• |
ide | kryesore

VIDEO/ Nju Jorku në alarm, 16 të plagosur me armë në metronë e Bruklinit

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Një incident me armë zjarri përfshiu metronë e Bruklinit në Nju Jork sot në mëngjes në një orë piku të lëvizjes së udhëtarëve. Autori i dyshuar i sulmit qëlloi të paktën 16 persona.


5 nga të goditurit me armë ishin në gjendje të rëndë, por nën kontroll mjekësor, ndërsa disa nga të plagosurit u lënduan nga copëza të shkaktuara nga plumbat dhe objekte të tjera. Shumë pasagjerë u rrëzuan në tokë nga paniku i njerëzve që përpiqeshin të largoheshin. Policia njoftoi se ishte vënë në kërkim të një kamioni me targa të shtetit Arizona.

Përpara se të qëllonte personi i armatosur hodhi tym në metro. Policia vazhdon të jetë në kërkim të tij. Autoritetet thanë se asnjë person nuk ndodhej në rrezik për jetën dhe se sulmi nuk po hetohet si terrorizëm, por pa e përjashtuar si mundësi. Zyrtarët thanë gjithashtu se të paktën 16 persona janë plagosur në një mënyrë a një tjetër gjatë sulmit në stacionin e metrosë në lagjen Sunset Park.
Sipas burimeve të shumta të organeve të zbatimit të ligjit në dijeni të hetimeve, informacionet paraprake tregojnë se personi i armatosur që u largua nga vendngjarja, ishte i veshur me një jelek nga ato që përdorin punonjësit e ndërtimit dhe kishte vendosur një maskë anti-gaz.


Fillimisht autoritetet po hetonin rreth njoftimeve për shpërthime në vendngjarje, por policia tha rreth mesditës se nuk ishte në dijeni të ndonjë pajisjeje shpërthyese. Zëdhënësi i kryebashkiakut, Fabien Levy, tha se në vendngjarje u gjetën pajisje të shumta tymuese.
Për ngjarjen u informuan Presidenti Joe Biden, Nënpresidentja Kamala Harris dhe Prokurori i Përgjithshëm Merrick Garland.

Kryebashkiaku i Nju Jorkut, Eric Adams, i cili gjendet në karantinë pas një testi pozitiv për COVID-19 të dielën, tha në një deklaratë të filmuar se qyteti “nuk do të lejojë që njujorkezët të terrorizohen, qoftë edhe nga një individ i vetëm”.
Incidenti ndodhi në një linjë metroje që përshkon Bruklinin jugor në një lagje ku gjenden kryesisht komunitete hispanike dhe aziatike dhe nga ku duhen vetëm rreth 15 minuta udhëtim me tren për në Manhatan. Shkollat lokale, përfshirë shkollën e mesme Sunset Park përballë stacionit, u mbyllën. Qyteti i Nju Jorkut është përballur me një seri sulmesh me armë dhe incidente gjatë muajve të fundit, përfshirë edhe në sistemin e metrosë së qytetit.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.