• |
ide | kryesore

FOTO/ Shfaqet në Moskë e dashura sekrete e Vladimir Putin

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

E shumëpërfolura si dashura e sekrete e Vladimir Putin është shfaqur në Moskë pas thashethemeve se ajo ishte fshehur në një shtëpi private në Zvicër ose në një bunker bërthamor siberian.


Medalistja e artë olimpike Alina Kabaeva, 38 vjeç ishte prezente në një provë të gjimnastikës ritmike për të rinj në “VTB Arena” të Moskës përpara “Festivalit Alina” një ngjarje bamirësie e planifikuar për të shtunën.


Kabaeva besohet gjerësisht se është e dashura e kreut të Kremlinit dhe nëna e 4 fëmijëve të Putinit, të cilët ai kurrë nuk i ka njohur zyrtarisht. Fotot e Kabaeva në Moskë rindezën spekulimet se edhe ish-gjimnastja ka përdorur të njëjtin kirurg kozmetik si Putin për botoks dhe mbushës të rrudhave.

Pictures of Kabaeva (centre left) at the event in Moscow sparked speculation that the former gymnast had used the same cosmetic surgeon as Putin amid claims of botox and fillers

“Diçka vërtet ka ndryshuar në fytyrën e Kabaevës… atletja legjendare ishte dukshëm më e bukur”, – ka shkruar revista ruse “Cosmopolitan”.

Duke shmangur lidhjen e saj me Putinin në mënyrë që të mos censurohet nga shteti, revista nënvizon: “Alina Kabaeva është një nga gratë më misterioze dhe më të fshehta në vendin tonë. Gjimnastja pothuajse kurrë nuk shfaqet në publik, nuk del në rrjetet sociale dhe nuk është e mundur ta shohësh aksidentalisht në rrugë apo në qendra tregtare”.

Alina Kabaeva pictured at the rehearsal of her sports festival Alina 2022 in VTB Arena, Moscow

Kanali në Telegram “Tol’ko Nikomu” gjithashtu duke zgjedhur fjalët e tij me kujdes për të shmangur censurën ruse la të kuptohej se ajo dhe Putin kanë të njëjtin kirurg plastik.

“Një paraqitje e re e rrallë e Alina Kabaeva. Kësaj radhe ajo është veshur casual dhe sërish me unazë martese. Dhe po, duket e njëjta dorë estetike në familje”

Kabaeva pictured with junior gymnasts at the rehearsal of her sports festival Alina 2022 in VTB Arena, Moscow.

Një version televiziv i festivalit të Kabaeva do të transmetohet në prag të përkujtimit të Ditës së Fitores së Rusisë më 9 maj, që shënon fundin e Luftës së Dytë Botërore. Kjo shihet si dita kur Putini do të shpallë një lloj fitoreje në Ukrainë, ndoshta duke pretenduar se ka marrë të gjithë Donbasin.

Perëndimi deri më tani nuk e ka sanksionuar Kabaevën, e cila përveç se është partnerja sekrete e përfolur e Putinit është gjithashtu kryetare e bordit të drejtorëve në National Media Group – një gjigant i madh televiziv dhe gazetash i në mbështetje të Kremlinit. Ajo ka një pagë prej gati 8 milionë funtesh në vit, citon lapsi.al. Kabaeva dhe familja e saj besohej se ishin dërguar në një shtëpi private në Zvicër ose në një nga bunkerët e klasës të lartë në Urale, Arktik ose Siberi.

Një peticion, i nisur nga qytetarët në Rusi, Bjellorusi dhe Ukrainë dy javë më parë, u ka kërkuar autoriteteve zvicerane që ta dëbojnë Kabaeva nga Zvicra dhe ta deportojnë atë në Rusi. Apeli, i cili e përshkruan Kabaeva si “gruaja e preferuar e diktatorit dhe kriminelit të luftës Putin” ka arritur që atëherë mbi 73 500 nënshkrime.

Putini dhe Kabaeva janë fotografuar së bashku në disa raste dhe hetimet nga Fondacioni Anti-Korrupsion, i krijuar nga kundërshtari i burgosur i Putinit, Alexei Navalny, zbuluan se disa oligarkë rusë në mënyrë të pashpjegueshme i kanë dhuruar prona, para dhe pasuri familjes së Kabaeva. Navalny ka kërkuar nga qelia e tij e burgut që Kavaeva të përballet me sanksione.

“Dua t’ju kujtoj se National Media Group, i cili zotëron pjesën e luanit të këtij aparati të gënjeshtrave, padyshim i përket personalisht Putinit dhe si i tillë drejtohet edhe zyrtarisht nga zonja e Putinit, Alina Kabaeva” – tha ai. Ai bëri thirrje që ajo si një propagandiste e Putinit të trajtohej si një “kriminele lufte”.

Kabaeva is widely believed to be the Russian strongman's mistress (pictured together at an event in the Kremlin) and mother to four of Putin's children whom he has never officially recognised

Ish-gjimnastja shihet rrallë në publik, por ajo u kap në video duke kërcyer në turneun e gjimnastikës ritmike ‘Hiri Hyjnor’ në Moskë në dhjetor të vitit të kaluar, vetëm disa javë përpara se Rusia të pushtonte Ukrainën. Ishte dalja e saj e fundit publike para kësaj jave.

Thashethemet e lidhën atë me Putinin qysh në vitin 2008, kur ajo ishte një deputete pro-Kremlinit. Gazeta që publikoi historinë u mbyll me shpejtësi. Putin – i cili në vitin 2013 njoftoi divorcin e tij nga gruaja Lyudmila, një ish-stjuardesë e Aeroflot – ka thënë më parë: “Kam një jetë private në të cilën nuk lejoj ndërhyrje. Duhet të respektohet”. Ai sulmoi “ata që me hundën e tyre të njollosur dhe fantazitë erotike zvarriten në jetët e të tjerëve”.

A petition, launched by citizens in Russia, Belarus and Ukraine two weeks ago, has called for Swiss authorities to kick Kabaeva out of Switzerland and deport her back to Russia

Kabaeva thotë se ka takuar një burrë që “e do shumë” duke shtuar: “Ndonjëherë ndihesh aq e lumtur sa edhe ndihesh e frikësuar”.
Në vitin 2001, Kabaeva u ndalua përkohësisht nga garat në gjimnastikë ritmike pasi dështoi në një test dopingu, citon lapsi.al. Një vit më parë ajo kishte fituar medaljen e artë në Lojërat Olimpike verore të vitit 2000.

Where Is Alina Kabaeva? Putin's Olympic Gold-Winning Lover and Children Hiding in 'Private and Secure' Chalet in Switzerland

Një herë ajo pozoi pothuajse nudo për Maxim. Ka pasur shumë raporte që ajo mbante një unazë, por nuk kishte të dhëna për një martesë. Ajo raportohet të ketë një flotë me limuzina Maybach në dispozicion ndërsa u pa e rrethuar nga një skuadër rojesh të sigurisë gjatë vizitës në një kafene në Moskë. Kjo tregon se edhe ajo kualifikohet për sigurinë sipas nivelit shtetëror.

Mystery of Vladmir Putin's vanishing Olympic gymnast 'mistress' Alina Kabaeva after 'having his kids'

Shumë rusë e panë atë si arsyen e prishjes së martesës së Putinit me ish-zonjën e parë Lyudmila, 63 vjeç, nënë e 2 vajzave të tij të rritura. Diktatori i Bjellorusisë fqinje, Alexander Lukashenko la të kuptohet se vendimi i divorcit të Putinit erdhi për shkak se Kabaeva “ushtroi presion mbi presidentin”.

Nga viti 2018 ajo u zhduk nga sytë e publikut për gati 3 vjet, mes dyshimeve se kishte lindur binjakë në një spital të Moskës. Tabloidi “Express Gazeta” shkroi në maj të vitit të kaluar se ajo ishte “zhdukur”.

Alina Kabaeva shakes hands with Vladimir Putin during a meeting with other gymnasts in the  Kremlin

“Alina nuk jep intervista, nuk merr pjesë në ngjarje sociale, as nuk merr pjesë në ndonjë program televiziv. Mund të merret me mend se çfarë po ndodh në jetën e saj private”, citon lapsi.al. Në deklaratën e saj të vetme të lidhur me luftën, Kabaeva kritikoi refuzimin për të lejuar skuadrën ruse të garonte në Paraolimpiadën e Pekinit.

“Nuk ka pasur kurrë një faqe më të turpshme në historinë e sportit botëror. Ata nuk u shqetësuan dhe nuk hoqën nga gara asnjë vend që mori pjesë në shkatërrimin e qindra mijëra civilëve në Jugosllavi, Irak, Libi dhe Siri. Por zyrtarët e sportit ishin shumë të zemëruar kur Rusia vendosi të mbronte Donbasin dhe Luhanskun nga nazistët” – u shpreh ajo.

Ajo u ankua se zyrtarët olimpikë “u përpoqën kaq shumë për të poshtëruar rusët, ndaluan simbolet, flamurin dhe himnin”, por megjithatë rusët ia dolën mbanë “për shkak të talentit të atletëve”. “Rusia ishte, është dhe do të jetë një fuqi e madhe sportive – dhe ju nuk mund të bëni asgjë për këtë” – tha Kabaeva. ©LAPSI.al6 Comments

 1. E SHUMEPERFLASIN VETE E PASTAJ THONE E SHUMEPERFOLURA

  SA MJERANE QE JENI BERE

  JENI AFRU ME KAFSHET JO VASALE TE MJERE

  NDERSA ASSANGI QE NXORRI TE VERTETAT SHESHIT JU GAZETARE BYREKU NUK SHKRUANI ASNJI GJO

 2. cudi e madhe

  u shfaq fevziu ne tirane

  u shfaq rama ne kryeministri

  u shfaq gazetari i byrekut ke byrektorja

 3. Dead Hand (Russian: Система «Периметр», Systema “Perimetr”, lit. “Perimeter” System, with the GRAU Index 15E601, Cyrillic: 15Э601),[1] also known as Perimeter,[2] is a Cold War-era automatic nuclear weapons-control system (similar in concept to the American AN/DRC-8 Emergency Rocket Communications System) that was constructed by the Soviet Union.[3] The system remains in use in the post-Soviet Russian Federation.[4][5] An example of fail-deadly and mutual assured destruction deterrence, it can automatically initiate the launch of the Russian intercontinental ballistic missiles (ICBMs) by sending a pre-entered highest-authority order from the General Staff of the Armed Forces, Strategic Missile Force Management to command posts and individual silos if a nuclear strike is detected by seismic, light, radioactivity, and pressure sensors even with the commanding elements fully destroyed. By most accounts, it is normally switched off and is supposed to be activated during times of crisis; however, it is said to remain fully functional and able to serve its purpose whenever it may be needed.

 4. Ten Commandments of War Propaganda

  We do not want war.
  The opposite party alone is guilty of war.
  The enemy is the face of the devil.
  We defend a noble cause, not our own interest.
  The enemy systematically commits cruelties; our mishaps are involuntary.
  The enemy uses forbidden weapons.
  We suffer small losses, those of the enemy are enormous.
  Artists and intellectuals back our cause.
  Our cause is sacred.
  All who doubt our propaganda, are traitors.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *