• |
ide | kryesore

Rusia bën një hap prapa: tërhiqet ankimimi në CAS kundër përjashtimit nga FIFA

-Instant, F1, Sport

Federata Ruse e Futbollit ka tërhequr ankesën e paraqitur më 30 mars në CAS, Gjykata e Arbitrazhit për Sportin, kundër përjashtimit nga Kupa e Botës, të vendosur nga FIFA pas pushtimit të Ukrainës. “Procedura do të mbyllet së shpejti”, bën të ditur CAS në një deklaratë. Rusia duhej të ishte përballur me Poloninë në gjysmëfinalen e play-off për të shkuar në Katar. Federata Ruse ka deklaruar se megjithatë do të mbajë apelin e paraqitur në UEFA, e cila ndaloi klubet ruse të vazhdonin pjesëmarrjen në garat kontinentale.


Në ankimimin e rusëve në CAS, përvec FIFA-s, përfshiheshin edhe Federatat e Polonisë, Suedisë dhe Republikës Çeke. Më 18 mars, CAS hodhi poshtë kërkesën e Federatës Ruse të Futbollit për të pezulluar sanksionet e vendosura nga FIFA. Ndeshja kundër Polonisë ishte caktuar për 24 mars dhe fituesi do të ndeshej me fituesin mes Suedisë dhe Republikës Çeke.


Mbetet për tu stabilizuar, ndërkohë, kalendari për procedurën në lidhje me ankimimin kundër përjashtimit të ekipeve kombëtare dhe klubeve ruse nga garat e UEFA-s. Për sa i përket sporteve të tjera, Federatat ruse kompetente kanë kërkuar që të anulohet pezullimi i miratuar ndërkombëtarisht në kanotazh, patinazh, regbi dhe gjimnastikë.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.