• |
ide | kryesore

Katastrofa humanitare në Ukrainë/ OKB: Rreth 5 milionë persona janë larguar që nga fillimi i lutës

-Instant, Arkiva, Planet, Të fundit

Rreth pesë milionë ukrainas janë larguar nga vendi që nga fillimi i pushtimit rus dhe mbi 2.75 milionë janë zhvendosur në Poloni, sipas një deklaratë të Organizatës së Kombeve të Bashkuara, shkruan la repubblica.


Sipas raporteve, 7.1 milionë të tjerë kanë braktisur shtëpitë e tyre, por janë ende në Ukrainë.Gjithashtu, sipas raporteve të rojeve kufitare, prej 24 shkurtit mbi 2.75 milionë refugjatë kanë kaluar kufirin. Megjithatë, gjatë javëve të fundit ky fluks është ngadalësuar dhe numri i njerëzve që po rikthehen në Ukrainë është rritur.

Të enjten, 26,800 njerëz hynë në Poloni, 8 për qind më shumë se të mërkurën, por një nivel shumë më i ulët se rekordi prej 142,300 më 6 mars.2 Comments

 1. TE MOS E KRUANI BYTHEN
  TE UDHEHIQESHIN NGA ELITA INTELEKTUALE E SERIOZE JO
  NGA OLIGARK DHE KOMEDIANE DHE BOKSIERE

 2. Nuk i ha palla zhelenskit se iken 5 milione dhe se ukraina u shkaterrua. Rëndësi kanë kontratat e me kompanitë amerikane te gazit dhe naftes ne perendim te ukraines . Pasi kontratat ne lindje dhe jug te ukraines nuk do realizohen dot.

  5 milionë më pak në ukrainë 5 milionë më shumë bë europë oër tu ushqyer veshur mbathur strehuar shkolluar punësuar etj.

  Koston e 5 milionëve ukrainas e ka europa! Përveçse kostove te rritura të të gjithe artikujve të tjerë dhe inflacionit të euros.

  Zhelenski si shkak të armatosjes së ukrainës kishte marrjen e territoreve dhe hyrjen në nato?? Apo vënien e flakës së luftës ne zemër të europës??

  këta pupacët e amerikës janë plehra fare, gjoja në emër te ligjit dhe demokracisë shkaterrojnë vendet e tyre dhe lekët i ndajne me amerikanët apo me sorros etj lobe në amerike.
  sa i ha kari ramës për 600 mijë shqiptar të larguar vallë??

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *