• |
ide | kryesore

SPAK s’ka vlerë për ndëshkim, por për vizatim

-Instant, 1, Ide

Vala e re e arrestimeve të SPAK, që mund t’i hajë kokën edhe deputetit të dytë socialist, është thjeshtë një procedurë në raport me të vërtetën që tani e dinë të gjithë: atë se në krye të priamidës së kësaj mega grabitjeje qëndron një njeri i vetëm, Edi Rama.


Edhe vetë kryeministri e ka kuptuar se kjo tani nuk është më një sekret. Po të kthehesh pak ditë pas në kohë dhe të rishikosh dëshminë që ai dha në komisionin hetimor për inceneratorët, mbrojtja e vetme që i bëri vetes konsistonte në faktin se “nën hundën time është vjedhur, por unë nuk kam ditur gjë”. 


Nga ai dialog i gjatë mbetën të skalitura në memorje shprehjet e Ramës se “mishi është i dobët”, “jeta politike nuk është hapsirë ëngjëjsh”, “ka edhe njerëz që korruptohen”, se “kryeministri nuk merr dot vesh se ç’mund të bëjë Lefter Koka pas shpinës së tij”, se ai nuk ishte “supervizor”, se vartësit nuk e kishin informuar që “koncesionari nuk i dispononte kapitalet e nevojshme”, etj.  

Lexo më tej:

Komisioni hetimor/ Pse Rama zgjodhi të sillet si i pandehur

Po a ka njeri që e beson këtë përrallë, aq më tepër kur njeh sëmundjen e drejtimit të Ramës për të kontrolluar deri në detaje edhe sistemin piramidal të ngritur prej tij, ku urdhëri nga lart mbivendoset mbi ligjin? Natyrisht që jo.

Këtë dëshmon edhe historia e deputetit Alqi Bllako, për të cilin SPAK ka kërkuar lejen e Kuvendit për arrestim. Vallë rastësisht e vuri Rama në listat e PS në Tiranë, këtë anonim, madje në një vend më të sigurtë se Pandi Majko, Fatmir Xhafaj apo Mimi Kodheli që i kishte pasur ministra? Jo, përgjigjja është e qartë: sepse ai duhej t’i shpenzonte një pjesë të milionave për fushatën e partisë. Vetëm kjo gjë shpjegon katapultimin e tij në një vend më të sigurtë se elefantët e PS-së. E njëjta logjikë u ndoq edhe me Lefter Kokën në Durrës. Ndonëse dihej se SPAK ia kishte bërë gati letrat, Rama e futi në të njëjtën listë ku gjendej edhe vetë dhe, vetëm pasi ai siguroi votat që i kërkoheshin, u detyrua të jepte dorëheqjen pasi akuzohej se kishte përvetësuar 3.5 milionë euro pagesa nga inceneratorët.

Por, këto dy raste nuk janë të vetmet. 

Fakti se e gjithë hierarkia shtetërore u detyrua të firmosë kundër ligjit, të shmangë tenderimet ndërkombëtare, të prodhojë 9 procedura brenda një dite të vetme, të dërgojë mbi 20 milionë euro në Fier ende pa u vënë asnjë tullë për ngritjen e inceneratorit, dëshmon se ky nuk është një nga ato skandale ku ca çapaçulë ia punojnë shefit pas shpine. 

Edi Rama është që në kërthizën e kësaj afere dhe këtë e dëshmoi edhe me qëndrimin që mbajti, kur në kulmin e akuzave dhe bërjes publike të dokumentave sakandalozë të vjedhjeve, ai zhvilloi një mbledhje PS-je, në barkun e inceneratorit të Elbasanit, pikërisht për të treguar se njësoi si ai ishin të tërë pis, madje edhe ata që nuk patën firmosur apo urdhëruar.

Ai është pjesë e saj sepse vazhdon edhe sot e kësaj dite, me gjithë krizën e madhe energjitike dhe atë të çmimeve, t’i dërgojë pagesa të arrestuarve në mungesë Zoto dhe Mërtiri, që përmes një sistemi kompanish guacka, fshihen pas inceneratorit të Tiranës. 

SPAK pret fletë arrestet për deputetin Alqi Bllako dhe 20 zyrtarë

Po atëherë shtrohet pyetja: pse po ia dorëzon kryeministri drejtësisë bashkëpuntorët e vet në këtë skemë? Pse ai nuk bëri asnjë rezistencë për mbrojtjen e Bllakos duke deklaruar se është i gatshëm ta hedhë në duart e SPAK-ut? Përgjigjja është e thjeshtë: Sepse ndonëse pa dëshirë dhe pa qejf, falë presionit ndërkombëtar, ai është detyruar të bëjë disa koka turku.

Në rastet Koka dhe Bllako nuk duhet pasur asnjë iluzion se kemi të bëjmë me drejtësi reale, ato flasin për një drejtësi të negociuar. Edi Rama e dinte me kohë që SPAK do vepronte mbi ish ministrin e mjedisit dhe ai e “dorëhoqi” me kohë duke i mbikqyrur vetë edhe tekstin e largimit. Edhe për Bllakon nuk ishte një sekret, kur thuhej se ai ishte caku i fundit ku do të arrinte Prokuroria e Posaçme. Pra ende shefi i qeverisë vigjëlon mbi procesin dhe e kontrollon atë. Por pavarësisht nga fakti se kjo nuk është, as një drejtësi e vërtetë dhe as e pavarur, efekti që ajo po prodhon e ka një të mirë. Ndonëse SPAK nuk do të ketë kurrë fuqi, jo për të shkuar tek Lefteri, por tek koka reale e kësaj mega vjedhjeje, fakti që po merret, dalja në shesh e disa të vërtetave edhe ashtu gjysmake, po i shërbejnë disi publikut. Edhe me pafuqinë e tyre, “heronjtë e fëmijëve tanë” po na bëjnë një nder, sepse edhe duke mos pasur këllqe për t’i ndëshkuar grabitësit e mëdhenj, sëpaku ata po na ndihmojnë për t’i njohur më mirë ata.

©Lapsi.al

41 Comments

  1. Shefi i qeverisë vigjëlon mbi procesin dhe e kontrollon atë – pas asnje dyshim qe Rama i luan fijet.

   sa per heronjte e femijeve , ti themi kimete fytyrebythes te na haje nje mut te madh, sot nese mund ta qujame hero , i vetmi qe mund ti afrohet per femijet nga keta bastarde te rames fuges veliajt dhe bashes qe na udheheqin eshte NON GRATA !

   edhe pse 80 vjec i vuri para me kimete me eskobar, me rame e me bash, me shtet e krim kunder !

   nuk jane heronj kurvat e spakut qe marrin nga 5 milion leke rroge ne muaj per te ngrof vezet dhe per ti lare fajet kryeministrit me te inkriminuar ne europe dhe shokeve te tij te krimit. Spak eshte noteri , avokati i krimit dhe i rames. Heronjte e spakut jane te tredhur ! SOT per sot ka vetem nje person qe snjeh kufij ne vetmohim : Sali Berisha!

   1. Poooooo nje mut

    Aspaku po mbulon gjurmet e rames

    Nje kriminel e mbeon wshe suke w futur ne burg.

    Spak eshte totalisht cirku i rames

    Dhe marrin ns me shume as me pak se 5 milion leke ne muaj !!!

  2. Sot vidhet c do dite nga nga zyrat ku mund te marresh nje dokument te thjeshte e deri te tenderat milona euro dhe deri te PPP e famshme sot ne mendojme si do sigurojme buken per femijet ndersa keta perdorin 500 euro si farcoleta ketu vjedhja nuk ka per tu ndershkuar ndonjere thjesht kapet ndonje sa per show kur kemi me mira ajdut

  3. Bushat. E dine te gjithe se Edi vetem futura neper mure din te zhgarrevise. Mos tentò te besh rremuje koken e shqiptareve. Ceshtja eshte se kush qendron ne maje te kesaj piramide qe ka kapur shtetin shqiptar prej vitit 1944 …??

 1. YMER GELBAZA JA NXJERR KARIN NGA BYTHA FRROK CUPIT DHE JA FUT NE GOJE YLLI PATES,PRANDAJ KY YLLI PALLA E SULMON FATOS LUBONJEN thotë:

  YMER GELBAZA KELLIRA Q’DO MBREMJE IK E MASTUBON AFER PALLATIT TE ARMINA MEVLANIT, VETEM SPARTAK NGJELA KA ME SHUME KOHE PA E FUTUR KARIN NE PIDH SE SA YMER GELBAZA KELLIRA

 2. YMER GELBAZA KELLIRA MARDHENIEN E PARE SEXUALE E KA PASUR ME NJE DHI NE FSHATIN E TIJ KUR ISHTE QOBAN… thotë:

  ZENIT TE BABIT JA SJELL KAFEN NE MENGJESE ARMINA MEVLANI,KURSE YMER GELBAZA KELLIREN E PJERDH NE SURRAT FRROK CUPI ME BYTHEN ME MUT DHE QIME

 3. ZOTI BUSHATI A MENDONI SE KA NJE GRUE-FEMER SE E PUTH YMER GELBAZA KELLIREN ME KETE SURRAT TE SHEMTUAR!!!!!????? thotë:

  ZOTI BUSHATI SI KENI NERVA PER TU U ULUR NE NJE TAVOLINE ME BATON HAXHIUN,KUR TE JESH AFER BATONIT ESHTE NJELLOJ SIKUR KUR DHJET EDI RAMA SE ASHTU I MBAN GOJA ERE BATONIT

 4. Akoma vidhet ,nuk mbaron kurre.
  TAP kalon si zorre neper shqiperi dhe askush nuk ndihet.KU jane parate ?
  Hajdutet mbrojne njeri tjetrin.
  Sa ta zgjidhim kete pune kane kaluar 30 vjet dhe mosha iken,prandaj ikni dhe ikni nga KY vend.
  Edhe Bushati ka Vila pushimi dhe nje rroge super te made.
  Ikni.

  1. Mos luftoni por ikni? Kete zgjidhje i thua shqiptareve?
   Ku te ikin? Ne vendet perendimore qe kane luftuar kunder abuzimit te pushtetit dhe kane kerkese llogarie? E kush i don dezertoret?

 5. QKA NXJERR NGA BYTHA FATOS LUBONJA NXJERR NGA GOJA YMER GELBAZA KELLIRA -DMTH ERE MUTI… thotë:

  ZOTI BUSHATI JU KUJTOHET KUR YMER GELBAZA KELLIRA E FUSTE LLAPEN NE BYTH TE SALI BERISHES DHE JA PUBLIKOJ DOSJEN SE SI KRISTAQ RAMA JA PALLOJ GRUAN EDI RAMES DHE E SOLLI NE JETE GREG KRISTAQ RAMEN-PASTAJ EDI RAMA I PAGUAJTI CA BURRA DHE E SHQELMUAN NE KOKE DHE KOQE YMER KELLIREN,-PASTAJ ZAGARI IKU TE EDI RAMA DHE TANI NE. BYTH EDI RAMES PO E MBAN LLAPEN YMERI…

 6. CFAR KE ME BUSHATIN OR LAPRAKAS, AI PO TE SQARO QE PO TE VJEDHIN, E TI IDIOT POLITIK KOMENTO NEPER GJUME. RRI HA ATE QE DHJET E MOS KOMENTO.

 7. SPAK-u duhet te shpalli mos-kompetence pasi merret me parkimet e gabuara dhe tezgat e fukarenjeve ne trotuar.

  Kollare qe i beri Luli Rames, leshoi pak pe Rama dhe dogji ca koka turku me inceneratoret per ti dhene kredo Lulit e grupit te tij dhe ne fund e humbi qe e humbi partine

 8. ….në krye të priamidës së kësaj mega grabitjeje qëndron një njeri i vetëm, Edi Rama.

  Akuza akoma nuk eshte shqiptuar, gjykata nuk ka folur, as per Koken e as per asnje nga keta te arestuarit e tjere. Gjithsesi kjo nuk e pengon Andin me e zbardh ceshtjen qe ne paragrafin e pare.

  Une jam gazetar i moth se kshu ma thote truni mu. Kjo eshte llogjika e Andit qe nuk u be dot ambasador ne Itali.

  1. Po pse o kari lales e ka bere alqi bllako ne koke te vet??

   Apo edhe Rama si Enveri, sdi gje as ky!!!
   Po ik o kar se jane skema te vjetra keto nuk i ka shpik Rama.

   Rama nga fillimi ne fund eshte artisti i kesaj pune, sdo iahte alqi bllako do iahte noi mga keto ministreshat e reja . Ka njerez plot te gatshem per te vjedhir kur ke mbeshtetje kryeministrore

   Ke vene re psh pse shume nga stafi i ish bashkise se rames dhe ca hakdute me pervoje ne ps jane jashte ketyre skemave???

   Se sjane kara qe te.shkojne mish per top

   Ca ke me bushatin?

   Nuk thu shyqyr, do shihnim lajmet e .ertv karo bollinos kol sallaksit alfred peza 1 milion euro etj si me pas zerin e popullit shumezuar me 100

   Bushati nuk.eahte aq kar sa duket

   1. Blako, Koka e kush ja qiu nonen atyre te tjereve mund te mos e ken bo me kok te vet. Bile ato mund te ken mor urdher nga Rama. Po kto jone te gjitha llafe pazari qe une e ti mund ti bojm ne kafe.

    Gazetari duhet qe per ate qe thote te zhbiriloje e te sjalli fakte. Kte kam me Bushatin. Merret me llafe si kurvat…. ai tha, dhe kjo tha…. Asigjo nuk e thote ne ligjerate te drejte se e ha per shpifje. Thashetheme kurvash, kot sa me shtu klikimet per katnaret e shqupit.

    1. 17 procedura per 1 die nuk eshte fakt ky?

     per nje mut vertetimi te lagjia shkon 2 here

     fugshqyerit e ripjelljes jane me te zellshmit per klikime,

     e kane detyrim cdo pordhe like dhe share

     dhe e fundit ky eshte opinion nuk eshte raportim investigativ

     per envestigim lexo elvi fundon e cna se e ka zberthyer fije per pe me cdo dokument si dhe erebaren e birn . spoiler alert birn merr financime nga sorros

     thellohu pak me shume

     1. …thellohu pak me shume

      Po ti qeke nga ato karat e lagjes qe shifshin se kush e ka kthy antenen nga rai. Ik me toc kuklle.

 9. Lazaratizoi mbare Shqiperine,
  ai fort i suksesshmi Tahiraqi,
  Ja dhe hajduti me i fresket,
  ky minuku vocrraku Alqi,

  Qe mos kete ditur asgje fare,
  shtatmarrezia e tij Ram djali,
  kete zor se e beson dhe Mamica,
  Miss-Rilindja pra shoqe Spiropali,

  Nuk ka tager te shohe SPAK zullumin,
  aty ku eshte bere mullar ne Shqiperi,
  tek WC-ja qe po qelbet ketu perdite,
  ajo qe ja thone emrin Kryeministri!

 10. Dmth o Andi edhe Edi Rama dorezohet perballe presionit nderkombetar vetem Luli nuk duhet sepse te merzitet Saliu ty!

 11. Alqi Bllako ka ndryshim nga Ter Koka. Psh, Alqi eshte me teper nje zyrtar se sa Teri mund te jete. Prandaj Teri vlen me shume me parate e tij se sa Alqi per fushate. Te dy vijne se fundmi nga LSI. Pastaj une per vete nuk besoj se parate mund t’i kete marre Alqi. Jo, jo! Vetem nje njeri mund te jete perfituesi: Edi Rama. Me sa po kuptoj ketu nuk behet fjale aq shume per korrupsion, por thjesht nje skeme vjedhjeje. Te gjithe keta kamikaze (sipas meje) , ndofta nga frika kane vendosur te mos flasin. Atehere ta gezojne burgun. Perndryshe te hapin gojen e te flasin se perse kane firmosur.

  1. kujt tja hapin gojen????

   hetuesve te rames ??? dhe te nesermen e gjen pervecse te perdhunuar ne grup ( cmu kujtua roshi i kavajes, eh mer ed rama )por me shume mundesi edhe te helmuar. dhe e sigurt qe nderron mendje kur ti cojne foto te femijeve , nuses etj

   mos jini kaq te verbuar !

   ky eshte show i dites ne cirkun e rames

 12. Duke pare dje emisionet politike u informava qe perveçse pushteti aktual eshte i lidhur ngushte me krimin e oligarket por kishte edhe nje aleate tjeter , SPAK-un . Kishin akuzuar persona qe jo vetem nuk jane cironka por sjane as vemje dhe kishte “harruar” strumbullaret e kesaj baterdije . Provat jane kaq hashiqare saqe edhe nje i verber do ti shikonte , por per çudi SPAK-u nuk i shikon ose me sakt nuk do ti shikoje . Kjo eshte e tmerrshme dhe e frikshme njekohesisht . Dje ne nje shkrim qe bera e quajta SPAK-un frikacak por qenkam gabuar totalisht , keta nuk jane frikacak por bashkepuntor ne krim . Aty shkruaja se inceneratoret jane nje film aventuresk hollivudian me ideator e skenarist te ” ezmerit” te gjirokastres dhe regjizor e producent te te gjatit tone dhe shtoja dyshimin sesi keta kane vjedhur kaq hashiqare dhe nuk ua ben syri terr ? Por duke pare sesi vepron e proçedon SPAKU – e kuptova qe kete shtet e ka marre lumi me kohe . Ne nuk jemi shtet , as xhungel , as kolumbi e as meksike sepse edhe aty , sado e vogel por ka nje drejtesi qe funksionon . Ndesa ne jemi ne nje anarshi totale , jemi pertej mesjetes ku gjithçka e bene njeshi dhe te tjeret jane zero me xhufke dhe ku drejtesia eshte “mashe” e njeshit . Nese deri dje mendoja se ishim keq , sot mendoj se jemi tmerresisht tmerresish shume tmerresisht keq . Sepse ne nje vend ku edhe drejtesia bashkepunon apo me sakt mbron politiken dhe krimin nuk ndosh as ne kolumbi , meksike
  Ne fund , shkrimin ju e mbyllni duje thene se SPAKU po na ndihmone per ti njohur me mire ata(politikanet e pushtetaret). Por une do te thoja se me kete lloj selektimi , verberie dhe joprofesionalizmi SPAKU- eshte me i frikshem se e gjithe politika e marre se bashku sepse duke vepruar keshtu , keta vrasin dhe gjene e fundit , shpresen . SPAK-u po e mbron krimin dhe politiken me shume sesa politika dhe krimi do te mbronte vetveten .
  Vetem nje revolucion i gjithanshem dhe gjithe perfshires do te hapte nje dritare shprese per kete vend . Ndryshe ky vend nuk do shkoje keq , as shume keq , ky vend do jete vete ferri . Tung

 13. “Per Juve (opoziten) jane 430 milion Euro vjedhje tek inceneratoret, per Neve (Rilindjen) jane ZERO vjedhje tek inceneratoret…” Jane fjale te thena nga vete Edi Rama ne parlament.
  Tani SPAK ka detyrimin te sqaroje opinionin publik a ka ZERO vjedhje tek Inceneratoret apo ka ZERO sinqeritet tek Kryeministria.

 14. komedia që po dërdëllis Saliu si mbrojtje, është krejt një marrëzi që mund ta thonë vetëm regjimet komuniste, si ai i Enver Hoxhes që thosh se “presidentët në Amerikë i blen borgjezia”: “Non grata, thotë Saliu, nuk më ka nxjerrë Amerika, por miliarderi Soros”.

   1. e kemi jeten te lidhur me te tjera gjera .spaku dihet pse dhe nga kush u krijua. nga mafja ne politik dhe ekonomi me puthje te nxehta nga nderkomb. problemi madhor tani eshte tharja e qellimshme e fierzes per te lare interesat e borxheve te paraziteve bankiere nderkombtare ku na ka futur ky bastard mafjoz.

 15. Mund të ishte secili në rolin e Patrik Sadikajt, që është larguar me një left në Whatsapp, prej një zyrtareje që e quan veten si të madhe, siç thotë Gjekmarkaj, “vetëm se ka rregulluar flokët e doktorit”.

 16. Do bashkëpunoni me Berishën për presidentin e ri? Rama: Unë flas për të gjallët, ju flisni për të vdekurit
  Ti more shpellkar muti qe nuk ngopesh duke i lepire bythen salihut kur ai dhjet cdo dite flet per mut

 17. Shumica e Bordit të Censurës në Facebook ka lidhje me miliarderin e majtë George Soros – Judicial Watch

  Pretendimi i saj përforcohet nga fakti se kinezët ndaluan të gjitha udhëtimet nga Wuhan në pjesë të tjera të Kinës, por lejuan udhëtime të përhapura nga Wuhan në të gjitha vendet e tjera! Për fat të mirë, Trump ndaloi shpejt të gjitha udhëtimet në Kinë drejt dhe nga SHBA, duke shpëtuar dhjetëra mijra jetë. Është shumë ilustruese që kinezët, W.H.O. (një organizatë e OKB-së) dhe Demokratët e SHBA-së (shumë prej të cilëve po bëjnë presion për kufij të hapur dhe komunizëm) të gjithë e sulmuan Trumpin për këtë gje! Duhet të pyesni veten pse…

  Dhe sigurisht, të njëjtët demokratë e kanë përdorur në mënyrë të gabuar pandeminë në një përpjekje për të diskredituar Trumpin dhe axhendat e tij America first, duke e fajësuar gabimisht atë për të gjitha vdekjet dhe duke e përdorur atë për të shkaterruar ekonominë amerkane dhe për të justifikuar votimin universal me postë, që është subjekt i mashtrimit masiv. Axhendat nacionaliste të Trump janë antiteza e globalizmit, kështu që ata që shpresojnë të eliminojnë republikën kushtetuese amerikane dhe kapitalizmin e tregut të lirë në favor të një rendi te ri boteror, të përbërë nga një shtet autoritar komunist global, janë të dëshpëruar për ta hequr qafe Trampin.

 18. Bushat. E dine te gjithe se Edi vetem futura neper mure din te zhgarrevise. Mos tentò te besh rremuje koken e shqiptareve. Ceshtja eshte se kush qendron ne maje te kesaj piramide qe ka kapur shtetin shqiptar prej vitit 1944 …??

 19. Ministrate e Brëndshëm të PD, që shkonin në Lazarat me “vizë” nga Sali Berishë, apo vjedhja e vërtetë e shekullit, afera CEZ-DIA, 21 Janari, Vjedhja katastrofale e rrugës së Kombit, që edhe sot taksa paguesit shqiptar vazhdojnë të paguajnë miliona euro, që kjo aferë të mbyllet, tjetërsim prone i dhëndrrit te Klubi Partizani dhe milionat e hedhur nga “non grata” Sali Berisha, pa dhënë asnjë shpjegim se ku merren këto para, sepse ngrehina Foltore nuk ka asnjë qindarkë fond nga buxheti i shtetit.Duri ja ke beri qefin mamit motres vajzes gruas duke i shkerdhyer me rralle bashke me grupin e shpellkareve,kenaquni o pushtat e salihut

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.