• |
ide | kryesore

Banka Botërore firmos paketën urgjente, ndan mbi 720 milionë dollarë për Ukrainën

-Instant, Lajme, Planet

Banka Botërore miratoi një financim emergjent prej 723 milionë dollarësh, për të ndihmuar Qeverinë e Ukrainës që të paguajë pagat dhe pensionet e sektorit publik.

Banka tha se paketa përfshin financime nga Mbretëria e Bashkuar, Holanda, Suedia, Japonia, Danimarka, Letonia, Lituania dhe Islanda.


Banka Botërore po ashtu tha se po punon për të lëshuar 3 miliardë dollarë të tjerë për Ukrainën dhe vendet e saj fqinje, në muajt e ardhshëm.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.