• |
ide | kryesore

Politikani danez djeg kuranin në Suedi, shpërthejnë trazirat

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

3 policë u dërguan në spital me lëndime të shumta pas përleshjeve me protestuesit që dolën në rrugë të irrituar pas veprimit që bëri politikani danez i ekstremit të djathtë Rasmus Paludan duke djegur një kopje të Kuranit në qytetin Linköping të Suedisë të enjten.


Protestuesit e maskuar sulmuan policinë në 2 qytete të vendit pasi politikani radikal kishte thirrur një kundërprotestë. Disa makina policie u dogjën nga protestuesit. Partia “Tight Course” e Paludan u themelua në vitin 2017 dhe kërkon të ndalojë Islamin dhe do të dëbojë të gjithë myslimanët nga vendi.


Në vitin 2020, Paludan u dënua me 3 muaj burg për shpifje dhe deklarata raciste kundër myslimanëve gjatë një demonstrate. Në të njëjtin vit atij iu refuzua hyrja në Suedi për dy vjet. Kjo ndodhi pasi pati trazira të dhunshme në Malmö në lidhje me një festë ku ai do të digjte një kopje të Kuranit, të mbështjellë me proshutë, siç ka bërë disa herë në Danimarkë. ©LAPSI.al

 

16 Comments

 1. Po ai perse paska vajtur 7 pre lard Copenhagenit per ta djegur apo eshte politikan suedez dhe ju thoni danez

 2. Nuk e kuptoj se cfare kane vuajtur nga myslimanet suedezet, danezet e gjithe vendet nordike, pervecse jane te indoktrinuar e ksenofobe.

  Gjestet e tyre per portretin e Muhametit, disa kohe me pare, apo djegia e kuranit, sa jane individuel, aq edhe skizofrenike e fiksime, ndaj duhen trajtuar si te tilla.

  Ne vendet balltike e nordike nder shekuj kane emigruar nga Rusia shume hebrenj qe tashme quhen vendas prej brezash, por as kjo e dhene nuk mund te spjegoje nje armiqesi patologjike, e cila duket si atavizem i shekujve te shkuar.

  1. Po te jetosh atje do te kuptosh se ca i kane bere.
   Ky tipi (dhe shume te tjere si puna ktit) eshte thjesht nje trap injorant qe identifikon emigrantat nga Afrika Veriore , Lindja e Mesme, Bangladeshi dhe Pakistani, me fene Muslimane.
   keto problemin nuk e kane me fene, por e kane me emigrantet, te cilet per hir te se vertetes po e shkaterrojne teresisht shoqerine Europiane. Por ketu nuk eshte faji i tyre, por i qeverive, te cilat per interesa te 5 Oligarkeve jane te gatshem te shkaterrojne kombe te tera.

 3. Ky avokat danez ka edhe shtetesi suedeze dhe ne Belgjike njihet si militant i se djathte ekstreme, zyrtar isht i cilesuar si “predikues i urrejtjes”.

 4. Po mire ka bere po nuk i pelqeu mutlimaneve te ikin me anadoll se na rrujten karin. Shkojne ne europe dhe mbajne ferexhe duke ngritur bythen lart.
  Kto debilat duhet te kuptoj e se europa eshte katolike dhe nuk i do dhe duron dot mutlimanet. Gjithkush ne vendin e vet.

  1. Ata e ngrënë përpjetë po e kanë të mbuluar ju e zbuloni si p e dhise.
   Legalizoni e kanabisit dhe shkoni në të semes.

  2. I shkreti ti qe e shikon Europen vetem nga televizori…
   Ti thua qe Europa eshte Katolike, per cilen Europe e ke fjalen, per Hungarin, Polonin???
   Aktualisht 40% e Francezve jane zezak, sipas progresionit pas 100 viteve zezaket do behen shumice atje.
   Ne Gjermani, 40% e shtetasve jane me te pakten nje prind te huaj, shto ketu dhe emigrantat pa nenshtetesi, na del mbi 60% e Gjermanise jo Gjermane.
   E njejta situate eshte dhe ne Belgjike, Holande, Angli e kudo…

   1. Po pra, grupi old money është sigurisht katolike por shoqëritë janë bërë shumë mikse në të gjithë Europën perëndimore. Llogarit edhe plakjen e shpejtë të popullsisë vendase dhe rritjen e shpejtë të lindjeve nga familjet emigrante… politikat do të ndryshojnë tërësisht në 100 vitet e ardhshme, ishalla në ndihmë të zhdukjes së plotë të racizmit.

  3. Te keshilloj te kurohesh se ke probleme me mllefin dhe ndjenjen e inferioritetit . Megjithate une po ju keshilloj me fjalet e fundit te Profetir Azret Isait (sipas meje) apo Jezu Krishtit (sipas teje) ku thote : Fali Zot se nuk e dine se ç’bejne . Ndersa per ty do te te thoja : Fale Zot se nuk e kupton se ç’thote .
   Si mysliman , si Shqiptar dhe si vellai im , te uroj te jesh mire dhe te falesh sa me shume dashuri dhe jo urrejtje . Gjithashtu te uroj ty dhe te gjithe katoliket Shqiptar : Gezuar Pashket .

 5. Qekur eshte shpikur feja, ka sjelle vetem percarje! Jane krijuar 700 besime fetare, si pune partish. Per mua feja eshte nje kulture/tradite, qe me/pa dashje i imponohet nje kulture/tradite tjeter. Keshtu eshte bere historikisht, dhe keshtu do vazhdoje, duam/s’duam ta pranojme.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.