• |
ide | kryesore

Hamilton e Williams gati të investojnë për blerjen e Chelsea: lider i konsorciumit, ish-presidenti i Liverpool

-Instant, Sport

Në konsorcium që është gati të blejë Chelsean janë edhe Lewis Hamilton dhe Serena Williams. Piloti i Formula 1 dhe ish-tenistja, siç zbulon Mirror, kanë dhënë gatishmërinë për të investuar nga 10 milionë paund secili. Në krye të operacionit është biznesmeni Martin Broughton, një britanik i kalibrit më të lartë, duke pasur parasysh skenën e tij të pafundme profesionale. Klubi londinez është në shitje pasi Abramovich u detyrua të braktisë drejtimin e tij pas luftës midis Rusisë dhe Ukrainës.


Broughton është aktualisht nënkryetar i International Airlines Group, kompania mëmë e British Airways, Iberia dhe Vueling, por ka pasur një histori të shkurtër edhe në futboll. Në të vërtetë, në vitin 2010 ai u emërua president i Liverpool, me detyrën për të përshpejtuar shitjen e klubit. Me menaxhimin e tij, Reds iu shitën Fenway Sports Group, i cili e ktheu klubin në lavdinë e tij të mëparshme. Broughton, i cili kurrë nuk e ka fshehur mbështetjen e tij për Chelsean, tani dëshiron të sigurojë një të ardhme më të mirë edhe për klubin londinez. Tashmë kanë nisur negociatat me qeverinë britanike, e cila aktualisht kontrollon Blues.Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.