• |
ide | kryesore

Video/ De Bruyne rrëzon një Atletico me 10 mbrojtës: Liverpool prek gjysëmfinalen me 90 minuta

-Instant, F1, Sport, Video

Dy skuadrat angleze Manchester City e Liverpool kanë siguruar fitoret e para në ndeshjet e vajtjes cerekfinale të Champions League. Skuadra e Guardiolas arriti të mposhtë në Etihad 1-0 Atletico Madrid, në një ndeshje të bllokuar për më shumë se një orë me anglezët që e zgjidhën me De Bruyne. Në Portugali, Liverpool imponohet 1-3 ndaj Benficas, duke shënuar dy herë në pjesën e parë e duke iu përgjigjur pastaj golit të Nunez me trisin e fiksuar nga Luis Diaz.


MANCHESTER CITY 1-0 ATLETICO MADRID
Për 70 minuta u duk se Simeone kishte gjetur armën e duhur për të rrëmbyer një 0-0 ndaj City, një barazim që do të kishte vlerën e një fitoreje. Të gjithë mbrapa për të mbrojtur portën dhe për kualifikimin gjithçka shtyhet në ndeshjen e kthimit në Madrid. Por mjaftoi një çarje në mur, e shfrytëzuar nga De Bruyne, për të rrëzuar kështjellën e iluzioneve të Simeones. City fitoi, edhe pse ngushtë, por në kthim Atletico nuk do të kufizohet vetëm në mbrojtje, në tentativë për të përmbysur këtë 0-1 dhe për të arritur gjysmëfinalen.


Filozofitë e lojës së Guardiolës dhe Simeones janë riprodhuar në mënyrë perfekte në fushë, që në fillim. Siç pritej. City rrëmbeu topin kur gjyqtari fishkëlleu dhe nuk e lëshoi kurrë, Atletico u rrudhos rreth zonës së rreptësisë dhe prej andej nuk del për asnjë moment. Rezultati është një ndeshje që për futbolldashësit është një torturë e vërtetë. Sepse muri i ngritur nga spanjollët nuk lë të kalojë asgjë dhe kështu Citizens e gjetën veten duke luajtur njëzet metra larg portës pa mundur të bëhet kurrë i rrezikshëm. Gabimet e Rodrit (shumë) dhe, në një pikë të caktuar, edhe të De Bruyne ishin simptoma e nervozizmit në rritje të anglezëve. Zotërimi i topit nga City ishte rreth 70%, por në fund të pjesës së parë është e qartë për të gjithë se nuk do të mjaftonte për të fituar.

Në fillim të pjesës së dytë City duket se mund të jetë më efektiv në sulm, ndërsa Llorente e gjeti veten dy herë përballë Edersonit dhe dy herë gaboi keq (megjithatë në rastin e parë pati një offside të dukshme). Pep Guardiola ndryshoi me Gabriel Jesus, Grealish dhe Foden. Dhe pas vetëm një minute ky i fundit i dhuroi një top perfekt De Bruyne, i cili duhej vetëm ta dërgojë në rrjetë. Të mërkurën e ardhshme riluhet në Madrid dhe Simeone do të duhet të mendojë diçka: një mur tjetër nuk do të mjaftojë për t’u kualifikuar.

BENFICA 1-3 LIVERPOOL
Liverpooli futi këmbën në gjysmëfinale pas fitores 3-1 në Da Luz në ndeshjen e parë të çerekfinaleve të Ligës së Kampionëve kundër Benficas dhe javën, që kulmon të dielën me ndeshjen e madhe në Premierligë kundër City, e nis në mënyrën më të mirë. Ishte skuadra e Klopp që bëri lojën menjëherë dhe mori kontrollin e ndeshjes duke shtypur Benfikën në gjysmën e vet. Ritmet ishin të larta, Salah humbi mundësinë ballë për ballë me portierin dhe, më pas, vetë Vlachodimos u tregua i vëmendshëm ndaj Keita, por ishte vetëm provat e përgjithshme për Reds: avantazhi arriti në minutën e 17′ në një goditje këndi, kur Konatè kërceu mbi të gjithë dhe shënoi me kokë. Benfica duket e hutuar dhe e tensionuar, kështu që dyfishimi ishte në ajër: në minutën e 34, Manè shënoi golin e dytë, pas spondit me kokë të Diaz.

Megjithatë, në fillim të pjesës së dytë, muzika ndryshoi papritur dhe çuditërisht njerëzit e Verissimo ngushtuan diferencën pas vetëm katër minutash: Konatè gaboi në mënyrë sensacionale spastrimin e zonës, në krosimin e Rafa Silvas, topi përfundoi te Nunez i cili mposhti Alisson. Ishte një moment pozitiv për luzitanianët, të cilët morën guximin dhe mund të barazonin në minutën e 60′ me Everton, i ndalur nga Alisson. Portieri brazilian ishte protagonist edhe në minutën e 83, kur rrezikoi shumë me topin në këmbë, por më pas shmangu rrëmujën me presionin e Rafa Silvës. Ndeshja dukej e destinuar për 2-1, por skuadra e Klopp ka ende forcën për sulmin e fundit, vendimtari për të rezervuar gjysmëfinalen: sugjerimi i Keitas është për Diaz, që kapërceu Vlachodimos në dalje, duke shënuar 3-1 me portën bosh. Tani për anglezët ata do të shkojnë në ndeshjen e madhe në Premier kundër City që mund t’i vlejë titullin, më pas do të kthehen në Anfield për të shkuar në gjysmëfinale.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.