• |
ide | kryesore

Gjermania: Bojkoti i naftës dhe gazit rus mund të shkaktojë varfëri masive

-Instant, Lajme, Planet

“Nëse bojkotojmë menjëherë naftën dhe gazin rus, do të kemi mungesa të mëdha furnizimi në Gjermani,” tha ministri i ekonomisë dhe energjisë Robert Habeck, shkruan The Guardian


Ai parashikoi “papunësi masive, varfëri, njerëz që nuk do të kenë mundëis të ngrohen apo të furnizojnë makinat” nëse vendi i tij ndalon përdorimin e naftës dhe gazit rus.


Shumë pak ekonomi të tjera perëndimore janë aq të varura nga energjia ruse sa Gjermania: 55% e gazit natyror, 52% e qymyrit dhe 34% e naftës  që përdoret në vend vjen nga Rusia, për të cilën vendi paguan qindra mijëra euro në ditë.

1 Comment

  1. kur skeni byth pse i vendosni saksione atehere? O konsiderojeni te padrejte ate qe po ben Putin dhe merrni persiper gjithcka se sa vini saksione vetem ne ca gjera qe s’iu prishin pune ju

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.