• |
ide | kryesore

“Scholz nuk mbështeti ‘Ballkanin e Hapur’?”/ Rama: Nuk do përtonte ta thoshte as midis nesh, as në publik

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Gjatë një bashkëbisedimi me gazetarët në Berlin kryeministri Edi Rama se takimi me kancelarin Scholz ishte shumë pozitiv lidhur me rolin e Shqipërisë në arenën ndërkombëtare dhe aspiratat tona për në Bashkimin Europian. Po ashtu, kryeministri tha se nuk e sheh si mosmbështetje nga ana e kancelarit gjerman Scholz mungesën e një deklarate për nismën “Ballkani i Hapur”. Rama tha nga Berlini se nëse do të ishte kundër nuk do përtonte ta thoshte publikisht.


“Po të mos ishte jo mbështetës nuk do të përtonte ta thoshte. Kurrsesi nuk do të thosha që është mosmbështetës. Për sa i përket mbështetjes së hapur, kjo është një zgjedhje e komunikimit plotësisht e respektueshme. Ballkani i hapur ka lindur edhe kur shpjegohet, shpjegohet ekzaktësisht siç është për shkak se Procesi i Berlinit filloi të humbiste impaktin. Ajo çka u parë në procesin e Berlinit, nuk u implementuar kurrë nga vendet e Ballkanit Perëndimor. Ata që janë kundër në Tiranë, nuk janë problem, nuk më intereson ca mendojnë ata, por çfarë mendon shumica.”, tha Rama.15 Comments

 1. S’ka gje! Po e mbeshteti Udheheqja, miqesia me titistet do te lulezoje dhe nuk piesim fare per nazistet dhe fashistet!

  1. Po o patronazhist i CendriFuges!
   Po pse vetem me 1 tek koment do mjaftohesh ti?
   Nuk ke frike ae ra shqyen bythen Erjonka ne darke?

 2. Ballkani hapur eshte nisma qe le pas prapambetjet e se shkuares dhe hedh syte nga e ardhmja ne integrimin europian

  1. Hahahahahha natasha lika
   Po tefta cami dhe rita marko kur do te komentojne o Cendrifugs bythshpum???😁😁😁😁😁😁

  2. E moj Natasha e koperativës po sikur të kishte ndodh në familjen tënde të vriteshin nga çetnikët sëtb ndryshe do llomotitje të komentoje ju të rilindjes jeni një pjell e mbrapsht që skeni as moral dhe. dinjitet

 3. Persa koh Ballkani i Hapur esht ne dobi te e ekonomise se vendit nuk e kuptoj pse duhet te permendet gjata gjith kohes vend e pavend apa thuaj hajde meremi me kte se kjo na ngeli

 4. Fale jush kryeminister Edi po mbahen marredhenie shume te mira me shtetet e tjera…te bashkuar dhe drejt integrimit ne BE🙏💪🏻

 5. Gjermania po na mbeshtet cdo dite e ma shum ju hala merrni me lajme kot apo doni kohen e berishes qe u tallte berluskoni me te

 6. Kancelari u shpreh hapur se do jet ne vazhdimesi mbeshtetesi i shqiperise sic ka qene dhe kancelarja merkel , tha hapur progresin qe ka ber shqiperia ne rrugetimin e saj drejt BE dhe po te ishte kundra ballkanit te hapur do e thoshte , perderisa nuk shprehu mendimin e tij mbi kete qeshtje eshte dicka qe vendoset nga shtetet e ballkanit perendimor dhe e rendesishme eshte qe ne te arrijme marevehsjen pik se pari

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.