• |
ide | kryesore

Negociatat/ Ç’po luhet nën rrogoz për fatin e Bashës

-Instant, Kryesore, Lajme

Ndërsa një pjesë e mirë e deputetëve i kanë dhënë një ultimatum Lulzim Bashës, që të largohet pas disfatës shkatërruese të 6 marsit, në selinë e PD-së zyrtare kanë filluar tratativat, për të gjetur një rugëdalje.


Të mërkurën ka mbërritur Elmar Brook nga CDU,  ish Kryetar i mardhanieve me Jashtë në parlamentin Evropian dhe prej gati tre dekadash europarlamentar, tani në pension. Ai ka takuar të gjitha palët e përfshira në këtë konflikt, përfshirë edhe personazhe si Jozefina Topalli me të cilën ruan një marëdhënie të vjetër. “Këtë herë ai vjen si lobist i Bashës, me të cilin ka vendosur një marëdhënie të ngushtë në dy vitet e fundit dhe me qëllimin për të bërë ç’ështe e mundur që të shpëtohet çka mund të shpëtohet për kreun e shkarkuar të PD-së” tha për Lapsi.al një nurim nga komisioni i rithemelimit.


Basha-Brok: Hap përpara në rrugën e integrimit europian - Rilindja Demokratike 

Elmar Brok dhe Basha 

Obsioni i parë që Elmar Brok ka hedhur në bisedime me palët kundërshtarë ka qenë ai i dorëheqjes së Bashës, por me kushtin që edhe i dorëhequr ai të udhëheqë procesin e ribashkimit të PD dhe atë të gjetjes së një zgjidhjeje për kryetarin e ri. Kjo kërkesë është refuzuar kategorikisht si nga Berisha, i cili e ka pritur në një takim në zyrën e tij si dhe dhe nga grupi i deputetëve që kanë qenë pro Bashës deri në 6 mars, por që kanë kërkuar largimin e tij pas humbjes së zgjedhjeve të pjesshme lokale.

Lexo me tej:

Goditja e fundit / Bashën e braktisin të gjithë nënkryetarët

Pasi ka parë se ky është një mision i pamundur Brok ka kaluar në fazën e dytë. Ai ka kërkuar një mundësi për ti dhënë Bashës një rugëdalje pa e turpëruar. “Ju duhet të kuptoni edhe gjendjen e tij emocionale, ai është një politikan vetëm 47 vjeç, që gjendet në prag të daljes nga politika. Fituesi nuk duhet ta poshtërojë humbësin dhe ju duhet ti lini kohë atij të zgjedhe vetë momentin e ikjes” mësohet se ka kërkuar Brok.

Problemi është se shumë kush nga ata që janë të vendosur për largimin e Bashës e shohin këtë si një manovër të kryetarit të shkarkuar për të fituar kohë që të punojë për të mos dhënë dorëheqjen. Sepse që nga mbledhja e fundit e grupit parlamentar kur një mumër i madh deputetësh i kërkuan të hiqej më një anë dhe të hapte rrugë, Basha ka thënë se i duhen disa ditë, deri në një javë kohë, për reflektim. Pikërisht si përgjigje ndaj kësaj, deputetja dhe ish nënkryetarja e dorëhequr, Grida Duma, shpalli të mërkurën ultimatumin, duke kujtuar se koha që i ishte lënë Bashës në dispozicion po skandon.

Andi Bushati: Dëmi që Basha i ka shkaktuar opozitës

Një grup deputetësh si Duma, kanë përgatitur dhe një tekst që i kërkojnë kolegëve të tyre të votojnë për përjashtimin e Bashës nga grupi parlamentar duke e bërë atë të parin kryetar partie që e nxjerrin jashtë nga ky forum. Por ky tekt nuk ka ende një konsensus të gjërë dhe kjo ide ende nuk përbën shumicë. 

Por, të gjitha palët janë të ndërgjegjshme se vetë Basha ka mbetur me maksimumi shtatë deputetë që e përkrahin, si Gazmend Bardhi, Oriola Pampuri, Arbi Agalliu, Jorida Tabaku, Enkeleid Alibeaj dhe ndonjë tjetër. Disa përpjekje të tij të dëshpëruara duke i propozuar të tjerëve se do i bëjë drejtues politikë në qarqet e tyre, apo se së shpejti SHBA do të arrestojë Berishën, nuk kanë rezultuar të suksesshme për ti bindur ata të rindryshojnë kamp. Sot të PD janë përvijuar tre grupe kryesore me deputetë. Ai i anëtarëve të Komisionit të rithemelimit që drri më tani numëron 14 15 anëtarë, por pranë të cilit ajën afruar ditët e fundit edhe 6-7 të tjerë. Ai i Gjekmarkajt, Dumës, Salianjit, Sulës, Xhaferrit, që duan dorëheqjen e kryetarit po që nuk pranojnë rikthimin e Berishës, që është ndonëse jo mirë i përvijuar, më i madh në numër. Si dhe ai i mbështetësve të Bashës që kanë mbëtur në minorancë të dukshme. Pikërisht për këtë basha po bën edhe lëvizjet e fundit.  Prandaj ka sjellë në Tiranë, mikun e tij gjerman, për të bërë një tentativë të pashpresë.

Por me sa ka marrë vesh Lapsi.al, përgjigja që Berisha i ka dhënë Elmar Brok, pas takimit të gjatë të së mërkurës ka qenë: “Qëndrimi i Bashës në krye të procesit as nuk diskutohet. Ai është i shakrkuar. E vetmja rrugë e hapur për të është e drejta për të konkuruar në një garë të re për kryetar, ku po fitoi rikonfirmohet ndërsa po humbi qëndron në krye të fraksionin sipas shifrave që do marri”.

Por në kuotat politike ku gjendet sot Basha, zor se mund ta pranojë një ofertë të ngjashme. 

©Lapsi.al    

 

13 Comments

 1. Nuk duhet pranuar asnje lobim kur zgjidhet kryetari i nje partie. Lobistet, pavaresisht posteve i sherbejne parave, se politika nuk njeh miqesi pa internes.

  Partia eshte bashkim vullnetar njerezish dhe si e tille nuk duhet te pranoje marioneta, por drejtues te mbeshtetur nga anetaret e saj.

  Shqiperia nuk eshte “Afrika e bardhe”, sic cilesohej ne shtypin perendimor me 1990.

  U takon shqiptareve t’i tregojne lobisteve se kush jane dhe cfare duan. Perndryshe do te tallen me kete vend sa te duan

 2. i gjithe halli i bashes ehste se ai nuk do pasurohet dot apo sdo mund te beje ato qe ka ne koke te beje nepermjet politikes ,basha per kedo qe ka sy te shohe ska qene kurre nje politikan ,ai ka vetem interesa te ngushta ,pd keq e ka punen nese ai nuk largohet dhe nese nuk unifikohet ai elektorat qe i ka mbetur (se prape shumice nuk jane ).

 3. Po ky Brocko pensionisti atje ne Gjermani,
  c’hall e ka zene ketu tek PD-ja ne Shqiperi?

  O ti Brocko plakushi qe ben si byth e zgjuar,
  fol e trego qartas, fort mire per ta kuptuar,

  Kur humb zgjedhje kreu i CDU-se ne Gjermani
  Jep dorheqje shpejt, apo rri pret si muti ne shi ?

 4. Burimet nga brenda LSI dhe koalicionit të Shtëpisë së Lirisë bëjnë me dije se koordinatorët e tyre janë hedhur në sulm duke përpiluar listat e pjesëmarrësve edhe kundrejt pagesës. Ndërkohë, konfirmohet se nga ana tjetër eksponentë pranë doktorit dhe Ilir Metës kanë nisur poashtu edhe pagesat për furgonat dhe autobbusët që do sigurojnë transportin e pjesëmarrësve.

  Kujtojmë që Sali Berisha vetë ka konfirmuar se për të organizuar një protestë duhen disa ditë, ndaj shtyrja e protestës për të shtunën mesa duket është mjaftueshëm për marifetet e tij.Shpellkare e skiftere vraponi se salihu e likja kane hapur thesin e parave per nje proteste i pari del i fituar,Vraponiiiiiiiiiiiiiii o loqet e salihut

  1. Ej Ethem bythqir Lalaj, nuk ke surrat ti degjenerate te shkruash per shpellare kur je vete derr katunari nga katundet e Mallakastres. Nuk te rri bytha shpartalluar pa kar shpellaresh mor plak kurv.

 5. Kjo e bën dhe më të rëndë deklaratën e Sali Berishës. Pra kemi të bëjmë me një hajdut që ka refuzuar një bakshish. Në të gjitha rastet, hajdutët e shumë-pasuruar refuzojnë oferta korrupsioni që u duken të vogla.

  Sali Berisha në krye të shtetit si president, ka lejuar kontrabandën e naftës me ish- Jugosllavinë, vendosur nën embargo ndërkombëtare, siç është sot Rusia. Pra në vitet 92-95, Sali Berisha ka qenë për Miloshevicin siç është sot Bjellorusia për Putinin.Vraponi shpellkar

 6. vraponi o shpellare se Salihi do ndaje sandwich me laker turshi , byrek me gjize dhe dhalle Mbushni zorren o barkbosh..

  1. Ik ti or kokbosh vrap tek Uturaku TEMA se po gatuan Meraq Baze bajgat qe tu mbushe barkun e koke bashke ju patronazhisteve bythqireve te Rames.

  2. Ik or pall kari, vrit veten o patronazhist se ke 9 vite qe ha sufllaqe qyl me leket tona. Te pakten mos na rruj karin shume o te qifsha fushoken.

 7. “U habitëm nga fjalët e Sali Berishës se 10 vjet më parë ai refuzoi rryshfetin gjoja të propozuar nga Gazprom për zhvillimin e projekteve energjetike në Shqipëri. Na lind natyrshem pyetja: sa kërkoi zoti Berisha që as Gazpromi nuk mundi t’i mbledhë dot ato “shuma përrallore”?”Vraponi o shpellkare se prate e salihut e likes te shperndare keto dite per neser

 8. Ky emerharruari i ores 15:41 eshte i perhershmi Ethem Lalaj, nje ish-Kapterr enverist qe ka nje detyre partie – Te kopjoje ato qe shkruan tek Tema ish kurva e dikurshme e Saliut, sot kurva e Rames pra Mero Baze.
  Mos ja vini re, ketij shpellaret ja kane shqyer bythen sa ka harruar emrin e vet prandaj dhe Karin e tyre nuk e heq nga goja.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.