• |
ide | kryesore

FOTO/ Imazhet e panjohura të Marilyn Monroe

-Instant, Arkiva, Dossier

Këto foto mahnitëse të ikonës së Hollivudit, Marilyn Monroe u bënë nga fotografi John Florea gjatë viteve 1950. Emri i Marilyn Monroe përcjell mesazhe të ndryshme për njerëz të ndryshëm. Për disa është standardi absolut i sensualitetit femëror, bukurisë dhe sofistikimit. Për të tjerë është pasiguri, mjerim, tragjedi.


Florea fotografoi Marilyn Monroe për herë të parë në vitin 1951. Ajo ishte shfaqur tashmë në 2 filma të mirënjohur para ditëlindjes së saj të 24-t, “The Asphalt Jungle” dhe “All About Eve”. Më pas Florea bëri një sërë udhëtimesh me aktoren duke e pasuruar koleksionin.
Aktorja vdiq më 5 gusht 1962 pas një overdoze ilaçesh në moshën 36-vjeçare. ©LAPSI.al


marilyn monroe photos john florea marilyn monroe photos john florea marilyn monroe photos john florea marilyn monroe photos john florea marilyn monroe photos john florea marilyn monroe photos john florea marilyn monroe photos john florea marilyn monroe photos john florea marilyn monroe photos john florea marilyn monroe photos john florea marilyn monroe photos john florea marilyn monroe photos john florea marilyn monroe photos john florea marilyn monroe photos john florea marilyn monroe photos john florea marilyn monroe photos john florea marilyn monroe photos john florea marilyn monroe photos john florea marilyn monroe photos john florea

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.