Upamecanos, kaloi portierin por goditi shtyllën nga një kënd i ngushtë. Miqtë shkuan akoma shumë afër për të përmbysur gjithçka, me vetë Adlin dhe, më pas, me Sabitzer, por rezultati nuk ndryshoi më.


NDESHJET E TJERA
Emocione deri në fund në ndeshjen e Bundesligës, që do të përcaktonte se kush do ta mbante apo do t’i bashkohej zonës së Champions League. Në fund “fiton” në një farë mënyrë Leipzig, i cili arriti të ruajë vendin e fundit të dobishëm për të hyrë në edicionin e radhës të Champions League falë një diferencë më të mirë golash se Freiburg. Për të zhbllokuar rezultatin e Red Bull Arena menduan miqtë në të 38-ën me Demiroviçin, por barazimi erdhi në fund në të 90-ën. Rënie e keqe për Union Berlin, i cili humbi 1-0 ndaj Wolfsburg dhe është ende jashtë zonës europiane: vendosi autogoli i Awoniyi në minutën e 24. Eintracht Frankfurt avancon 4-1 në Olympiastadion kundër Hertha Berlin. Ndeshje që u bë e thjeshtë për miqtë pas golave të Knauff (17′), Tuta (48′) dhe Lindstrom (56′). Selke shkurtoi diferencën në minutën e 61, por Borre nënshkroi pokerin në minutën e 63-të. 2-1 për Bochumin mes mureve miqësore kundër Furth: pas avantazhit të vendasve me Leitsch (35′), autogoli i Bella-Kotchap (64′) i parapriu golit të fitores, të shënuar nga Losilla (71′).

Germany Bundesliga
Bayern Munich 1-1 Bayer Leverkusen
Bochum 2-1 Greuther Furth
Hertha Berlin 1-4 Eintracht Frankfurt
RB Leipzig 1-1 Freiburg
Wolfsburg 1-0 Union Berlin


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.