• |
ide | kryesore

Largimi i Bashës, vlen edhe si i pasinqertë

-Instant, 1, Ide
jo

Zakonisht dorëheqjeve u shkon për shtat shprehja më mirë vonë se kurrë. Për rastin e Lulzim Bashës ajo mund të përshtatet: më mirë e pasinqertë sesa hiç fare.


Mungesa e reflektimit dhe sinqeritetit, nuk duket vetëm në faktin se të nesërmen e 6 marsit, ish kryetari i PD-së, nuk e pranoi disfatën në zgjedhjet e pjesshme si katastrofë. Ai doli qetësisht tu thoshte shqiptarëve se nuk ishte mposhtur asnjëherë elektoralisht.


Ajo nuk do të ndodhte kurrë, nëse një pjesë dërrmuese e grupit parlamentar, nuk do të qe rebeluar në mënyrë të beftë dhe nuk do i kishte lëshuar ultimatume për një largim me nder.

Pra, parë në këtë aspekt, akti i Bashës nuk është as fryt i një kredoje morale, as pasojë e një procesi reflektimi. Më shumë ai ngjan me lëvizjet e dëshpëruara që bëjnë të gjithë ata që gjenden me shpatulla për muri.

Por, përtej këtyre nuancave që zakonisht në politikë i lë në hije veprimi, dorëheqja e Bashës nuk është nga ato që janë për tu marrë shëmbull dhe që mbahen mend gjatë në shoqëri. Dhe këtë më qartë se kudo mund ta lexosh në tekstin që e shoqëroi. Aty bien në sy disa gënjeshtra të mëdha.

E para, Basha e lidh mos bërjen e një opozite të fortë me përçarjen e brendëshme që ndodhi në PD, por ai bën sikur harron se qe vetë shkaku i kësaj përçarjeje. Qe ai, që kur vendosi të përjashtojë Berishën gjashtë muaj më parë tha se ky ishte një vendim personal, pasi vetëm ai dinte gjëra që të tjerët, të zakonshmit, nuk i dinin.

Së dyti, Basha tha atëherë se këtë e bëri për të ruajtur të unifikuar partinë dhe tani, fakti që nuk e përmbushi dot këtë mision, po e shtyn në dorëheqje. Por ai bën sikur nuk e kupton se një organizatë apo familje politike nuk mund të mbahet e bashkuar duke e privuar atë nga mekanizmi i votës.

Së treti, në vend që të shohë shkaqet reale të përçarjes Basha ia faturon atë sulmeve të paprincipta të Berishës dhe të asaj duzine deputetësh që e ndoqën pas liderin historik në aventurën befasuese të “Foltores”.

Pra po të qëmtosh me vëmendje në tekstin e dorëheqjes, nuk e ke të vështirë të kuptosh se Luli është “fake” edhe në aktin e tij të fundit si kryetar i PD. Në tekstin e tij nuk ka asnjë reflektim për faktin se shqiptarët treguan me votë se nuk duan më në krye politikanë që sillen si zara ambasadash. Aty nuk gjendet asnjë shenjë pendese, për  kalimin e pushtetit të zgjedhësve tek ambasadorët, që u duk në mënyrë ulëritëse në rastin e bashkimit të votave me Ramën për vettingun. Aty nuk shihet asnjë brerje ndërgjegjje për fallcitetin e demostruar me arrogancë në publik, gjatë kuvendit të 18 dhjetorit, ku i thuhej çdo opozitari se një njeri duhej ta llogariste sa për pesë.

Pra, nuk ka asnjë mëdyshje se aktit të Bashës i mungon thelbi dhe përmbajtja. Por me gjithë atë atij i shkon shprehja: më mirë e pasinqertë sesa hiç fare. Sepse, jo duke bërë “një hap pas” por duke hapur krahun, ikja e Bashës lë një shteg të ngushtë për ripajtimin e grupeve në PD.

Ndonëse ngjan e pamundur kjo mundësi duhet eksploruar pasi këtij vendi sot i duhet më shumë se kurrë një opozitë e fortë. Dhe e tillë mund të jetë, nëse e shfrytëzon largimin e ish kryetarit, por ama nuk përvetëson asgjë nga alibitë me të cilat ai e arsyetoi aktin e tij. Sepse PD nuk i vlen karrigja që Basha la bosh, por një model i ndryshëm nga i tiji: parimor në beteja, krenar para oligarkeve, i drejtpërdrejtë në mbrojtjen e kauzave dhe dinjitoz karshi ambasadorëve. Dhe PD mund të gjejë atë vetëm duke përvetësuar arsyet reale se pse iku Luli dhe duke mos i besuar alibive të tij të fundit.

©Lapsi.al 

 


32 Comments

 1. ZENI I BABIT E KA NE SHTRAT ARMINA MEVLANIN,KURSE YMER GELBAZA KELLIRA JA FUT KARIN NE BYTH ME MUT DHE QIME FRROK CUPIT thotë:

  ARRESTOHET YMER GELBAZA KELLIRA ,POLICIA E KAPI ZAGARIN E FRUSTRUAR SEXUAL DUKE JA FUTUR KARIN NE BYTH FRROK CUPIT AFER PALLATIT TE ARMINA MEVLANIT

 2. Albin Kurti dhe Fatos Lubonja tallen me Mero Baze dhe Frrop spiunin -Cupi thotë:

  Ku ka me mire kur ta sjellle kafet ne shtrat Armina Mevlani-Kurse Meron e pjerdh ne mengjes ne surrat Frrok Cupi..

 3. Menyra sesi Basha u shpreh ne doreheqjen e tij nuk i paska pelqyer forumit te brishisteve te rinj. Bushati, Lubonja & co paska dashur qe tekstin e doreheqjes se Lulit tja bente Sander Frangaj me Qim Peken.

  1. Jo pse me nderru dore, ka ben fuga si gjithmone

   Deklarate mashtuese Mush plot me rrena

   Kot lodgesh bushat, nuk ka dy grupe, ka vetem ca deputete qe nuk i hyjne as rames ne pune
   Me keq se murrizi, rudina hajdari etj figura shtetaresh
   Hahaha

 4. YMER GELBAZA KELLIRES I MBAN GOJA ERE MUT,PRANDAJ NUK I OFROHET ASNJE FEMER,PRANDAJ E FUT FRROK CUPIN NE KREVAT.. thotë:

  YMER IK FUTJA LLAPEN NE BYTH SALI BERISHES SE ATY E E FILLOVE BYTHLEPERIRJEN

 5. O Bushat
  Basha e dha dorheqjen i akuzuar se në opozitë, nuk qe i zoti tja mbante dorën hajdutëve të Ramës që vidhnin votat e nga sigurimsat e Ramës që ti i denoncove si “patronazhistë”.
  Po çfarë pati në dorë Basha e nuk bëri që të fitonte PD ?
  Ah po.
  Nëse Basha një ish jurist i Hagës të kishte qenë kryetar i SPAK-ut, edhe mund ta akuzoje se nuk deshi të ndëshkojë hajdutët e votave.
  Megjithate Bashën e votuan që të dy palët e deputetëve e Berisha vetë.
  Po bëkërka hile Basha me këtë dorheqje
  Po përse paske haruar që i ke rënë kokës gjithmonë Berishëas se nuk zbret nga kali i pushtetit ?
  Apo sepse Berisha u bë për ty “dora jonë”.
  Armiku i SHBA.

 6. Bushat me vjen keq por shkrimi eshte i dobet dhe pershkrues frazash diletanti.
  Asgje pervec detyrimit javor qe ka Lapsi me ty,ky shkrim nuk zgjidh asgje.
  Shkrimi i shkon pershtat Bashes ,pa puls dhe ngjan si muze ku Bushati ka marre rolin e Ciceronit dhe ne fund te jep librin e pershtypjeve.
  Ja na erdhi nje djalosh 78 vjec qe te na udheheqi,
  Bushat aty fli ne muze

 7. Je komik Bushat u gajasa se qeshuri me frazen tip Marksiste-leniniste te shkrimit tend: “Sepse PD nuk i vlen karrigja që Basha la bosh, por një model i ndryshëm nga i tiji: parimor në beteja, krenar para oligarkeve, i drejtpërdrejtë në mbrojtjen e kauzave dhe dinjitoz karshi ambasadorëve. ” Klasa politike shqiptare e pa tjeter dhe analistet miljoner jane kodoshet e nje bordello te stermadhe te kurvllikut politik shqiptar.

 8. Gjithmone nese eshte larguar dhe nuk po bene loje ngriva-shkriva. Duhet te terheqi kemben zvarre e te dorehiqen dhe kamikazet e tij qe vazhdojne te insistojne qe foltorja nuk eshte shumice se pa te nuk kalojne as pragun e elektoral

 9. Abuzimi më i madh në politikë bëhet me nocionin demokratik të shumicës.
  Mekanizmi demokratik i shumicës mund të funksionojë vetëm në shoqëri me nivel mbi mesataren të kultulturës politike e nuk funksionon në popuj me nivele të ulta të kulturës në përgjithësi e veçanërisht asaj politike.
  Për 47 vite rradhazi “populli” shqiptar votonte me 88.98% për partinë e Enverit.
  Po a ishte reale kjo shumicë ?
  Ajo “shumicë” ishte produkt i një diktature të dhunëshme kriminale staliniste e një propogande mashtruese të tejskajëshme.
  Nga propogandat e shfrenuara enveriste, gjatë diktaturës, shqiptarët figuronin si populli më armik i imperializmit anglo-amerikan.
  Po a ishte kjo një shumicë reale ?
  Kjo u pa dhe u vërtetua se nuk ishte e tillë kur qindra mijë shqiptarë mbushën sheshin Skënderbe duke brohoritur të parin sekretar shteti amerikan që erdhi në Shqipëri, pas përmbysjes së diktaturës e pas shembjes së Murit të Berlinit
  Po kaq me entuziazëm këta qindra mijëra shqiptarë brohoritën edhe “liderin historik” , Sali Berishën , pa e vrarë mëndjen se ai kishte qenë për 20 vite antar i PPSH e sado që përmbante në vete një lider të moderuar social-demokrat, ishte shumë larg në formimin e tij si një lider i modelit të së djathtës europiane.
  Aventurierin politik, Edvin Rama, ja solli peshqesh Shqipërisë lideri i Partisë socialiste Fatos Nano duke e sjellë nga nën urat e Parisit, direkt në drejtimin e ministrisë së Kulturës.
  A ishte Rama një politikan me bindje komuniste apo qoftë edhe të moderuara socialiste ?
  Ai ishte një piktor me prirje ekstravagante liberale e me ambicione të theksuara për protagonizm që u shndruan gradualisht në ambicione për pushtet të pakufizuar në stilin e Putinit
  Ilir Meta si kryeministër e ndihmoi ate që të bëhej kryetar i Bashkisë së Tiranës, me një popullsi sa një e treta e Shqipërisë.
  Me këtë post ai nga liberal anarshist, u shndrua në një mbështetës së bërthamave të kapitalizmit kriminal të pasuruar në rrugë korruptive, të cilët e mbështetën ate më vonë me mediat e tyre, për të shkuar në postin e kryeministrit.
  A thua vërtetë se funksionoi shumica reale që e solli Ramën në pushtet ?
  Në rradhët e Partisë socialiste kishte me dhjetra intelektualë të niveleve shumë më të larta se ai, që realisht mund të mernin shumë më tepër vota se ai.
  Po ai, sipas përcaktimit që kam dëgjuar gazetarin Blendi Fevziu për politikanët “karrizmatikë”, ishte një “kafshë politike”.
  Fevziu e gazetarë apo analistë të tjerë shqiptarë , kanë cilësuar si karrizmatikë e kafshë politike edhe Metën e Berishën, pra që të tre që kanë dominuar në pushtet gjatë këtyre 31 viteve kurse qytetarinë europerëndimore të Bashës e kanë cilësuar si pa aftësi.
  Duke parë që shqiptarët në këto 30 vitet e fundit kanë votuar me shumicë këto “kafshë politike”, a nuk ofendohet shoqëria shqiptare si një turmë që tërhiqet jo nga njerëzit e qytetëruar po nga kafshët, qofshin ao të sojit politik ?

 10. Analizë e saktë Andi! Ai ishte tërësisht fallco dhe i pasinqertë ne dorëheqjen e detyruar që bëri. Një gjë që desha të trajtohet mire është lidhja okulte e Bashës me shoqëritë e Sorrosit si dhe pjesmarrja e tij në korrupsion pasiv dhe aktiv.

  Gjithashtu duhen hapur mirë sytë se kë do sjellin tani në krye të opozitës grupet mafioze ne pushtet. Kam vënë re se ka akoma disa tipa tradhtarë në PD. Ata nuk do reshtin asnjëherë së sabotuari opozitën. Ka shumë mundësi që pa u ftohur mirë kjo mesele këta po përgatisin ndyresine e rradhes.

  Hapni sytë!!

 11. Bushati vë në dyshim “sinqeritetin” e Bashës.
  Ndërkaq unë dyshoj në sinqeritetin e Bushatit për këtë “dashuri të vonuar” për Berishën.

 12. GREG KRISTAQ RAMA BABA I ZAHOS-YMER GELBAZA KELLIRA ME NJE DOSJE TE RE PER EDI RAMEN thotë:

  YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH FRROK CUPIT SE ESHTE BERE KAPS

 13. Per ta bere me te thjeshte dhe te kuptueshme.Kerkesa per Doreheqjen e Berishes nga PD eshte njesoj si qellimin qe ka rusia te heqi USA nga lideri i natos.Eshte e njejte dhe si qellim i njejte si kerkesa e te gjithe qelbesirave qe kerkojne largimin e Berishes nga PD e njejte me qelbesirat ruse dhe sllavo ortodaks,qe duan ti heqin usan europes.Pra eshte e njejte te heqesh berishen nga lideri i PD qelbesirat qe e kerkojne kete realizojne faktikishte dhe pergjithmon i bejne gropen plularizmit dhe rezistences kundra kucedres qelbesire komuniste dhe antishqiptare te ramave ruso-serbeve.Ju qe e kerkoni heqjen e Berishes jeni qelbesira antishqiptare ne sherbim te agjentures ruso-serbe..Berisha eshte mbrojtja raketore e shqiperise nga agresioni ruso serb dhe pengesa e hekurt i istalimit te asadit rama ,mekembesi i putinit ne shqiperiE njejta te gjithe ata qelbesira qe kerkojne heqjen e usa nga lideri i europes jane qelbesira ne sherbim te agjentures ruse dhe e njejta si me Berishen te heqesh usan nga europa eshte ti heqesh mbrojtien europes dhe rusia e gelltit te gjalle europen,Aq e domozdoshme dhe jetike eshte usa per europen,aq e domozdoshme dhe jetike eshte Berisha per PD.Te gjithe e dine se se agresioni i rusise ne ukrahin kishte vetem nje qellim percarjen e natos,shkermoqjen e natos heqjen e mdrojties amerikane te europes.Rusia me ukrahinen deshtoi nato doli me e forte dhe unike.Demokrate tregohuni ineligjente shpartallojeni komplotin ruso-serbo-rama,komunisto antishqiptare.Berisha eshte kocka e forte qe nuk lejon kapitullimin e kombit shqiptare ne ballkan

 14. Kur bojkotuan zgjedhjet lokale pretenduan se kishin 85 për qind të elektoratit që nuk doli në votime. Por kur u futën në zgjedhjet e pjesshme lokale ‘festuan’ të përçarë fitoren 5-1 të PS-së. Dy opozitat e bashkuara që morën vendin e dytë u gëzuan thjesht për vendin e tretë që zuri Lulzim Basha, ndonëse gati e njëjta përqindje sërish nuk doli në votime.Terra fute ne byth salihun o rrjepacak shpellkar dhe mos u mondo te na tregosh kush eshte salih karaxhic berisha,komunisti serb i fundit

 15. O terra djera.
  A mund të ma shpjegosh faktin se pse SHBA shpalli non grata vitin e kaluar Berishën e jo Bashën e këtë vit i është vërsulut Putinit ?

 16. Ta ka futur ty rama dhe vucici 9 vjet se mua berisha me dha kohen me te mire qe i varferi kish jetuar ne shqiperi ne gjithe kohen qe kane jetuar shqiptaret.Ai qe i dha non grada berishes eshte ai qe takohen treshe me ramen dhe vucicin dhe jo usa Berisha as ka takuar as ka shkelur ne token e masakrave te shqiptareve aty ka shkelur rama ai ta ka fut ty ne …. po sje serb ,rus apo grek,se po je nga keto shtete e ke mamane putan,mund te jesh djali i putinit se thone ka lene shume kurva ruse dhe greke me bare dhe putanat e tyre dhe femijet e tyre bredhin europes dhe me miljonat e tyre vjellin vrere kundra shqiptareve usa dhe anglise keto tre shtete qe ua shkerdhejne robt e shtepise ruseve serbeve dhe qelbesirave qe shajne Berishen.Putini vetem keto shtete shan shqiptaret,usa dhe angline e te madhit dhe pamposhturit jonson kryeministrit anglez ketij vendi me antikomuniste ne bote.Zotin ju le havale ai ju ndeshkofte .

 17. Nuk mund të ketë kurrë bashkim, kur atij që ke përballë nuk i gjen dhe nuk i lëvdon asnjë gjest fisnik, por i kujton vetëm çfarë ka thënë para 25 prillit dhe ato që ka thënë pas 25 prillit, si është shprehur para dhe pastaj, të nesërmen e 9 shtatorit! Flitet për ura bashkimi dhe nuk shihet asnjë këmbëz ure! Flitet për dashuri dhe prodhohet urrejtje! Është e dukshme pamundësia e një bashkimi, kur në mes të udhës së përparimit do të gjendet gjithmonë ajo figura emblematike e atij njeriu, që në historinë e atij vendi ka sjellë aq përçarje, aq gjak, aq sëmundje dhe aq vdekje.Ti terra alias stalin e lenin ti more bythelepirsi klasik i salihut,qe ky krimb te ka perdhunuar familjen por ti prap e dashuron tani coja shpellkareve te salihut gruan,vajzen veten djalin motrat ti shkerdhejne shpellkaret e salihut dhe ti prap do dalesh i fituar nga salihu Ui

 18. Te besh debate me llapaqenet kriminel komuniste , me qelbesat e peshtire, me ata qe sa me shume tu kthesh pergjigje aq me lugeter behen,eshte e kote Flliqsira te tilla prodhohen ne zyrat e partise, lindin nga kurva t si lugeter dhe vdesin vampira dhe babain jua rekomandon partia ke do kene ne gjendjen civile.Thon qe rama eshte djali i namik dokles batoni i biri i karaxhicit,veliaj i biri i anatollahut te iranit Do thoni ju ti se ke debatin me keta po me ate i paemer,cke me keta ,ju them se ky i paemer eshte nje nga keta larte nese seshte nje nga keta larte atehere eshte vertet si thash me larte i biri i ndonje zyrtari komuniste dhe per gjendjen civile i kane ngopur nje baba ,qe per partine jep jo gruan po edhe jeten.Imperializmi amerikano-anglez eshte imperializmi amerikan-anglez per komunistet qe kur kane lindur si lugeter deri sa vdesin si vampira dhe jua lene amanet pasardhesve duke ju thene goja juaj sduhet te pushoje se vjell vrer [ nenkupto te hane mut ] kundra atyre qe jane kundra partise derisa te vdesin se ndryshe as dherat sdo i tresin.A nuk e shikoni se 900 patrozhanistat jane 24 ore ne detyre ne mbrojtje te kermes rilindje qelbesire.Ti je nje nga 900 qelbesirat patronazhiste dhe ato sharje qe me ben mua ti ka bere realitet rama gjithe femrave te familjes tende.Pyeti njehere nenen dhe motrat e tua kush jua dha leket e operacionit te vakines se tyre,se rilindja kot sti jep parat ty dhe rama si mban kot ne poste zyrtare motrat e tua dhe nenen tende.Njeriu qe shan ka qejf ta shajne,se gezohen kur ju shajne nenat dhe motrat,se dihet po shave do te shajne,kjo eshte arsyeja qe shume njerez me mend me moral dhe njerez ne radhe te pare nuk shajne kur , nuk shajne,ndersa plera qelbesire si ky pa emer qe sle njeri pa share,ne cdo koment eshte i pamoral eshte vampire, qelbes qe vjen era dhe si kerme do iki i qeron koha.

 19. Me shkruajti nje person mos u mer me zagaret e lidhur me zinxhir te rames dhe i terheq si zagaret rrugeve po meru me ata qe kane direkt fatin e vendit dhe e kane bere vendin shkretetire.Se ata si ky ipaemer qe i ka i ka lidhur me zinxhira si zagaret per tu versulur atyre qe shajne ramen dhe ramat e tij ne qeveriDhe mire e ka i kthej pergjigje zagarit dhe smerem me kryezagarin rama,ate qe ka lidhur zagaret po na bene moral si antikomuniste tani qe me mashtrime dhe lepirje i ka mare votat e popullit dhe na thote doni komunizem ju te hapim fabrikat dhe uzinat dhe ballshin qe naften ta prodhojme vete dhe vetura ime te me bllokohet nga squfuri.Doni te mospunoni dhe dritat,ujin qirane tjua paguaje qeveria[nenkupto rama se ai eshte sulltani dhe pronari i shqiperise]qe jumos te punoni dhe listat e borxheve tjua paguaj qeveria une rama.Po komunizmin e rrezuam me 90 dhe zgjodhem kapitalizmin,tregun e lire .Ska iku ajo kohe na thote rama sot.Po cna the ne 2013 o qelbesiri rama na the se sdo kete njeri te mos paguaj dritat ujin qirane te mos kete leke per buke dhe ushqime,te mos jete ne gjendje te paguaj shkollen e femijve,qe te ikin rugeve te botes te rinjte dhe te braktisin vendin ,qe pleqte te mos kene pension te paguajne ilacet dhe shendetsine ta kene falas dhe sot o qelbesira rama na tregon komunizmin.I more votat dhe qeverine me mashtrime te ndyra dhe te poshtra dhe tani na kendon si pronari i shqiperise.Po pse more qelbesiri rama ne shtepine tende kemi ardhur te te kerkojme meshire.Jo more qelbesiri rama ti na vjedh parate tona te emigranteve se ti sna ke dhene koker vetem na vjedh dhe jua jep oligarkeve te tu qe sjane gje tjeter vetem te punesuarit e tu ,se ti je pronari dhe ata administratore te pronave te tua,pronen parane na vodhe punen shkollen shendetsine femijerine, rinine na vodhe shqiperine jeten tone.Ti na vodhe jeten dhe e poshtove dhe e shkaterove shqiperine dhe jeten ne shqiperi me keq se putini ukrahinen.Per te gjitha keto qe i ke bere ti shqiptareve ,qeveritaret obortare te tu, patronazhistet zagaret e tu dhe te gjithe ata te huaj qe te ndihmojne ty dhe u bene bashkepuntore ne kete masaker qe i bete ju shqiperise zoti ju shkaterofte 7 breza .

 20. Në 9 shtator 2021, Lulzim Basha rrëzoi perandorinë e Sali Berishës, i kallëzuar si një tiran vulgar, vrasës dhe vjedhës i popullit të vet, minues i demokracisë. Shtetet e Bashkuara kërkuan dëbimin e Sali Berishës prej Partisë Demokratike. Lulzim Bashës i dridhej zëri teksa fliste e thoshte ‘ky është vendimi i jetës sime!’. Ti qenke toke e xanun o shpellkar i salihut qe vetem i lepihesh salihut per ndonje cope te vogel te partia e re e salihut,terra

 21. Bën kot sikur nuk e priste Sali Berisha vendimin e DASH për shpalljen e tij dhe të familjes së tij “non grata” në SHBA. Pikërisht pse i kishte llogaritur të gjitha këto pasoja të rënda, Berisha dha dorëheqjen por nuk iku nga PD, por ia la me “qira” Lulzim Bashës, në mënyrë që ta merrte mbrapsht këtë “mirësi” me një çmim të kripur: PD si “pronë” e tij të shërbente si “kolateral” për mbrojtjen nga akuzat sidomos të SHBA, motivacioni i të cilës për shpalljen “non grata” ishte tepër i rëndë, korrupsion i theksuar, minim i demokracisë dhe presioni mbi drejtësinë.

 22. Në listat e zgjedhësve të 6 bashkive ku u votua ishin 655 mijëzgjedhës, por vetëm 360 mijë afërsisht banojnë në Shqipëri (të tjerët janë në emigracion). Dhe nga ata 360 mijë që banojnë në Shqipëri vetëm 63 mijë votuan për kandidatët e Berishës (të përkrahur edhe nga LSI e PDK). Me fjalë të tjera, vetëm 17.5% e banorëve të rritur të 6 bashkive iu përgjigjën thirjeve të zjarrta të Berishës për të votuar kandidatët e përkrahur fuqimisht prej tij.

 23. “diktatura komuniste” u përmbys qysh në dhjetor 1990 kur u lejua pluralizmi politik (sistemi kapitalist); se në 22 mars 1992 shqiptarët e votuan në shumicë PD-në për shkak të rrethanave historike dhe, mbi të gjitha, se nuk e njihnin; se vetëm katër muaj më vonë (sapo filluan ta njohin) shqiptarët e nxorën atë në opozitë; se duke zgjedhur PD-në e drejtuar nga një “minues i demokracisë dhe i korruptuar i madh” nuk ishte e mundur që shqiptarët të kishin fituar demokracinë; se demokracia nuk është parti politike dhe as pushtet i një partie, cilado qoftë ajo; se një parti politike që për 30 vjet nuk ka fituar asnjëherë 50% të votave dhe ka humbur në mënyrë spektakolare, edhe kur ka qenë vetë në pushtet, nuk është e mundur të jetë “shpresa e vetme e shqiptarëve”, etj.etj..

 24. Në gjithë historinë e tij politike 31 vjeçare, përjashtimi i kundërshtarëve ka qenë identiteti i tij. E ka nisur këtë me Neritan Cekën në Dhjetor 1991 dhe për fat të keq brenda PD kjo histori ka përfunduar me përjashtimin e tij më 9 Shtator 2021.
  Pas krizës së provokuar nga kjo ndarje, Sali Berisha tentoi të ndryshoj identitet duke krijuar një debat rreth “bashkimit” . Sapo debati filloi, gjuha e urrejtjes dhe identiteti politik I Berishës dominoi debatin, duke u kujtuar kundërshtareve, se çfarë i priste nëse nuk pranonin bashkimin me Berishën.

 25. Në fund të fundit, ajo parti nuk i duhet për të fituar, por për tu mbrojtur. Ndaj nuk ka rëndësi sa e madhe është, por sa e gatshme të vdes bashkë me të.

  Dhe për tu ndjerë kryetar, është rikthyer tek një miting i 12 Dhjetorit, ku është ndjerë fitimtar pasi ka lexuar një listë me dënime për armiqtë e vet. Përjashtimi i armiqve, është e vetmja gjë që I shijon pas 30 vitesh në politik. Lëreni të kënaqet, se në këtë pik është i sinqertë!

 26. Ata tashmë do të rikthhen në seli, do të rimarrin zyrat, korridoret, çelësat e “bravave”, do të rimobilojnë gjithçka nga e para. Rrofshin Plepat. Rrofshin ata që Berisha i “shkolloi” në Plepa dhe që në ditët e tij të këqija, ju gjendën, e ndihmuan dhe e risollën në seli. Fituan Plepat, ashtu siç kanë fituar për 30 vjet me vendime antiligjore.

 27. Anëtarët e Partisë Demokratike në Shkodër kanë vendosur portretin e Sali Berishës në portën kryesore të selisë qendrore.

  Menjëherë pas vendimit të Gjykatës, demokratët kanë filluar nga puna ku nuk mungojnë as puthjet në buzë nga lumturia.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.