• |
ide | kryesore

Kritikët ukrainas të filmit bëjnë thirrje për bojkot të plotë të Rusisë

-Instant, F1, Stil

Kritikët ukrainas të filmit i janë bashkuar korit në rritje të zërave të industrisë që bëjnë thirrje për një bojkot të plotë kulturor dhe ekonomik të Rusisë, si përgjigje ndaj pushtimit të vendit të Ukrainës.


Në një letër të hapur, dërguar Hollywood Reporter, kritikët e filmit, anëtarë të grupit ndërkombëtar të kritikëve të filmit Fipresci, i bëjnë thirrje komunitetit global të filmit që të “mos marrin pjesë në çdo film apo ngjarje tjetër të organizuar ose financuar, drejtpërdrejt ose tërthorazi, nga Federata Ruse – çdo pjesëmarrje do të legjitimojë në mënyrë indirekte të gjitha tmerret që po përballon Ukraina tani”.Më gjerësisht, grupi po bën thirrje për sanksione të plota ekonomike dhe ushtarake kundër Rusisë, duke përfshirë shtyrjen që qeveritë ndërkombëtare “të vendosin një zonë ndalim-fluturimi mbi Ukrainë” për t’u mbrojtur nga sulmet ajrore ruse, p , ngrirja e aseteve shtetërore ruse jashtë vendit dhe mbyllja e porteve dhe aeroporteve për anijet dhe avionët rusë.


Letra e plotë:

Te dashur kolege,
Ukraina po vuan pushtimin e paprovokuar të Rusisë tani.
Dega ukrainase FIPRESCI përbëhet nga anëtarë nga qytete të ndryshme të Ukrainës, duke përfshirë anëtarë nga territoret e pushtuara në mënyrë të paligjshme nga Rusiapër tetë vitet e fundit dhe duke u shtypur vazhdimisht për atë që janë.

Shumica e këtyre qyteteve tashmë ishin bombarduar nga trupat ruse dhe me shumë mundësido të jetë së shpejti. Në disa prej tyre po zhvillohen luftime të ashpra në rrugëduke përfshirë edhe Kievin. Ne po bëjmë thirrje për kolegët tanë anëtarë të FIPRESCI dhefjalë për fjalë të gjithë ata që po e lexojnë këtë për të mbështetur në mënyrë aktive izolimin e Rusisëderisa trupat e saj të largohen nga territori i Ukrainës brenda kufijve të saj sipas ligjit nderkombetar.

Ju kërkojmë të përmbaheni nga pjesëmarrja në çdo film apo event tjetër të organizuar,të organizuara ose të financuara, drejtpërdrejt ose tërthorazi, nga Federata Ruse. Ne ju nxisim të mos merrni pjesë online ose ndryshe në asnjë festival filmi dhe forum kulturor nështetni rus si anëtarë të FIPRESCI. Përndryshe, ju në mënyrë indirekte legjitimoni të gjitha tmerret që Ukraina po përballon tani . Ne ju kërkojnë të mos heshtni dhe të mbështesni me zë të lartë Ukrainën sa herë që është e mundur.Ky është mesazhi i përbashkët i kritikëve të filmit nga Ukraina, ku përfshihen edhe ukrainasit./Lapsi.al

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.