• |
ide | kryesore

“How to Survive a Pandemic” detajon garën për një vaksinë Covid mes presionit politik

-Instant, F1, Paparazzi

“Si të mbijetosh një pandemi” është një titull i dobët për një dokumentar kryesisht magjepsës, të metat e të cilit pasqyrojnë natyrën e tij pak të fragmentuar. Megjithatë, në thelbin e tij, ky prezantim i HBO-së kap garën për të prodhuar një vaksinë mes presioneve politike të imponuara nga një president i preokupuar me rizgjedhjen e tij, duke ofruar qasje të drejtpërdrejtë për shumë nga lojtarët kryesorë.


Në këtë kuptim, projekti i metrazhit të gjatë, i filmuar mbi 18 muaj duke filluar në fillim të vitit 2020, nuk bëhet kurrë më i mirë se sekuenca e tij e hapjes, duke parë mbi supe rregullatorit kryesor të vaksinave të FDA-së, Peter Marks, ndërsa ai është pyetur për mundësinë për të nxitur një vaksinë përpara se të jetë gati, sepse Presidenti Trump donte dëshpërimisht një të tillë për arsye politike.


“Nuk do të ndodhë nën drejtimin tim” thotë Marks, duke folur me shkrimtarin veteran të revistës Science, Jon Cohen, i cili shërben si një udhëzues de facto për atë që ndodh, duke shfaqur një familjaritet me burimet e tij që nxjerrin përgjigje të sinqerta, të kultivuara prej vitesh.

Sfida, siç vëren Cohen, ishte të prodhohej një vaksinë “me shpejtësinë e Hollivudit”, më shpejt se sa ishte arritur ndonjëherë, dhe t’i rezistonte ndërhyrjeve të jashtme që do të kërcënonin integritetin e procesit.

Ngazëllimi nga studiuesit kur ato zbulime ndodhin përsëri, të kapur në kohë reale zbutet nga klima politike e atëhershme dhe tani, dhe nga kuptimi se shumë prej tyre kanë zgjedhur të mos përfitojnë nga kjo arritje mahnitëse shkencore, pasi kanë pirë gllënjkë nga pusi i helmuar nga dezinformata.

Regjisori David France filmoi gjatë kulmit të pandemisë, duke intervistuar studiues të lartë dhe zyrtarë qeveritarë që luftojnë me presionin që po ushtrohet nga Trump.

Temat përfshijnë Dr. Anthony Fauci, tashmë një fokus i asaj armiqësie politike, duke korrigjuar presidentin e atëhershëm në lidhje me afatin kohor midis të paturit të një vaksine të zbatueshme dhe një vaksine që është në të vërtetë “e zbatueshme”.

“Unë jam duke ecur në një linjë të drejtë për të qenë i vetmi në atë grup pune që nuk ka frikë t’i tregojë presidentit dhe zëvendëspresidentit atë që ata nuk duan të dëgjojnë,” i thotë Fauci Cohen, i cili më vonë angazhon një mbështetës të Trump për “pse-në” e sinjalistikës anti-Fauci që ai po shfaq me krenari.

Praktika shkencore është mjaft e fortë sa David France thjesht e zbeh atë duke ndjekur nënkomplote të ndryshme që përfshijnë xhiron rreth globit, duke paraqitur organizatorët e komunitetit që përpiqen të kapërcejnë frikën e vaksinave dhe një teknik mjekësor urgjent në Brazil, duke punuar kundër një shpërthimi masiv.

Ndërsa mund të ketë më shumë kohë për fotografi të tilla në një seri dokumentesh, në këtë format duket si një shmangie e panevojshme nga drama e kronizuar me përpikëri që rrethon zhvillimin dhe shpërndarjen e vaksinës, duke përfshirë momentin e gëzueshëm kur kamionët e parë filluan të transportonin ngarkesën e çmuar, përshkruar si “përhapja më e madhe e shëndetit publik në historinë njerëzore”.

Aksesi këtu është gjithsesi mbresëlënës, nga bisedat e sinqerta me zyrtarët e qeverisë në atë kohë deri tek drejtuesit e Pfizer që hapin shampanje sa here vijnë lajme të mira nga provat e tyre klinike.

Pavarësisht hamendjes së dytë të disa prej zgjedhjeve të Dravid France, “Si të mbijetosh një pandemi” shërben si një shtesë e rëndësishme në historinë e pandemisë, një hyrje e përshtatshme për një kapsulë kohore”, siç vihet re, e prodhuar në rrethanat më të vështira.

Në atë masë, filmi pasqyron arritjet e atyre që na dhanë një vaksinë efektive në kohë rekord, pavarësisht zhurmës së jashtme, duke krijuar dritën në fund të një tuneli shumë të gjatë.

“Si të mbijetosh një pandemi” do të shfaqet premierë më 29 mars në orën 21:00. ET në HBO, e cila, si CNN, është një njësi e WarnerMedia.

LAPSI.AL

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.