• |
ide | kryesore

FOTO/ Si u poshtëruan pas luftës gratë franceze që fjetën me nazistët

-Instant, Arkiva, Dossier

Gratë franceze që u miqësuan me nazistët në marrëdhënieve të detyruara ose vullnetare gjatë Luftës së Dytë Botërore patën një hakmarrje të turpshme pas çlirimit të vendit.

Arkivat amerikane dhe ato franceze kanë publikuar fotot e poshtërimit të grave në rrugët e Parisit. Gruaja më lart besohet se ishte një prostitutë që u shërbente pushtuesve gjermanë. Asaj iu rruajt koka për ta poshtëruar publikisht. Fotoja është bërë në Montelimar më 29 gusht 1944.


Në fund të Luftës së Dytë Botërore, shumë francezë të akuzuar për bashkëpunim me Gjermaninë duruan aktin poshtërues të rruajtjes së kokës në publik. Ky episod vazhdon të shkaktojë polemika në Francë.

Dënimi i rruajtjes së kokës së një gruaje ka origjinë biblike. Në Evropë, kjo praktikë daton që në epokën vizigotëve. Gjatë mesjetës, kjo shenjë turpi ishte zakonisht një ndëshkim për tradhtinë bashkëshortore. Rruajtja e kokës së grave si shenjë ndëshkimi dhe poshtërimi u rifut në shekullin e 20-të.

Në të gjithë Francën, nga viti 1943 deri në fillim të vitit 1946, ishin rreth 20 mijë gra të të gjitha moshave dhe profesioneve që u akuzuan se kishin bashkëpunuar me gjermanët okupatorë dhe që u dënuan me rruajtje të kokës. ©LAPSI.al

Woman being shaved by civilians to publicly mark her as a collaborator, 1944 In total there were 23 , 2315 people who had their head shaved as a punishment for being a collaborationist. She has a swastika drawn in her forehead. Most of the women lynched were accused for having consorted with German troops. The punishments were carried out by French civilians and Resistance members. A woman, with her baby whose father is German, and her mother are jeered and humiliated by crowds in Chartres after having their heads shaved as punishment for collaborating with the German troops. A woman collaborator and her baby, whose father is German, returns to her home after having her head shaven following the capture of Chartres by the Allies. Eyes of Shame.

5 Comments

  1. Si perfundim, komunistet vertet nuk kane atdhe, apo pasaporte – jane te gjitha katila, bolshevike antinjerezore dhe perdhunues te lirise!

  2. Franca – vendi i pare nga nisi komunizmi, ku Gavroshet, llumi i shoqerise i quajturi “lumpen proletariati” mori frenat e qeverisjes . Lexoni V. Hygo “Te mjeret” dhe aty do te kuptoni internacionalizmin komunist.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu