• |
ide | kryesore

Misteri/ Shfaqet në TV kapiteni i anijes ruse që u fundos

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Misteri ka rrethuar luftanijen ruse “Moskva” të mbytur pak ditë më oarë në Odesa pasi Kremlini ka publikuar një video që shfaq të mbijetuarit përfshirë edhe kapitenin, Anton Kuprin i cili u raportua i vdekur pas goditjes.


2 ditë pas sulmit, Rusia deklaroi se kreu i marinës ruse kishte takuar ekuipazhin e anijes në Sevastopol, por qindra marinarë janë ende të zhdukur. Anija u mbyt të enjten pas një zjarri dhe një shpërthimi dhe sipas Ukrainës humbi jetën i gjithë ekuipazhi i saj prej 510 marinarësh që ishte në bord.


Megjithatë fati i ekuipazhit mbetet mister edhe pse Kievi pretendon se të gjithë humbën jetën pasi Rusia tha se ekuipazhi u evakuua dhe u dërgua në portin e Sevastopolit. Ka edhe raporte se një anije turke shpëtoi më shumë se 50 marinarë.

Tashmë Ministria e Mbrojtjes e Rusisë publikoi një video 26 sekondash që tregon shefin e marinës, admiralin Nikolay Yevmenov, 60 vjeç, duke iu drejtuar oficerëve të marinës dhe marinarëve. Megjithatë nuk dihet se kur është zhvilluar takimi dhe kush ishte në të.

Një nga oficerët e pranishëm i ngjante kapitenit të rangut të parë Anton Kuprin, komandant i anijes “Moskva” për të cilin ukrainasit thanë se humbi jetën. Megjithatë në pamjet e nxjerra nga rusët ishin të dukshëm rreth 150 burra, ndërsa ekuipazhi i anijes luftarake të goditur ishte 510.

The clip also appears to show Captain Anton Kuprin

Burrat u rreshtuan në një mënyrë që të jepnin përshtypjen e një numri të madh të pranishëm gjatë parakalimit. Admirali rus u shfaq në TV duke thënë: “Ekuipazhi i kryqëzorit Moskva është në bazën kryesore, qytetin hero të Sevastopolit. Oficerët, ndërmjetësit, personeli me kontratë do të vazhdojnë shërbimin në Marinë”. TV shtetëror rus nuk ka shfaqur asnjë pamje të ekuipazhit që kthehet në shtëpi. ©LAPSI.al

The head of the Russian navy, Admiral Nikolai Yevmenov, meets with crew members from the sunken missile cruiser Moskva in Sevastopol | U.S. & World | denvergazette.com The head of the Russian navy, Admiral Nikolai Yevmenov, meets with crew members from the sunken missile cruiser Moskva in Sevastopol | U.S. & World | denvergazette.com The vessel was hit on Thursday

 


21 Comments

 1. PO CA MISTER O TRAPER

  ATA U PANE TE GJITHE NE RRESHT

  VAZHDONI HANI PLEHRAT E MAINSTREAM PROPAGANDA

  Ten Commandments of War Propaganda

  We do not want war.
  The opposite party alone is guilty of war.
  The enemy is the face of the devil.
  We defend a noble cause, not our own interest.
  The enemy systematically commits cruelties; our mishaps are involuntary.
  The enemy uses forbidden weapons.
  We suffer small losses, those of the enemy are enormous.
  Artists and intellectuals back our cause.
  Our cause is sacred.
  All who doubt our propaganda, are traitors.

   1. Russia Confirms Sinking Of Its Black Sea Flagship Moskva
    Tyler Durden’s Photo
    BY TYLER DURDEN
    THURSDAY, APR 14, 2022 – 10:07 PM
    Update(1607ET): In an afternoon briefing the Pentagon had said Russia’s Moskva warship was still battling a fire, and likely being towed to port after an emergency evacuation of the over 500 crewmembers.

  1. O idioter dhe injorant, beni eksperat e leshit.
   A keni shkel ndonjehere kembe ne ndonje anije?
   A e dini ju qe zjarri ne nje anije eshte vdekjeprures??
   Merni studioni rastet e ngjashme, dhe rezulton qe nese ka zjarr dhe nje anije mbytet eshte e pa mundut te shpetojne te gjithe, mos te folim pastaj qe asaj i kane shperthyer municionet qe kishte ne bord. Duhet te jesh vertete budall qe te beshosh qe nuk ka vdek asnje person.
   Ne rastin me te mire kane shpetuar me shume se gjysma e ekujpazhit…
   Sa per saktesim Anija nuk ka pas 400 persona, por mbi 500. Dyshohet qe 400 te jete numri i te mbyturve, pjesa tjete te kene shpetuar.
   Mesa kam di une nje anije Luftarake ka disa (2-3) ekujpazhe dhe Kapitena. Kryeshisht kane 2.
   Nese Europa dhe Amerika mbeshtesin vertete Ukrahinen, (deri tani nuk e kane bere, Amerika eshte treguar shume e rezervuar, ndersa Franca me Gjermanine jane aleate me Ruset) e gjithe Ushtria Ruse ka me lene kockat ne Ukrahine.

 2. Dhjetë Urdhërimet e Propagandës së Luftës

  Ne nuk duam luftë.
  Vetëm pala e kundërt është fajtore për luftë.
  Armiku është fytyra e djallit.
  Ne mbrojmë një kauzë fisnike, jo interesin tonë.
  Armiku në mënyrë sistematike kryen mizori; fatkeqësitë tona janë të pavullnetshme.
  Armiku përdor armë të ndaluara.
  Ne pësojmë humbje të vogla, ato të armikut janë të mëdha.
  Artistët dhe intelektualët mbështesin kauzën tonë.
  Kauza jonë është e shenjtë.
  Të gjithë ata që dyshojnë në propagandën tonë, janë tradhtarë.

   1. Russia Confirms Sinking Of Its Black Sea Flagship Moskva
    Tyler Durden’s Photo
    BY TYLER DURDEN
    THURSDAY, APR 14, 2022 – 10:07 PM
    Update(1607ET): In an afternoon briefing the Pentagon had said Russia’s Moskva warship was still battling a fire, and likely being towed to port after an emergency evacuation of the over 500 crewmembers.

 3. O andi kjo histori eshte si ato intrigat qe bene shoku i nje merhumi qe ti e njeh mire, dmth edhe merhumin edhe shokun e merhumit te dy me qelbesirat e shqiperise. Sa per info ekuipazhi ka qene prej 522 anetaresh, 4 te vdekur, 32 te plagosur, te tjeret per inat te gjyshit shpetuan!!!!!!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *