• |
ide | kryesore

Putin e ka vendosur datën kur do shpallë fundin e luftës në Ukrainë

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Vladimir Putin duket se ka vendosur tashmë datën kur do të shpallë “fundin” e luftës në Ukrainë. Këtë e kanë pohuar zyrtarë në Kiev të cilët thonë se kjo pritet të ndodhë në 9 maj, datë që Rusia feston mposhtjen e nazistëve në Luftën e Dytë Botërore.


Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura të Ukrainës tha se propaganda ruse po “imponon idenë se lufta duhet të përfundojë para 9 majit 2022”.Rusia mban në këtë datë një paradë madhështore në Sheshin e Kuq të Moskës për të shënuar dorëzimin e Gjermanisë naziste dhe fundin e Luftës së Dytë Botërore.

Në një postim në Facebook, shtabi i përgjithshëm i Forcave të Armatosura të Ukrainës tha: “Sipas informacioneve të disponueshme, në mesin e personelit të forcave të armatosura të Federatës Ruse, vazhdimisht po kryhet punë propagandistike, e cila imponon idenë se lufta duhet të përfundojë përpara datës 9 maj 2022”.

Forcat e armatosura të Ukrainës thanë se pushtuesit rusë po përballen me “vështirësi të mëdha” në qytetet dhe qytetet e Ukrainës dhe “nuk kanë mbështetjen e popullatës lokale”.

Ata pretenduan se, në Krime, një brigadë ruse mbajti një ceremoni për 100 anëtarët e vdekur të saj. Ata thanë se skena të ngjashme janë parë në qytetin e Sevastopolit, ku pretendojnë se janë vrarë marinsat në flotën e Detit të Zi.

Festimi i madh i fitores së Rusisë në Luftën e Dytë Botërore mbahet çdo vit, një ditë pasi Evropa Perëndimore feston Ditën e Fitores, më 8 maj për shkak të diferencës kohore midis Rusisë dhe vendeve të tjera të Bllokut Sovjetik dhe kohës së Evropës Qendrore.

“Dita e Fitores” në Rusi është një festë kombëtare, duke mbyllur shumicën e zyrave publike, shkollave dhe bizneseve. Edhe vendet e tjera pro-ruse transmetojnë fjalimin e presidentit rus duke e bërë si ngjarjen më të ndjekur të vitit. ©LAPSI.al8 Comments

 1. Mirë do jetë të shiten prapë ruset dhe vajzat e kesaj monstër putinkës nga 500 marka gjermane si dhitë në treg.
  Ashtu shiteshin kurvat ruse deri në 2005.
  Beri dy leka me naftë e gaz
  Dhe j’u duk vetja Çezar fytyrëbithes “perandor”
  Muxhikë bolshevikë hijena gjakpirëse rusët.
  Nuk ndryshojnë.
  Vetëm plumbi kokës i kap si dërrat.
  Rracë e kurvës.
  Hajt në të s’ëmës vafshi në gjirin e ghedafit.

 2. batalioni azov ka rretuar kremlinin edhe pritet te vije zeleski te pranoje kapitullimin e putinit thotë:

  pse aq shpejt do veje putini ne kufirin polak?
  aty e keni luften derisa te mbaroje ate qe ka ne plan putini
  kot qe e shkruaj se te gjithe e dime
  po bejme gjoja sikur nuk e dime si ne kohe te dulle
  vetem se dulla tani eshte amerika

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *