• |
ide | kryesore

Disney pezullon të gjitha bizneset në Rusi

-Instant, F1, Stil

Kompania Walt Disney po punon për të pezulluar të gjithë biznesin në Rusi pas pushtimit  të Ukrainës”.


Javën e kaluar, kompania njoftoi planet për të ndalur publikimin e filmave të rinj në Rusi, por tani  po merr hapa shtesë për të mbyllur pjesën tjetër të veprimtarive të saj në vend.”Duke pasur parasysh sulmin e pandërprerë ndaj Ukrainës dhe rritjes së krizës humanitare, ne po ndërmarrim hapa për të ndaluar të gjitha bizneset e tjera në Rusi. Kjo përfshin përmbajtjen dhe licencimin e produkteve, aktivitetet e linjës së lundrimit të Disney, revistën kombëtare gjeografike dhe turne, prodhimet e përmbajtjes lokale dhe kanalet lineare “, u shpreh zëdhënësi i Disney. “Disa nga ato aktivitete të biznesit ne mund dhe do të pushojmë menjëherë. Të tjerët – të tilla si kanalet lineare dhe disa përmbajtje dhe licencimin e produkteve do të duhet kohë”.


 

Megjithatë ,kompania vuri në dukje stafi i bazuar në Rusi do të vazhdojë të jetë i punësuar.”Edhe pse i ndalojmë këto biznese, mbetemi të përkushtuar ndaj kolegëve tanë  në Rusi, të cilët do të mbeten të punësuar. Dhe nedo  vazhdojmë të punojmë me partnerët tanë  për të ofruar ndihmë urgjente dhe ndihmë të tjera shumë të nevojshme për refugjatët, “vazhdoi deklarata.Rusia është përballur me goditje të shpejtë ekonomike për luftën ndaj Ukrainës. Në përgjigje të pushtimit të plotë të vendit, disa kompani argëtuese, duke përfshirë Amazon, Netflix dhe Warnermedia, kanë vendosur të pushojnë ose të tërheqin tërësisht biznesin në Rusi, ndërsa të gjitha studiot e mëdha kanë njoftuar se do të ndalojnë publikimin e filmave të tyre në vend./Lapsi.alLini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *