• |
ide | kryesore

Video/ Lewandowski me penallti, Bayern kthehet +9 ndaj Dortmund: rezultate sipas parashikimeve në Bundesligë

-Instant, Sport, Video

Mbetet tani është shumë pak triumfi në Bundesligë i Bayern Mynih: bavarezët hipotekojnë titullin falë një fitore 1-0 në shtëpi kundër Augsburg në javën e 29 të kampionatit. Në një ndeshje që nuk ishte e shkëlqyer për djemtë e Nagelsmann, u desh një penallti e Lewandowskit në fund për t’i kthyer atë në nëntë pikë përpara Borussia Dortmund të vendit të dytë. Të martën është rikthimi i çerekfinaleve të Ligës së Kampionëve ndaj Villarrealit.


BAYERN MYNIH-AUGSBURG 1-0
Nuk është bindës, por në fund Bayern Mynih arrin të fitojë, duke qëndruar kështu në +9 ndaj Borussia Dortmund të vendit të dytë: një tjetër hap drejt triumfit në Bundesligë për bavarezët, tashmë totalisht zotërues të fatit të tyre, pesë javë nga përfundimi. Ndeshja ishte e mërzitshme dhe pa emocione sidomos në pjesën e parë, edhe pse Augsburg u përpoqe më shumë, ndërsa të besuarit e Nagelsmann duken të shuar. Në pjesën e dytë, Bayern shkundet dhe sulmoi me të gjitha forcat, me përpjekjet që u shpërblyen në minutën e 81, kur Oxford ndërpreu me krah një goditje me kokë të Lewandowskit në zonë: vetë polaku transformoi nga 11 metra, e aq mjaftoi për të tre pikët.


KOLN-MAINZ 3-2
Super rikuperim i Këlnit që mbetet në garë për një vend në Evropë, ndërsa Mainz ka gjasa t’u thotë lamtumirë shpresave të tyre ndërkombëtare. Gjithçka u duk e lehtë për miqtë kur kaluan në avantazh në minutën e 14 me Burkardt dhe pastaj dyfishuan me Onisiëo në minutën e 55, por më pas vendësit shkurtuan diferencën në minutën e 60 falë Skhirit dhe provuan gjithçka në sulmin e fundit: rikuperimi u realizua në minutën e 78 me Ljubicic, ndërsa në minutën e 82 erdhi përmbysja e bujshme e Kilian.

FURTH-MONCHENGLADBACH 0-2
Rezultati i katërt radhazi i dobishëm për Gladbach që pushtoi lehtësisht skenën e një Furth gjithnjë e më shumë të fundit dhe tashmë pret vetëm rënien matematikore. Gjithçka është e lehtë për miqtë që e zgjidhën çështjen që në pjesën e parë me golat e Thuramit në të 18′ dhe Pleas në të 24′, duke lënë për pjesën e dytë vetëm administrimin e zakonshëm.

WOLFSBURG-BIELEFELD 4-0
Në vështirësi Bielefeld, i treti nga fundi, ndërsa Wolfsburg rikthehet te fitorja pas tre humbjeve radhazi duke hedhur një hap themelor drejt shpëtimit. Vendasit falënderuan Nmecha, i cili shënoi dy herë në minutën e 11 dhe të 38 të pjesës së parë, ndërsa më pas i dhanë përmasa fitores në fillimin e pjesës së dytë me Arnold dhe Kruse.

Bundesliga Germany
Bayern Munich 1-0 Augsburg
FC Cologne 3-2 Mainz
Greuther Furth 0-2 Borussia Monchengladbach
Wolfsburg 4-0 Arminia Bielefeld


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.