• |
ide | kryesore

Rusia rikuperon ushtrinë për një ofensivë finale, NATO dërgon tanke dhe raketa në Ukrainë

-Instant, Arkiva, Planet

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, thotë se forcave ruse do u duhen disa javë për t’u përgatitur për një ofensivë në Ukrainë.


SHBA ka miratuar dërgimin e disa raketave tokë-ajër në Ukrainë, me vlerë 100 mln dollar. Po ashtu edhe Republika Çeke do të dërgojë një numër të konsiderueshëm tankesh të prodhuara nga Rusia në Ukrainë.


Në Britaninë e Madhe, Ministria e Mbrojtjes thotë se situata në portin jugor të rrethuar të Mariupolit po përkeqësohet edhe më shumë. Ai thotë se forcat ruse po pengojnë që ndihma humanitare të arrijë te 160,000 banorët e mbetur të qytetit.
Kjo, dhe tmerret nga Bucha, po shkaktojnë valë të reja sanksionesh ndërkombëtare.

SHBA pritet të shpallë më shumë kufizime ndaj bankave ruse, si dhe masa që synojnë dy vajzat e rritura të Vladimir Putin.

Dhe ambasadorët e BE-së po takohen për të diskutuar rreth raundit të pestë të sanksioneve të Evropës, që gjithashtu pritet të përfshijë banka dhe individë, por edhe ndalimin e importeve të qymyrit rus.

Një debat i shqetësuar për çështjet shumë më të mëdha të naftës dhe gazit vazhdon.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.