• |
ide | kryesore

Barclays bllokon llogaritë, Qeveria angleze: Kush do Chelsean të na bëjë një propozim

-Instant, Sport

Kushdo që është i interesuar të blejë Chelsean mund t’i drejtohet qeverisë së britanike dhe të bëjë një propozim. Kjo u bë e ditur nga qeveria, pas sanksioneve të vendosura ndaj pronarit aktual Roman Abramovich. “Meqenëse kushtet e licencës u shkruan sot, shitja nuk do të lejohej,” tha Ministri i Teknologjisë në Britaninë e Madhe, Chris Philp. “Megjithatë, nëse shfaqet një blerës, do të ishte e mundur që ai blerës ose ajo shoqatë futbolli t’i drejtohet qeverisë dhe të kërkojnë që kushtet të ndryshojnë për të lejuar shitjen”.


Qeveria ka ngrirë asetet e Abramovich, duke ndalur planet e tij të shpallura së fundmi për të shitur Chelsea, nga e cila ai priste të rikuperonte më shumë se 3 miliardë paund. Klubit londinez i është dhënë një licencë speciale për të vazhduar aktivitetet e lidhura me futbollin.


Në arsyet e treguara në dokumentin zyrtar ekziston një pasazh thelbësor që përcakton Abramovich “të lidhur me një person që është ose ka qenë i përfshirë në destabilizimin e Ukrainës dhe në dobësimin dhe kërcënimin e integritetit territorial, sovranitetit dhe pavarësisë së Ukrainës, përkatësisht Vladimir Putin, me të cilin Abramovich ka pasur marrëdhënie të ngushta për dekada. Kjo marrëdhënie interesi e ka lejuar atë të marrë përfitime financiare ose përfitime të tjera materiale nga Putin dhe qeveria e Rusisë”.

BARCLAYS PEZULLON LLOGARINË
Llogaritë e bllokuara. Kartat e kreditit të ngrira. Banka Barclays mbyll rubinetat e linjës financiare si pasojë e sanksioneve të rënda të vendosura nga qeveria britanike ndaj Chelseat dhe pronarit aktual të saj, Roman Abramovich, për shkak të afërsisë me Vladimir Putin.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.