• |
ide | kryesore

Anila Prifti vlerësohet me çmimin “Fatos Baxhaku”: Gazetaria është gjymtuar, por unë mbijetova

-Instant, Lajme, Të fundit

Pjesëmarrja në konkursin kombëtar të shkrimeve, Fact Checking, ka shpërblyer me çmimin e parë “Fatos Baxhaku”, gazetaren me një kontribut të gjatë në median shqiptare, Anila Priftin.


Në fjalën e saj, pasi tërhoqi çmimin, Prifti përmendi paragjykimet që e shoqërojnë gazetarin sot dhe betejën e saj për t’ia dalë mbanë në realizimin e kësaj pune me integritet, pa rënë ndesh me parimet e këtij profesioni.


“Prej shumë vitesh, njerëzit besojnë fort se një gazetar në vendin tonë nuk është i drejtë. Sepse ai ose gënjen ose i thonë të gënjejë. Dhe për pasojë nuk na duan.

Një gazetar sot nuk tregon dot atë që shikon. Një gazetar sot mbase edhe fle i qetë për këtë gjë. Për pasojë, ai trajtohet pa integritet.

Gazetaria është gjymtuar, ndoshta dhe sëmurë për gjithë jetën.

Unë mbijetova, por shumë të tjerë jo.
Tek ‘Dyert e Renda të Shtetit’, Fatos Baxhaku shkruante: Kur gjërat nuk venë mirë sa duhet, të shndërrohen aq familjare dhe normale saqë të mos ua vesh më veshin. Nis e mësohesh ngadalë me to, si me një dhembje të vjetër trashëguar nga motet e fëmijërisë”.

Përpiquni që kjo të ndryshojë!
Ju faleminderit! “, u shpreh gazetarja Anila Prifti.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.