• |
ide | kryesore

Mbi 300 ukrainas në Shqipëri/ A është e përgatitur Shqipëria për një valë refugjatësh të luftës?

-Instant, Arkiva, Kryesore, Lajme

Një burim pranë ministrisë së Jashtme shqiptare tha për Lapsi.al se në të gjitha takimet që pati përfaqësuesi i lartë i Bashkimit Europian, Joseph Borrel këtë të martë, ai mori garanci se në rast të përshkallëzimit të krizës humanitare në Ukrainë, Shqipëria do të hapë dyert për refugjatët që i ikin luftës.


Zyrtarët shqiptarë mësohet se i dhanë përgjigje pozitive kërkesës së Borrel dhe premtuan se vendi ynë do të bëjë pjesën e vet në strehimin e refugjatëve.I njëjti burim tha për Lapsi.al se deri më tani, numri i shtetasve nga Ukraina që kanë hyrë në territorin e Shqipërisë janë rreth 300 persona. Një pjesë e tyre, rreth 10 persona kanë kërkuar azil politik. Të tjerët janë strehuar tek të njohur apo pika kontakti që kanë krijuar përmes të tretëve.

Në Shqipëri ekziston një frymë solidariteti për refugjatët ukrainas, që janë kryesisht të moshuar, fëmijë dhe gra që i largohen bombardimeve ruse, ndërsa luftën me rusët po e përballojnë burrat nga 16 deri në 65 vjeç.

Por Shqipëria ende nuk ka një plan se sa refugjatë mund të përballojë, se sa do të jetë kostoja e pritjes të tyre dhe ku do të strehohen ata. Deri më tani është rënë dakort parimisht, që refugjatëve ukrainas t’u krijohen kushtet e nevojshme për strehim, por kapacitetet e strehimit janë të pakta.

A do të strehojë Shqipëria refugjatë lufte nga Ukraina? Zbardhet takimi Çuçi-Borrell

Aftësitë për pritjen e refugjatëve nga vendi ynë u duk sikur u testuan në pritjen e afganëve që mundën të arratisën nga regjimi taleban.

“Sherri” i stisur i kryeministrit Rama me ndjekësit në Facebook, mikpritja spektakolare në aeroportin e Rinasit dhe akomodimi në vilat bregdetare rezultoi të ishin një fluskë sapuni. Strehimi i afganëve në Shqipëri përfundoi si një operacion i paguar nga shoqatat e Soros, ndërsa një pjesë e afganëve vazhdojnë të jetojnë në hotelet në bregdet.

Në anën tjetër, sirianët që ikin nga kampet e Greqisë dhe futen në territorin shqiptar, shpesh dergjen rrugëve në kërkim të lëmoshës. Pak javë më parë, një prej tyre u gjet i pajetë në trotuarin e “Rrugës së Durrësit” në Tiranë, ndërsa të disa të tjerë kanë ngrirë në borë gjatë dimrit që kaluam.16 Comments

 1. Per evropiane te bardhe nuk jemi te pergatitur as per 10 persona. Per siriane, muaxhedine, afgane e talibane po jeni gati kurdohere, se do na regullojne racen dhe keshtu na ka porositur xha sorra. Kazanin dhe geton e ballkanit e bejme mire kur vjen puna me urdher.

  1. Refugjatet jane biznesi i arte i politikes korruptive shqiptare. Me te burgosurit e Guantanamo, Berisha beri foto sesion me Presidentin e SHBAve ne mandatin e pare si kryeminister. Dhe pastaj vrap e vrap morindhe ca shtesa me koken e vet por sja vari njeri. Kurse nga fundi, e beri nje foto me H. Klinton per iranianet. Ja ketu ja futi Rama qe, beri foto me Abomen, Trump e Klinton per iranianet e Sales. Flamurin e mburrerrise e coi me lart servili hajdut i ballkanit me afganistanezet. Ukrahinasit? Sa me shume aq me mire per kete maskara qe ti bjere daulles se propogandes ne foto sesionin e radhes, nderkohe qe shpall tradhetare popullin e vet.

   1. Po 700 000 refugjatet Shqiptare qe kane emigruar nga regjimi putinist rilindas keto 8 vitet e fundit kur do i pranoje Republika e Shqiperis???

    Jemi ne kohe se ende nuk ua kane miratuar azilin shtetet e BE

  2. Mose u trembuni se nuke vine njerze të cilivizume dhe qytetare nē Shqiprie. Në Shqiprie Edi Rama dhe politikanet Shqiptare për her kane marre veq mbeturina e njerzimit që nuke integrohen kurre as nuke vyen për as gjë. Bangladesh kemi plote në Shqiprie pa na sjedhur nga bora e pa cilivizume

   1. Ku ma gjen ukrainas te bardhe,por prit kut te na vijne nja 50 mije siriane e afgane qe ta na i shesin si ukrainas. Dini gje mori ndonje nga keta afganet vize anerikane apo i do populi shqipetar per gjithmone se jane intelektual qe bejne sufllaqe keta e duhet me i integru ne shoqeri. Per propaganden e ka merak vet al Er Tallavaja Zdromsi;-)

  1. Esht vizioni sorroist per DeNacionalizimin e shteteve. Duan ti bejne si Usa, shtete jo komb, me kufij te hapur, ku emigrojne popullatat ne funksion te interesit te Kapitalit per krah te lire pune.
   Pse kujton se u sulmua Rusia qe eshte qendresa me e forte anti-sorros dhe anti-neoliberale dhe perendimieshte gati te vase dhe ukrainasin e fundit per me arrit qellimin sorroist neoliberalist te ashtuquajtur Demokraci?

 2. Fatmir Mediu tani është nen hetim te ri per Gerdecin. Te shpresojme te kthehet ne te ndeshkuarin e pare bashke me bashkepunetorin e tij Shkelzen Berisha

  Ai është një person që drejtësia ka kërkuar deri 6 vjet burg, por çështja u pezullua më 2009, për shkak të mandatit të tij si deputet.

  Rifillimi i çështjes ndaj tij është fitorja e pare e arritur pas 14 vitesh.

  Por tutorin e këtyre kriminelëve me pushtet, e kemi ende në politikë, ende kërcënim për demokracinë dhe dhunues të institucioneve të shtetit shqiptar. Quhet Sali Berisha.Avaz i ri per ju te lapsit dhe syrit te Qimit keni shume per ti ushqyer sbpellkaret e salihut me mut te fresket

  1. Fitore per Gerdecin? Do te ishte nje fitore nese Berishet dhe Mediu do te ishin nen akuze. Kunati i Mediut, Celibashi, si dhe shoku i tyre i ngushte Rama. I cili i “exonerate” madje derdhi lote korkodili haptazi bashke me dy kriminelet Berisha dhe Mediu ne vendngjarje. Nje kriminel dje eshte rrezik sot e eser, nese nuk ndershkohet. Akoma me rrezik eshte nje kriminel ne pushtet. Ndaj kushdo mos te nxitet nga anesi partiake por te jete i ndershem kur akuzon. Quhet zbatim i ligjit.

 3. Mbani vesh c’fare po ju them une Timonieri i ditur,
  Shqiperine per Kazan refugjatesh e kam pregatitur,

  a nuk e mbusha Manzen plot me Iraniane?
  a nuk ju plasa ketu edhe “vellezer” Afgane?

  Po si kujtoni juve se po e mbaj ate Pushtet,
  me kete varferi kudo ane e mbane komplet?

  Ja more keshtu duke bere thirrjen neper bote mbare,
  “Refugjate ku ti keni, mi sillni ti bashkoj me shqiptare”

  vriteni ca mendjen se nuk do shume per te kuptuar,
  as aleati yne Amerika , refugjatet nuk i ka strehuar,

  ja pra, Amerika kudo te kerkoje neper kete bot,
  Kazan per refugjate si ketu askund nuk gjen dot,

  Hambar refugjatesh Shqiperia jone do te jet,
  kaq do Amerika te mba Idiotin ne Pushtet !

 4. Prandaj paska ardhur Borrel dje ne Shqiperi! Prandaj paguarkerka 500 euro fatur dritash ne muaj Borreli! Paska dashur te marre Ramen me te mire , paska patur hallin e refugjateve. Absolutisht populli shqiptar nuk eshte kunder refugjateve, por kur gjerat behen me hile, krijohen edhe probleme te stisura, atehere shqiptaret nuk jane budallenj. Nuk e hane sapunin per djathe dhe sidomos sapunin qe iu jep Rama. Refugjatet qe ikin nga lufta per te shpetuar koken, natyrisht qe do i mirepresim, por i njejti trajtim qe iu rezervohet afganeve, duhet t’iu rezervohet edhe ukrainasve edhe te tjereve dhe duhet te krijohen strukturat e nevojshme per t’i mirepritur. Natyrisht, ketu fillon biznesi i tipit “incenerator” ku pushtetaret majmen dhe rrisin taksat ne kurriz te shqiptareve duke iu mohuar edhe buken e gojes per t’u dukur mireberes kur nuk jane gje tjeter vecse hajdute te neveritshem.+

 5. Kur lexoj kete gazete si dhe komentet qe u behen mender analizave te Shkullak Babuinit apo Bushat Salamandres bindem qe Saliu e meriton nongraten, por jo vetem Saliu, por edhe portalet qe lepijne bythen e tij duhet te shpallen nongrata.

  1. Ej Ethem bythqir Lalaj, nuk ke surrat ti mor plak kurve te flasesh per bythlepirje kur je vete Bythqire e Bythlepire kopjac pa pagese i diarreve qe dhjet Mero Baze tek uturaku TEMA ku ju ngop ju bythqiret patronazhiste me bajga.

 6. Qelbistani nje baçe me mut.
  Ardhja e refugjateve eshte e mire se do tu qij patronazhisteve llojin dhe do te rregullohen. Do te heqin dore nga spiunlliku.

 7. Nqs ka familje Ukrainse qe do te strehoet Le tme kontaktojn , Gazeta Lapsi me shkruani sms

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *