• |
ide | kryesore

Pushtimi rus/ Franca nis hetimet për krime lufte ndaj shtetasve të saj në Ukrainë

Arkiva, Planet

Prokurori i anti-terrorit në Francë ka hapur tre hetime mbi krimet e mundshme të luftës në Ukrainë që kanë vënë në shënjestër qytetarët francezë.


Në një deklaratë, prokurori tha se po hetonte të gjitha krimet e mundshme të Mariupol, Gostomel dhe Chernihiv midis 24 shkurtit dhe 16 marsit.


Rusia nisi pushtimin e Ukrainës më 24 Shkurt të këtij viti. Perëndimi ka dënuar me forcë këtë akt duke vendosur sanksione të ashpra ndaj Moskës.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *