• |
ide | kryesore

Rritja e çmimit të energjisë/Balluku: Paguan më shumë ai që harxhon më tepër

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Në një dalje për mediet, ministrja e Infrastrukturës dhe Energjetikës, Belinda Balluku ka bërë të ditur vendimet e fundit të marra nga Këshilli i Ministrave. Balluku ka paralajmëruar një vendim të qeverisë, të përmendur edhe më herët, i cili do ta bëjë më të shtrenjtë energjinë për të gjitha ato familje që harxhojnë më shumë se 700 kw/h në muaj.


Kryeministri nuk e ka thënë të pasur dhe të varfër, nuk mund t’i ndajmë kështu. Nuk kemi ndonjë synim që t’i klasifikojmë kështu. Kryeministri i referohet personave që konsumojnë më shumë energji. Ne po bëjmë një studim se sa kilovat orë i duhet familjeve normale për të konsumuar. Për të pasur elektroshtëpiake, ngrohje mesatare dhe për të pasur një familje mesatare. Përsa i përket familjarëve, duke pasur një analizë të mirëfilltë, cila konsiderohet një sasi që mund të sigurojë energjinë. Sot po bëjmë diferencimin e një fashë. Rreth 700 kilovat orë është fasha. Nuk është marrë një vendim. Rreth 700 kilovat orë është mesatarisht sasia e energjisë që konsumon një familje. Ata që harxhojnë më shumë, do paguajnë më shumë. Ne na është dashur t’i futemi kësaj analize për të klasifikuar energjinë e nevojshme. Kush do harxhojë më shumë, do e paguajë”,- ka thënë ministrja.
44 Comments

 1. Bukur ashtu duhet ata qe perdorin ndricim per oborrin dhe fasadat dhe jo per gjera te nevojshme e perballojne lluksin

   1. Pse mi Zgjebsja e ripjerdhjes ti vazhdon te besh udhtime lluksi dhe mobilim zyradh ne kete situate??? Na ke ngushtuar edhe stomakun me leket e shtetit dhe te ka dale turini si tave. Ytttt rrace e keqe bllokmenesh.

 2. Ky vendim eshte i duhuri.Familjet qe harxhojne me pak nuk i kane mundesite te paguajne njelloj me familjet qe mund t harxhojne me shume dhe kane mundesi te paguajne dhe me shtrenjte.

    1. Xheona perse nese une harxhoj 800 kwh dhe ti 500, paguajme njesoj neve? paguaj une me shume ne vlere monetare ndaj mos degjo shume propagande

 3. Eshte gjeja me e mire qe mund te behet per te dal nga kjo situate dhe per te mbeshtet ata qe jane me teper ne nevoje ne keto dite te veshtira

 4. Lexojini keto kurvat patronazhiste me larte . Pa dinitet dhe pa cipe , njerez qe kerrusen edhe kur poshterohen .
  ptuuuuuuuuuuuuuuu kurva ,ju qifsha partine dhe librin e shtepise o gjakkurvash

 5. I LEXOVA KETO SHKRIMET QE ME DUKET DORE E NJEJTE DHE ME VJEN PER TE VJELLE.
  SI MUND TE JENI KAQ TE PAFYTYRE . EDHE PSE PAGUHENI DHE MERRNI NJE RROGE ,
  PRAP NUK MUND TA ULNI VETEN DERI NE KETE DEREXHE . JU QOFSHI .
  NE KETE MENYRE JU BENI PESIMIST EDHE ME OPTIMISTIN .
  KY VEND DO VUAJ , DO TE DUHEN BREZA TE TERE QE TE NDRYSHOJME .

 6. Vendim shume i drejte se eshte me se normale qe ai qe harxhon me shume te paguaje me shume dhe te mos e shperdorojne kot energjine

 7. ti qe po thua se jane te njejtat shkrime qenke skizofren.Ketu komentojne te gjithe ata qe e kuptojne situaten e tanishme.
  dhe m vjen keq qe nuk arrin te kuptosh qe qeveria e tanishme po ben cmos per te miren tate dhe per te miren e gjthe vendit
  por kujt ti thuash ,ti kelysh i saliut qe ju mban saliu si zar nga mbrapa bythes

  1. Ik lali pij ilacet se qeke per psikiatri ne fakt😂😂😂😂.
   Edhe Zaho te komento per baben e vet sdo ishte kaq llapist sa ty o vemje adminstrate!

 8. Rroga e te gjithe ju kurvave qe paguheni per te shkruajtur ne mbrojtje te sektit mavi , eshte e barabarte vetem me kutine e nje kremi qe kjo kurva eskort perdor çdo mengjes . Ju lepini dhe kjo zbukurohet , ju shisni bythen dhe kjo ju fut gishtin . Ptuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu ………..fis putanash

 9. Po palloshi qeri dje tha se keto fasha jane nje gomarllik .Pse tani vepron me fasha?
  Pallosh premtove ate qe nuk kishe nderment ta beje dhe bere ate qe ja leverdisi xhepave te tu .
  me kurve se ty , ky vend nuk ka pas e nuk do kete per nja 10000 vjet .
  mashtrues ordiner , hajdut xhepash , ligesi e gjalle . te qifsha ropt o pallosh , te znete haka e ketij populli.

  1. Ne kete krize duhet te kursehemi pak ne te gjitha anet dhe ne energji pasi po vjen edhe vera dhe nuk mund te prodhojme aq sa duhet prandaj behet mire qe ne te kursejme pak 👏

 10. Vendimi i qeverise esht shume i drejte personat qe harxhojne shume kane mundesi ta paguajne me cmim dhe me te larte.

  1. E moj flutura, kur te te shoh te dyqani im, meqe mund te me dukesh me e pasur, do them qe do te ta shes kete mall me dyfish cmimin. Ai qe harxhon me shume, sigurisht qe ne vlere paguan me shume, por cmimi ska pse te jete ndryshe o tyryfycke

 11. O patronazhista moterqira, kini apo nuk kini dinjitet o moterqira???

  Sa sufllaqe merrni per keto komente qesharake aman???

  Shkoni tek Tema se edhe atje komentet e njerezve kane dal jashte kontrollit te Mero Gelbazes.

  E tha mire dikush me lart.

  Gjithe rrogat tuaja se bashku nuk bejne as sa nje krem I lesaj kurves injorante ketu.

 12. Ca populizmi dhe propagande! o njerez ai qe harxhon me shume, me shume paguan dihet ajo pune. Pra, nese une harxhoj 1000 kwh paguaj me shume se ai qe harxhon 600. Por, ketu eshte rritje cmimi, dicka antikushtetuese, sepse te gjithe jemi te barabarte para ligjit. Eshte njesoj sikur te shkoni ne dyqan dhe meqe shitesit i dukeni me veshje me te mira, te thoje keto mollet per ty jane me 10 mije leke kilja, se je me i pasur. Energjia eshte mall dhe ka nje cmim. Ath, do ta paguajme njesoj. Nese une harxhoj me shume, sigurisht qe ne vlere do te paguaj me shume, por ne cmim skam arsye. Kjo pune mund te ishte deri diku dicka e perkohshme, por nese kjo vendoset, aty mbeti. Pastaj, ne 2013 kush e mban se sa e kritikonte dhe ironizonte Rama Berishen per kete pune, sepse kishte nje fsaho per 300 kwh. Nejse, propagande e bukur..

 13. Jam e re djal, jam e bukur
  lozonjare porsi flutur
  me shikim të djeg si prush
  ndaj më thrrasin xinxilush

  Xinxilushe hajde, hajde
  mos ëm bon moj lojna e kajde
  xinxilushe eja, eja
  se më dogje si rrufeja

  Emrin tim sma din askush
  veq më thërrasin xinxilush
  po më deshe me t’vërtet
  emrin tim djal gjaje vet

  Xinxilushe hajde, hajde
  mos ëm bon moj lojna e kajde
  xinxilushe eja, eja
  se më dogje si rrufeja

 14. Energjia duhet te shpenzohet per nevojat qe i kemi te rendesishme ndersa keto qe harxhojne se pertojne me i fik dritat naten le te paguajne me shume

 15. po normalisht nje lloj balance duhet te kete, se ok shteti mbulon koston, po ata qe harxhojne me shume i kushtojne me shume shtetit dhe si pasoje behen barre me e madhe

  1. Kush behet barre me e madhe moj tyryfyle?
   Ka barre me te madhe se ky pusht shtet qe te vjedh hashiqare,apo nuk kuptoni,jeni te manget nga trute.
   Ç’kusur kemi ne tjeret te paguajme per ju dhe te durojme gomarlliqet pa fund.
   Besoj kemi siguru ndonji bonus per jeten e ardhshme,kurse ju hijena te ndyra,qe keni shit shpirtin,ferrin keni per hise.

  1. Mund te me thuash si e perdor energjine ti per gjera lluksi??🤔
   Nese nenkuoyon qe Lali Eri qe i le dritat e shtyllave neper rruge ndezur gjate dites, athere jam dakord me ty qe quhet “gje lluksi”:). Po te ndezesh driten te shpia te shohesh Tv, te jete ne pune frigo, dushi etj se besoj se eshte lluks 🤪.
   A mjer ne per ju qe merni rrogem per te ma bere propagande Ramazani ketu ne kete portal. E me e bukura eshte se nje pjese e taksave tona shkon per te ju paguar ju kurvave patronazhiste per te na care karin gratis!

   1. Ate pyet? Ajo mendon si mendon partia dhe flet me gojen e partise . Lere rehat patronazhisten ajo nje rroge 200.000 lekshe do dhe nje tas kos .

 16. Jemi ne kohe krize dhe harxhimi i kot i energjise eshte i pa nevojshem, me rregull qe ai qe shpenzon shume duhet te paguaj dhe me shume ne kete kohe krize.

 17. Harxhimi i energjise eshte nje faktor i rendsishmen i cili duhet mare parasysh se si duhet te menaxhohet.Nuk eshte e drejte qe familjet te cilat kane me pak te ardhura te paguajne me shume dhe me duket zgjedhje e duhur qe te pagujane me pak se sa familjet te cilat kane nje ekonomi te mire.Ketu nuk ka asnje lloj klaisifikimi apo diferencimi ,thjeshte eshte menyra me e drejte per te gjithe.

 18. Keta patronazhistet sikur i ka pjelle e njejta kurve ne mos qofte nje dore .
  Kurva pa dinitet , flisni hani e dhisni me gojen e patrise . Ropt ku ti kini

 19. “Pavarësisht se nuk jam i dënuar për asnjë krim në shkallë të parë apo të fundit, besoj se – për shkak të vendimit të autoriteteve amerikane për të më futur në listën e personave të sanksionuar – është detyrimi im të jap dorëheqje nga pozicionet”, tha Sarajliç.

 20. Pra me pak fjale sulltani i madherishem i bie te “paguaje” me shume?! Bolshevizma tipike te stanit te Ripjerdhjes!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *