• |
ide | kryesore

Video/ Villians “mbysin” Brojën: Chelsea rrëmben vendin e tretë me pokerin ndaj Burnley

-Instant, F1, Sport, Video

Chelsea dominon Burnleyn dhe konfirmohet i treti në Premier League, në kohën kur Southampton i Armando Brojës shpartallohet nga Aston Villa. Në javën e 28-të, Blues mposhtën vendin e tretë nga fundi në renditje me një 4-0 pa histori, të fituar në pjesën e dytë: James, dygolëshi i Havertz dhe Pulisic siguruan suksesin, me Lukaku që mbeti në pankinë. Barnes i jep fitoren Leicesterin kundër Leeds, Aston Villa mposhti Southampton 4-0. Fitore e rëndë për Newcastle, 2-1 në Brighton. Brentford dhe Crystal Palace gjithashtu buzëqeshin.


BURNLEY – CHELSEA 0-4
Chelsea e harroi plotësisht finalen e Carabao Cup të humbur me penallti dhe, pasi eliminoi Luton në Fa Cup (pak me vështirësi) gjatë javës, u ngrit plotësisht në këmbë me një 4-0 mbresëlënëse ndaj Burnley. Për të thënë të vërtetën, të besuarit e Tuchel e kanë të vështirë të zgjidhin ndeshjen në pjesën e parë dhe i lejojnë disa raste të rëndësishme kundërshtarëve, të cilëve i mungoi saktësia në tentativën e McNeil. Pjesa e dytë, megjithatë, është e gjitha në ritmin e Blues: James hapi ndeshjen dy minuta pas rifillimit, në tre minuta Havertz shënon ddygolëshin e tij personal, fillimisht me një krosim të Pulisic dhe më pas me sugjerimin e James. Pulisic, në minutën e 69, shënoi golin e pamëshirshëm të 4-0, duke e çuar Chelsean në vendin e tretë, 13 pikë pas City kryesues. Burnley, nga ana e tij, nuk ishte në gjendje të dalë nga zona e rënies dhe të mbetet e treta nga fundi, një pikë pas Evertonit.


NDESHJET E TJERA
Në ndeshjet e tjera të javës, Leicester mposhti Leeds 1-0 me diagonalen e ulët të Barnes në minutën e 67. Foxes ngrihen në 33 pikë dhe largojnë çdo mendim për një rënie të mundshme, ndërsa të besuarit e Marsch pësojnë humbjen e pestë radhazi. Aston Villa fluturon, me një fitore të qartë 4-0 ndaj Southampton: Watkins (9′), Douglas Luiz (44′), Coutinho (52′) dhe Ings (54′) vendosën skenën për golin, duke errësuar performancën e Armando Brojës, të paaftë të ndryshonte fatet e ndeshjes për Saints. Në mesin e tabelës, Crystal Palace kaloi 2-0 ndaj Wolverhampton, i shtyrë nga goli i Matetës në minutën e 19 dhe Zaha, me penallti, në minutën e 34. Në fundin e renditjes, Newcastle fiton sërish dhe tenton të dalë plotësisht nga zona e rënies, +7 nga Burnley. Në 2-1 ndaj Brighton, vendimtar ishin golat e Fraser (12′) dhe Schar (14′), ndërsa miqve nuk u mjafton Dunk (55′). Brentford, i cili i dha Eriksenit ndeshjen e parë si titullar, mundi Norwich 3-1 falë tregolëshit të Toney (dy me penallti), i zbutur nga goli i Pukki në minutën e 92. Por lajmi më i mirë është rikthimi i danezit në fushë nga minuta e parë.

Premier League England
Leicester City 1-0 Leeds United
Aston Villa 4-0 Southampton
Burnley 0-4 Chelsea
Newcastle United 2-1 Brighton & Hove Albion
Norwich City 1-3 Brentford
Wolverhampton Wanderers 0-2 Crystal Palace


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *