• |
ide | kryesore

Kërkesa për arrestimin e Bllakos/ Kush është ish-kryeministri socialist që pritet t’i zërë vendin

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Kuvendi i Shqipërisë ka marrë këtë të martë të 29 Marsit një kërkesë nga SPAK për dhënie të autorizimit për caktimin e masës sigurimit personal “arrest në burg” për deputetin socialist Alqi Bllako.


Prokuroria ka urdhëruar arrestimin e deputetit i cili akuzohet si i përfshirë në aferën e inceneratorëve të Fierit dhe të Elbasanit.


Lexo më tej: SPAK pret fletë arrestet për deputetin Alqi Bllako dhe 20 zyrtarë 

Mësohet se ditën e nesërme, 30 mars, pritet të mblidhet Këshilli i Mandateve, që do të shqyrtojë kërkesën e SPAK lidhur me mandatin e deputetit të Alqi Bllakos.

Nëse Kuvendi i heq mandatin e deputetit Bllakos dhe e vendos në dispozicion të drejtësisë, atëherë mandati i tij i kalon Pandeli Majkos, i cili ishte i 19-ti në listën e Tiranës në zgjedhjet e 25 prillit.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.