• |
ide | kryesore

Finlanda dhe Suedia në NATO, Medvedev: Rusia do të forcojë mbrojtjen

-Instant, Arkiva, Lajme, Planet, Të fundit

Rusia do të duhet të forcojë mbrojtjen e saj nëse Suedia dhe Finlanda do t’i bashkohen NATO-s. Kështu ka deklaruar zëvendëskryetari i Këshillit të Sigurimit të Rusisë Dmitry Medvedev.


Ai shton se nëse të dy vendet hyjnë në aleancën ushtarake, atëherë nuk mund të flitet më për një Baltik “pa bërthama”, pasi siç thotë ai “ekuilibri duhet të rivendoset”.


“Deri më sot, Rusia nuk ka marrë masa të tilla dhe nuk do të merrte”, thotë Medvedev.

Si Finlanda ashtu edhe Suedia kanë shprehur dëshirën e tyre për t’u bashkuar me NATO-n dhe zyrtarët amerikanë kanë thënë se të dy vendet mund të bëhen pjesë e aleancës që në verë.


4 Comments

  1. Keta po e ngacmojne ariun me shume sec duhet dhe ka mundsi qe do i kthehet ne bumerang. Nje lufte me Rusine do ishte shkaterruese per Evropen.

    1. Pa merak plako!

      Ariu rus e ka me periudha. I del gjumi, ben ca shkaterrime perreth strofulles, pastaj fle gjume prap. I pate tankset ruse, si kokoshka. 😀

    2. ça ariu more karuc skishin bythe deri ne kiev jo me naton , qe simagjinohet prandoj pi çaj qe te vish ne vete o noli koke e madhe

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *