• |
ide | kryesore

Çuçi: Nënshtetësi shqiptare për të huajt me kontribute të veçanta

-Instant, Lajme, Të fundit

Ministri i Brendshëm Bledi Çuçi, ka bërë me dije se në mbledhjen e sotme të qeverisë është marrë vendimi që t’u jepet nënshtetësi shqiptare të huajve që kanë kontribute të veçanta në vendin tonë.

Në një konferencë për shtyp nga Kryeministria, ministri theksoi se ky vendim është një instrument i rëndësishëm për përthithjen e talenteve.


“Dhënie e shtetësisë për persona që kanë kontribute të veçanta. Me këtë vendim përveç se ne i trajtojmë në mënyrë të veçantë personalitete të arsimit dhe shkencës, bëjmë të mundur që ta përdorim edhe si instrument për përthithjen e talenteve dhe rekordmenëve që përmes nënshtetësisë të përfaqësojnë Shqipërinë në kompeticionet ndërkombëtare”, tha Çuçi.

6 Comments

 1. Sorosi ka dhene kontribut. E meriton me teper se Zhyljen Roshi dhe Karlo Bollino. E ka bere Shqiperine qe shkelqen nga te gjitha anet ndonese shqiptaret nuk kane sy te shohin. E ka kapur per koqesh gjithe administraten. Eshte zotesi edhe kjo.

 2. Rrota e Pirro Manit poooooo!

  Se shpejti, edhe pasaporta per macet e qente, 1milion dollare per ata qe jetojne dhe punojne mbi 100vjec, dhe ndoshta vaksinime ne mase per minjte e te gjithe Shqiperise!

  Ju shkerdhefte qeni i Putinit o bolshevike Surreli!

 3. Sorosi ka dhene kontribut. E meriton me teper se Zhyljen Roshi dhe Karlo Bollino. E ka bere Shqiperine qe shkelqen nga te gjitha anet ndonese shqiptaret nuk kane sy te shohin. E ka kapur per koqesh gjithe administraten. Eshte zotesi edhe kjo.

 4. Shkombetarizimi i Shqiperise po ndodh ne syte tane me perpjekje ne te gjitha format: debimi i shqiptareve si pasoje e politikave te qeverise, e cila stimulon emigrimin, vullnetarizmi i Rames per te pranuar iraniane, afgane, bangladeshas, ukrainas e cdo lloj kombesie pa kritere e norma, dhenia e shtetesise nga Kryetari i Bashkise, si askund ne bote, ndersa tani dhenia e shtetesise per ata qe sorosianet duan t’i njohin si shqiptare.

  E verteta eshte se ne Perendim ka shqiptare qe jane dalluar ne fusha te ndryshme, qe nderojne kombin e tyre dhe e thone me ze te larte se kush jane, por qeveria jone eshte mbushur e mbushet gjithnje me anonime ose “figura” qe shqiptaret nuk i kane njohur e degjuar kurre.

  Ky aksion po pershpejton ritmet, jo per te shtuar shqiptaret, por per te crrenjosur identitetin e forte kombetar qe i ka mbajtur ne keto troje nder shekuj.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.