• |
ide | kryesore

Reagimi i Escobar për replikat me Yuri Kim/ Berisha nuk bën asnjë hap pas

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Zëvendësndihmëssekretari amerikan i Shtetit, njëherazi i dërguari special në DASH për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, reagoi dje pas replikave mes ish-Kryeministrit Sali Berisha dhe ambasadores së SHBA-së në vendin tonë, Yuri Kim. Escobar u shpreh se Yuri Kim është përfaqësuese personale e Presidentit të SHBA-së.

Sot Berisha u pyet nga mediat a është penduar për qëndrimin e tij ndaj diplomates Yuri Kim.


Pyetje: Gabriel Escobar u shpreh dje i tronditur ndaj qendrimeve tuaja ndaj ambasadores Yuri Kim duke i konsideruar sulm ndaj presidentit Biden. Sot a jeni penduar për qëndrimet tuaja ndaj ambasadores amerikane dhe a tërhiqeni?

Sali Berisha: Mund tu garantoj se e kam shumë të qartë dhe kam respektin më të madh për ambasadoren kur ajo vepron në përputhje me përfaqësimin e Presidentit Joe Biden, sikundër s’mund të pajtohem kurrë me qëndrimet e saj kur vepron si guvernatore.

Cilido të veprojë pavarësisht kë përfaqëson si guvernnator e në kundërshtim me konventën e Vjenës unë do e kundërshtoj e do e denoncoj.

Nuk mund të pajtohem me qëndrimet e Gurvenatores dhe mbështetjen e saj të vazhdueshme për qeverinë e Edi Ramës. Shqiptarët duhet të jenë partnerë me SHBA po sovranë si njerëz të lirë që vendosin me votën e tyre të lirë.

25 Comments

   1. Perkufizimi i pederastit Sorrodian mavi qe llepin Loqe Sorrosiane deti sa ti bien dhembet thotë:

    Perkufizimi i pederastit Sorrosian mavi qe lepin Loqe Sorrosiane deti sa ti bien dhembet

   2. po cfar ke o pall kari, te shava gje nga familja apo nga baba? juve duhet me u qi mamin qe te te thoni baba. a ke familje? a te dhimbset? bej komentin tend e mos ha mut me komentuesit e tjer o demokrat. demokrat i karit qe spranon mendimet ndryshe. po ta kusej familjen kesaj rradhe po mos ha shum mut se pastaj e di vet ti.

   3. Qija ropt, dhe Enveri do e kish zili Salen per zarat qe i shkojn nga mbrapa. Po kur te vdesi si do ja besh, do besh harakiri se sdo ket me kutpim jeta jota pa udheheqesin. Sa per info, sma ha kari per Ram pallen se keshtu jeni ju. Po shave Salen te thoni mavi e sorrosian. ca gallate.

  1. Shiko mos i bej Putini ose Li ndonje atentat Kimetes. Ametikanet i ka zene tmerri qe do zbohen nga Shqiperia

  1. Ka qene ndonjehere Amerika demokratike? A ka pas Amerika ndonjehere politike jo skllaveruese dhe jo kolonizatore? Asnjehere

 1. në këtë batak thashethemesh, sajesash e akuzash lunatike, politikanë hallexhinj si Berisha e Meta kanë gjetur spiralen e vetme për t’u ringritur nga gropa ku ndodhen. Si për të provuar edhe një herë më shumë se shprehja e Haxhi Qamilit ‘Tuj pat Rrogozhinën dhe Peqinin, ç’më duhet mua ç’thonë Parisi dhe Londra’ nuk vdes asnjëherë në këtë vend!Mos e huq prasin nga bytha salih karaxhic berish se fluturon kollaj per ne serbi e rusi

  1. Batakun e krijuan Homosejsualet dhe drogaxjinjte fashiste te Amerikes duke mbeshtetur diktatorin Homoseksual Rama. Te shporret grupi k LGBT nga Shqiperia dhete gjithe ata qe e perkrahin.

 2. Eshte krejtesisht e qarte se Sali Berisha nuk po goditet per ate qe perfaqeson si personi Sali Berishe

  por per ate qe perfaqeson si perfaqesuesi i palekundur i popullit opozitar. Goditja ndaj tij nuk ka qellim

  goditjen e nje plaku rreth te tetedhjetave qe eshte sot e s’eshte neser, por ka si qellijm goditjen e

  shkaterrimin e opozites e te popullit opozitar si pengese e mreterimit te Rames. Kjo eshte dy here e

  dhimshme, se pari se kjo vjen nga shteti me i madh demokratik i botes dhe se dyti nga miku dhe

  mbrojtesi me i madh i kombit shqiptar. Si ta shpjegojne shqiptaret e ne menyre te vecante populli

  opozitar kete thike pas shpine qe u vjen nga miku i tyre me i madh ? Si ta shpjegojne psh banoret

  qe shohin tu rrenohet shtepia dhe mundimi i nje jete nga fadromat e Rames e Veliajt qe ata te

  shtojne xerot pas miliardave neper banka ? Cfare i hyn ne pune psh nene Lizes dhe mijera nene lizave

  aleanca e miqesia me Ameriken kur shohin shtepite dhe jeten e tyre te rrenuar nga Rama .

  Cfare do tu kishte ndodhur me keq sikur shtepite e tyre te ishin me Maripul ? Cfare ndryshimi ka

  nese shtepia te shembet nga fodromat rilindase apo nga bombardimet ruse? Nese Amerika nuk mund te

  nderhyje ne Maripul per shkak te rrezikut te nje konfrontimi berthamor, cfare e pengon te nderhyje tek 5

  Maji per te shpetuar ata banore nga rrenimi qe po u ben ‘Miku i Amerikaneve”. Populli opozitar ka dhe

  sheh tek Rama armikun e tij, dhe kur sheh Ameriken qe e perkrah ate dhe godet perfaqesuesin me te

  vendosur te interesave te opozites atehere hutohet, deshperohet dhe lekundet ne besimin edhe tek

  Amerika. Amerika eshte e madhe dhe e fuqishme por nuk eshte me e madhe dhe me e fuqishme se

  Zoti, e pra edhe tek Zoti njerzit e kane humbur besimin kur ai nuk ua ka pritur fatkeqesite.

  1. shyqyr qe ti e paske te qart. Cte bejn te tjeret qe mendojn se Sala eshte hajdut e super i korruptuar, per te paqartet e kam fjalen.

 3. Escobar merruni dhe harxhoni kohen me Ruset se do sulmojne Suedin, Moldavine dhe Finlanden nuk mbaron ketu kjo gje.

  Mos u merrni me Berishen se ate e do populli, mos degjoni lobimet me dollar qe behen ne Washington

 4. SHBA eshte vertete vend demokratik dhe mbron demokeacine è vertete ne bote. Ambasadoret jane perfaqesues te politikes demokratik te presidentit apo te personave te llojit xhorxh sorros???????

  1. MSHBA ESHTE KTHYER NE NJE VEND HOMOSEKSUAL CORPORATIST FASHIST ME NJE DIKTATURE TE PAPAREM SHBA SKA LIDHJE FARE ME DEMOKRACINE. SHBA ESHTE VEND FEUDAL OLIGARKIK

 5. Perkufizmi malokut: bjeri murit me koke ne menyre te perseritur si gomar. Bravo sale. E vertetove per her te 1000 qe je malok safi

  1. Po ku mer vesh dhia ca eshte taxhia. Nje qe nuk e di ca do te thote respekt per veten e dinjitet keshtu e sheh , si “renie murit me koke”. Kur je ne te drejten tende, ke gjithe legjitimitetin te besh lufte sado i madh te jete ai qe te bie ne qafe.

   Po behet 1 vit qe ju thote nxirrini faktet, dhe keto bythqirat e Sorros nuk i nxjerrin, nuk e cojne ne prokurori. PSE??? Nese ka bere krime, hapjani letrat, cojeni ne burg, jo derr derr me non grata e yes grata per ti garantuar vazhdimin e sundimit te mikut personal te George Sorros, Ramazan Kristaqit.

   1. problemi eshte se Sala nuk eshte me pak i korrptuar se Rama. Keshtu qe nuk eshte ne te drejten e vet sic thua ti. Sales i vjen inat sepse e di qe edhe Rama ka vjedh, po Sales i doli nami, ketu po. Po nuk i dihet, sot Sala, neser Rama e keshtu me radhe. Fakti qe Salen e goditen, do te thot qe ka ber nonji karllik kunder USA. Po qe Sala eshte i korruptuar,kjo eshte ne dirt te djellit, mjafton te shofesh pasurit qe ka, smund ti bej dot robi aq lek me rrog buxhetore, edhe km apo president te ishte gjith jeten.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.