• |
ide | kryesore

‘Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore’ paraqitet bukur, por pa strukturë

-Instant, F1, Stil

Pavarësisht nëntitullit tërheqës “Bishat fantastike: Sekretet e Dumbledorit”, vazhdimi i dytë i J.K. Rowling’s Wizarding World pasqyron të parën, që do të thotë se ndihet si një prolog i zgjatur për një film më të mirë që ende nuk është materializuar. Në pamje, Rowling duhet ta kishte përcjellë prequel-in e saj të Harry Potter në një seri të kufizuar, ku ritmi i qetë është më shumë normë.


Në teori, një film i “Dumbledorit të ri” do të trajtonte disa nga mangësitë e “Bishat Fantastike (Fantastic Beats)”, duke ofruar një spirancë më dinamike sesa Newt Scamander i turpshëm dhe ndalues i shkatërrimit të botës (Eddie Redmayne). Për më tepër, Rowling ka shtuar më shumë ndihmë në listën A këtë herë, duke u bashkuar jo vetëm me regjisorin David Yates, por me bashkë-shkrimtarin Steve Kloves, një tjetër veteran i ekskluzivitetit të Harry Potter.


Prapëseprapë, historia në thelb e prangos Dumbledorin (Jude Law), ose së paku e lidh shkopin e tij pas shpine për një pjesë të madhe të filmit, për shkak të lidhjes së tij romantike me të ligun Gellert Grindelwald, i cili, në mënyrë klasike autoritare synon të marrë përsipër botën magjike dhe të bëjë luftë kundër Muggles.

Për shkak se Dumbledore nuk mund të përballet drejtpërdrejt me Grindelwald dhe miqtë e tij, ai duhet të rekrutojë jo vetëm Newt, por një grup eklektik magjistarësh dhe shtrigash, si dhe shokun e Newt’s Muggle Jacob (Dan Fogler). Por përveç rolit të përmirësuar të Jessica Williams si Eulalie (Lally) Hicks , ata janë një grup mjaft i papërshkrueshëm.

Kryesisht, “Bishat Fantastike” më të fundit shpaloset pa një ndjenjë të madhe urgjence, duke e dërguar bandën në një sërë aventurash dhe devijimesh që ndërtojnë drejt një përballjeje të parashikuar për të penguar planet e Grindelwald.

Pasi ka luajtur si personazh i keq në filmat e James Bond, Marvel dhe tani me Harry Potter, Mikkelsen avancon kredencialet e tij të djaloshit të keq në Hall of Fame dhe kur ai përqesh, “Me ose pa ty, unë do t’ua djeg botën”, ai prezanton një ndjenjë të kërcënimit që tejkalon gjithçka tjetër në film.

Megjithatë, edhe me atë kontribut dhe dizajnin dhe efektet karakteristike mbresëlënëse, “Fantastic Beasts” rrallëherë i jep jetë. Në pamje të parë, gabimi i vërtetë mund të ketë ardhur kur Warner Bros i lejoi Rowling të përvijojë një format me pesë filma, në krahasim me një trilogji më konvencionale, megjithëse Variety ka raportuar të katërtin dhe sezoni i pestë mund të varet nga sa mirë performon “Secrets of Dumbledore” në arkë qëndrore.

Sido që të jetë verdikti tregtar, ai krijues jep një tjetër çantë të përzier që zbut entuziazmin për më shumë, duke penguar premtimet për të rritur ritmin dhe për të përmirësuar rolin e Law në një mënyrë më përfundimtare.

Përndryshe, si “Krimet e Grindelvaldit”, “Sekretet e Dumbledorit” është bërë bukur, por në fund të fundit është një film i tejzgjaur. Dhe në njëfarë mënyre, pjesët e tij tërheqëse, të vjetra dhe të reja, përsëri shtohen në një film më pak se magjik.

©LAPSI.AL


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.