• |
ide | kryesore

Ukraina reagon pas artikullit të “Financial Times”: E vetmja gjë që konfirmojmë në këtë fazë është një armëpushim

-Instant, Arkiva, Lajme, Planet, Të fundit

Këshilltari i presidentit të Ukrainës Volodymir Zelensky, Mykjhailo Podolyak, ka reaguar pas një artikulli të ‘Financial Times’ lidhur me planin prej 15 pikash që diskutohej për arritjen e paqes mes Rusisë dhe Ukrainës.

Në reagimin e tij në Twitter, Podolyak shkruan se e vetmja gjë që konfirmon Ukraina në këtë fazë është vetëm armëpushimi, sa i përket pjesës tjetër palët kanë pretendimet e veta.


“E vetmja gjë që konfirmojmë në këtë fazë është një armëpushim, tërheqja e trupave ruse dhe garancitë e sigurisë nga një numër vendesh”, shtoi ai.

Postimi i plotë i Podolyak:

Shkurtimisht. ‘FT’ publikoi një draft, i cili përfaqëson qëndrimin kërkues të palës ruse. Asgje me shume. Pala 🇺🇦 ka pozicionet e veta. E vetmja gjë që konfirmojmë në këtë fazë është një armëpushim, tërheqja e trupave ruse dhe garancitë e sigurisë nga një sërë vendesh.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.