• |
ide | kryesore

Video/ Nuk luante për një klauzolë, Broja i shpëton ‘masakrës’ nga klubi në pronësi: turpërohen Saints, United e Arsenal

-Instant, Sport, Video

Chelsea ngrihet në këmbë i inatosur pas humbjes në Champions League. Në ndeshjen e javës së 32 të Premier League, Blues shkatërruan Southamptonin me një rezultat të pamëshirshëm 6-0: Broja nuk luante për shkak të një klauzole në huazimin e tij që saktësonte se nuk mund të luante kundër skuadrës në pronësi, por pa Saints të zbërthehen keq në fushë. Një surprizë e hidhur edhe për Manchester United, i mundur 1-0 nga Everton me golin e Gordon, ashtu si edhe për Arsenal, i kaluar 2-1 nga Brighton falë golave të Trossard dhe Mwepu, ndërsa Odegaard në të 89′ nuk mjaftoi për rikthimin.


EVERTON-UNITED 1-0
Humbje e keqe për Manchester United në Goodison Park, ku Everton fitoi 1-0, duke shënuar një sukses themelor për të besuar në qëndrimin në kampionatin më të lartë anglez. Rasti i parë i Djajve të Kuq erdhi në minutën e 9, me Pickford që bllokoi dy herë Rashford nga hyrja e zonës. Pritje vendimtare ato të portierit të Toffees, sepse në minutën e 27 skuadra e Lampard kaloi në epërsi: e majta e Gordonit nga jashtë zonës mposhti de Gean falë devijimit të Maguire, i cili e zhvendos plotësisht spanjollin. Para pushimit Rangnick ndryshoi duke futur Pogba në vend të Fred në minutën e 36, ndërsa në pjesën e dytë mundësitë u zhdukën: rasti më i mirë është ai i ish-juventinit nga hyrja e zonës, por konkluzioni i francezit nuk e shqetësoi Pickford, që bllokoi pa probleme. Sforcimi final i Djajve të Kuq rezultoi i padobishëm, edhe sepse Pickford ndaloi goditjen e Ronaldos nga afër: Everton fitoi 1-0 dhe kalon në +4 ndaj vendit të tretë nga fundi, në pritje të Burnley, duke bërë një hap të rëndësishëm drejt mbijetesës. Nga ana tjetër, United mbetet në 51 pikë dhe humbet mundësinë për t’u afruar me Arsenalin dhe Tottenhamin.


SOUTHAMPTON–CHELSEA 0-6
Një Chelsea dërrmues shembi Southamptonin me rezultatin e pastër 6-0 dhe reagoi në mënyrën më të mirë ndaj humbjes në ndeshjen e parë çerekfinale të Champions League. Pa Lukakun, të pa grumbulluar, Blues ia kishin besuar qendrën e sulmit Werner, i cili goditi dy shtylla në 6 minutat e para. Saints nuk ishin praktikisht në fushë dhe e nisën kolapsin që në minutën e 8, kur Marcos Alonso mori pasimin e Mount dhe mposhti Forster. Në gjysmë ore lojë rezultati ishte 4-0 për djemtë e Tuchel, të cilët bënë diferencën me goditjen vdekjeprurëse të Mount nga jashtë zonës (16′), kundërsulmin fitues të Werner (21′) dhe shtyrjen në rrjetë të Havertz pas shtyllës së goditur nga bashkatdhetari i tij ( 31′). Pjesa e dytë shërbeu vetëm për të përmbyllur rezultatin me dy gola të Werner (49′) dhe Mount (54′). Me këtë sukses, Chelsea siguroi vendin e tretë që vlen Champions.

ARSENAL–BRIGHTON 1-2
Arsenali, në mënyrë të papritur, shembet në shtëpi ndaj Brighton duke rrezikuar të komplikojnë garën e tyre drejt Ligës së Kampionëve. Në Emirates Stadium, Topçinjtë u mundën 2-1 në një ndeshje ku u shfaqën të rrezikshëm vetëm në fund. Njerëzit e Potter rigjetën fitoren që mungonte prej dy muajsh, falë golave të Trossard në minutën e 28′ dhe Mëepu në të 66′. Banda e Artetës tentoi me një gol të anuluar për pozicion jashtë loje ndaj Martinellit (me ndihmën e Var) dhe me një goditje tinëzare të ulët nga Pepê në fund, por goli që shkurtoi distancat erdhi vetëm në të 89′, me një goditje nga Dirty Odegaard, që befasoi Sanchez. Është tepër vonë për një rikthim: Arsenali mbetet në kuotën 54 pikë, pa përfituar nga hapi i gabuar i United në një garë për në vendin e katërt që është jashtëzakonisht e ashpër dhe plot kthesa.

WATFORD–LEEDS 0-3
Leeds mori një sukses të rëndësishëm për shpëtimin, duke mposhtur Watford 3-0. Miqtë zhbllokuan ndeshjen në minutën e 21 me goditjen e Raphinhas nga hyrja e zonës së rreptësisë dhe dyfishuan në minutën e 73 me Rodrigon, i vetëm përballë portierit kundërshtar. I Harrison, në minutën e 85, goli që vlen 3-0 përfundimtar, e që i çon djemtë e Marsch në 33 pikë, nëntë pikë mbi vendin e tretë nga fundi. Watford merr kështu një humbje të rëndë dhe sheh shpëtimin t’i largohet me gjashtë pikë.

Premier League England
Everton 1-0 Manchester United
Arsenal 1-2 Brighton & Hove Albion
Southampton 0-6 Chelsea
Watford 0-3 Leeds United


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *