• |
ide | kryesore

Van Gaal me kancer në prostatë, zgjedh vetë pasuesin: Koeman do të udhëheqë Holandën nga viti 2023

-Instant, Sport

Ronald Koeman do të marrë detyrën e trajnerit të Holandës nga janari i vitit 2023. 59-vjeçari do të marrë drejtimin e kombëtares pas Kupës së Botës, kur Louis van Gaal të japë dorëheqjen. Vetëm pak ditë më parë, 70-vjeçari bëri të ditur se po lufton me kancerin agresiv të prostatës. Tani, Oranje kanë konfirmuar se Ronald Koeman do të marrë përsipër drejtimin e ekipit kombëtar pasi van Gaal të largohet nga detyra.


Ish-mbrojtësi, që u shkarkua nga Barcelona në tetor 2021, pritet të rikthehet në pankinën holandeze nga 1 janari 2023. Kontrata e tij me kombëtaren duhet të zgjasë deri në Botërorin 2026. Duke folur në një konferencë për shtyp në orët e fundit, Van Gaal rrëfeu se Koeman do të ishte njeriu i duhur për rolin: “Mendoj se ka shumë kuptim. I thashë unë vetë, nuk është aq e vështirë. Një vit më parë isha trajneri i vetëm me përvojë. Kjo tani vlen për Ronald Koeman. Nuk e them për mua, por për të. Do të ishte një pasardhës i mirë”.


Ndërsa ish-tekniku blaugrana, i cili tashmë ka drejtuar Oranje nga viti 2018 në 2020, pasi pranoi detyrën tha se mezi pret të fillojë: “Mezi pres të nis bashkëpunimin e ri. Pak më shumë se një vit e gjysmë më parë, sigurisht që nuk e lashë kombëtaren holandeze nga pakënaqësia. Qëndrimi im ishte i mirë dhe rezultatet ishin të mira. Së shpejti do të vazhdojmë në atë rrugë. Kjo është e sigurt për mua”.

Van Gaal, gjatë intervistës së organizuar për promovimin e dokumentarit të ri për jetën e tij, kishte bërë të ditur se pavarësisht sëmundjes dhe trajtimeve do ta çonte Holandën në Botërorin 2022 në Katar. Vetëm pas turneut do të heqë dorë nga roli i tij.

Koeman nga ana tjetër rikthehet në pankinë pas shkarkimit nga Barcelona. Holandezi, pas një fillimi katastrofik të sezonit, u shkarkua në avion gjatë fluturimit të kthimit nga ndeshja e humbur 1-0 në transfertë kundër Rayo Vallecanos. Katalanasit nuk kishin humbur ndaj klubit të vogël madrilen prej 19 vitesh, që kur Van Gaal ishte në krye të blauganave.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.