• |
ide | kryesore

Danimarka heq edhe kufizimin e fundit ndaj Covid-19

-Instant, Lajme, Planet

Danimarka hoqi sot edhe kufizimin e fundit të lidhur me koronavirusin. Nga sot, njerëzit nuk duhet të testohen më brenda 24 orëve nga hyrja në vend. Kjo kërkesë zbatohej vetëm për personat që nuk ishin vaksinuar ose nuk ishin shëruar nga një infeksion i mëparshëm dhe që dëshironin të hynin në vend nga jashtë BE-së dhe zonës Schengen.


Jeta daneze ka qenë praktikisht pa kufizime që nga 1 shkurti, kur qeveria vendosi të heqë shumicën e kufizimeve të koronavirusit, pavarësisht numrit të lartë rekord të infeksioneve të reja.


Dy arsyet kryesore për këtë ishin rastet më të lehta pas ardhjes së variantit Omicron dhe përqindjet e larta të vaksinimit.

Vetëm kufizimet e izoluara të hyrjes kishin mbetur në fuqi, por edhe këto u hoqën gradualisht.

Ndërkohë, numri i rasteve në Danimarkë ka rënë ndjeshëm. Megjithatë, shumë më pak njerëz po testohen se më parë.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.