• |
ide | kryesore

Masakra ruse pranë Kievit/ Liderët perëndimorë e dënojnë ashpër, Moska e mohon

-Instant, Arkiva, Lajme, Planet

Trupat e të paktën 20 burrave civilë u gjetën të shpërndarë nëpër një rrugë në qytetin Bucha, në veriperëndim të Kievit, pas tërheqjes së forcave ruse nga zona.


Ndërsa ka raportime për rreth 300 civilë të varrosur në varr masiv, siç raporton CNN, udhëheqësit evropianë kanë dënuar mizoritë e supozuara dhe kanë bërë thirrje për një hetim ndaj ushtrisë ruse.


Lexo më tej: Masakër ruse në periferi të Kievit/ CNN: Kemi gjetur një varr masiv me 300 banorë të vrarë 

Ministria ruse e Mbrojtjes mohoi akuzat të dielën.

Si po reagojnë liderët nga i gjithë kontinenti:

Mbretëria e Bashkuar : Sekretarja e Jashtme Liz Truss të dielën akuzoi forcat ruse për kryerjen e “akteve të tmerrshme” në qytetet ukrainase Bucha dhe Irpin dhe kërkoi që ato të hetohen si krime lufte .
“Ndërsa trupat ruse detyrohen të tërhiqen, ne po shohim prova në rritje të akteve të tmerrshme nga forcat pushtuese në qytete si Irpin dhe Bucha”, tha Truss në një deklaratë të dielën.
Sulmet e tyre pa dallim kundër civilëve të pafajshëm gjatë pushtimit të paligjshëm dhe të pajustifikuar të Rusisë në Ukrainë duhet të hetohen si krime lufte”, shtoi Truss.

Truss theksoi se Rusia nuk duhet të lejohet të “mbulojë përfshirjen e saj në këto mizori nëpërmjet dezinformatave cinike”, duke shtuar se Mbretëria e Bashkuar do të luajë rolin e saj për të siguruar që kjo të mos ndodhë.
Kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar Boris Johnson gjithashtu lëshoi një deklaratë të dielën duke dënuar ngjarjet në Ukrainë.

“Sulmet e neveritshme të Rusisë kundër civilëve të pafajshëm në Irpin dhe Bucha janë edhe më shumë dëshmi se Putini dhe ushtria e tij po kryejnë krime lufte në Ukrainë”, thuhet në deklaratë.

“Asnjë mohim apo dezinformim nga Kremlini nuk mund të fshehë atë që ne të gjithë e dimë se është e vërteta – Putini është i dëshpëruar, pushtimi i tij po dështon dhe vendosmëria e Ukrainës nuk ka qenë kurrë më e fortë”, shtoi lideri.
“Unë do të bëj gjithçka që është në fuqinë time për të vuajtur nga uria makinën e luftës së Putinit. Ne jemi duke rritur sanksionet tona dhe mbështetjen ushtarake, si dhe po forcojmë paketën tonë të mbështetjes humanitare për të ndihmuar ata që kanë nevojë në terren”, thuhet në deklaratë.

Truss angazhoi mbështetjen e plotë të Mbretërisë së Bashkuar për “çdo hetim nga Gjykata Penale Ndërkombëtare (ICC) në rolin e saj si institucioni kryesor me mandatin për të hetuar dhe ndjekur penalisht krimet e luftës”. Më 24 mars, MB i ofroi ICC-së një fond shtesë prej 1 milion £ për të ndihmuar përpjekjet për të hetuar krimet ruse të luftës.

Javën e kaluar, Prokurorja e Përgjithshme për Anglinë dhe Uellsin, Suella Braverman i ofroi Prokurorit të Përgjithshëm të Ukrainës ndihmën e avokatit të lartë në Mbretërinë e Bashkuar, Hoëard Morrison QC.

Ajo tha në një deklaratë se ai do të “siguronte këshilla ligjore të pavarura dhe eksperte për prokuroren e përgjithshme të Ukrainës Iryna Venediktova në lidhje me hetimin dhe ndjekjen penale të krimeve të luftës të kryera nga Rusia në Ukrainë”.

Bashkimi Evropian: Ursula von der Leyen, Presidentja e Komisionit Evropian, shkroi në Twitter të dielën : “Të tmerruar nga raportet e tmerreve të papërshkrueshme në zonat nga të cilat Rusia po tërhiqet. Një hetim i pavarur nevojitet urgjentisht.”

“Autorët e krimeve të luftës do të mbahen përgjegjës”, vazhdoi ajo.
Shefja e Parlamentit Evropian Roberta Metsola, e cila u bë udhëheqësja e parë e një institucioni të Bashkimit Evropian që vizitoi Ukrainën që nga fillimi i pushtimit rus kur ajo bëri një vizitë në Kiev të premten, tha se imazhet nga Bucha dhe zonat e tjera të çliruara në Ukrainë tregojnë “realitetin e ftohtë”. për krimet e luftës të Putinit”.
Në një postim në Tëitter të dielën , Metsola tha se ishte “e tmerruar” nga “mizoritë e ushtrisë ruse në Bucha dhe zona të tjera të çliruara” dhe theksoi se bota duhet të “ndërgjegjësohet për atë që po ndodh” në Ukrainë dhe “duhet të vendosen sanksione më të ashpra. “Mbi Rusinë si hakmarrje.
“Autorët dhe komandantët e tyre duhet të dalin para drejtësisë”, përfundoi ajo.

Gjermani: Kancelari gjerman Olaf Scholz i quajti imazhet e Buçës “të tmerrshme dhe të tmerrshme” dhe tha se autorët duhet të mbahen përgjegjës.
“Ne duhet të hetojmë pa pushim këto krime të kryera nga ushtria ruse. Unë kërkoj që organizatave ndërkombëtare si Komiteti Ndërkombëtar i Kryqit të Kuq t’u jepet akses në këto zona në mënyrë që të dokumentojnë në mënyrë të pavarur mizoritë. Autorët dhe ata që i kanë kryer ato duhet të jenë mbajtur vazhdimisht përgjegjës”, tha Scholz.
Ndërkohë, Ministrja e Jashtme gjermane, Annalena Baerbock, tha se imazhet që dolën nga qyteti ukrainas Bucha ishin “të padurueshme”.
Baerbock shkroi në Tëitter të dielën se “dhuna e pakufizuar e Putinit fshin familjet e pafajshme dhe nuk njeh kufij” dhe bëri thirrje që ata që janë përgjegjës për “krimet e luftës” të mbahen përgjegjës.
“Ne do të forcojmë sanksionet kundër Rusisë dhe do ta mbështesim edhe më shumë Ukrainën me mbrojtjen e saj”, shkroi ajo në Tëitter.

Francë: Presidenti francez Emmanuel Macron gjithashtu i quajti imazhet e Bucha-s “të padurueshme”.

“Imazhet që na arrijnë nga Bucha, një qytet i çliruar pranë Kievit, janë të padurueshme. Në rrugë, qindra civilë u vranë frikacakisht. Dhembshuria ime për viktimat, solidariteti im me ukrainasit”, tha Macron në një postim në Tëitter.
“Autoritetet ruse do të duhet të përgjigjen për këto krime”, shtoi ai.
Ministri i Jashtëm francez Jean-Yves Le Drian paralajmëroi se nëse ato që ai i quajti “abuzime masive” në Bucha të Ukrainës rezultojnë të jenë krime lufte, ata që janë përgjegjës do të “gjykohen dhe dënohen”.
“Duhet mbajtur dhe përforcuar presioni më i fortë ekonomik dhe ndërkombëtar ndaj Rusisë për të detyruar autoritetet ruse t’i japin fund luftës së agresionit që ata nisën më 24 shkurt kundër Ukrainës, kostoja njerëzore dhe ndikimi humanitar i së cilës po bëhen më serioze. çdo ditë”, tha Le Drian në një deklaratë të dielën pasdite.

Itali: Kryeministri i Italisë Mario Draghi dënoi të dielën dhunën e dyshuar të Rusisë kundër civilëve në Bucha.

“Imazhet e krimeve të kryera në Bucha dhe në zonat e tjera të çliruara nga ushtria ukrainase na lënë të habitur,” tha ai në një deklaratë të lëshuar nga zyra e tij e shtypit.
“Mizoria e masakrave të civilëve të paarmatosur është e frikshme dhe e padurueshme. Autoritetet ruse duhet të ndërpresin menjëherë armiqësitë, të ndalojnë dhunën kundër civilëve dhe duhet të japin llogari për atë që ka ndodhur”, shtoi ai.
Spanjë: Kryeministri spanjoll Pedro Sánchez shprehu “tmerrin, dhimbjen dhe zemërimin” pasi pa imazhet e civilëve të vrarë në qytetin ukrainas të Bucha, në një postim në llogarinë e tij zyrtare të dielën.
Krimet e luftës që po kryhen nuk mund të mbeten pa u ndëshkuar,” tha Sanchez. “Gjithë solidaritetin, ndihmën dhe mbështetjen tonë për popullin ukrainas”.


1 Comment

  1. Po tamam si 1000 viktimat në teatrin e Mariupolit që 2 ditë më pas u zhduken dhe u ngjallën si me magji.🤮🤢🙈🙉

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.